Романтика неба: літаки, бортпровідники та пасажири

Хто в дитинстві не уявляв себе в ролі бортпровідника чи пілота? Здається, це такі далекі і неосяжні сфери, що й зазіхати на них не варто. Можна тільки захоплюватись красою, витримкою, майстерністю та розсудливістю членів екіпажу. Про авіацію та численні виклики, які стоять на шляху авіапрацівників поговоримо напередодні їхнього професійного свята. 

В Україні День авіації святкують в останню суботу серпня. Це рішення було затверджене указом президента України ще у 1993 році. Теперішнє суспільство вже давно сприймає авіаперельоти як доступний, зручний та сучасний спосіб пересування. Втім, перший комерційний переліт пасажирів відбувся ще понад 100 років тому. З того часу багато змінилось у сфері авіації, а насамперед авіаквитки стали доступним явищем. Попри це статистика свідчить, що тільки 5% населення планети користуються авіаперельотами.

Івано-Франківський аеропорт має статус міжнародного з 1992 року. Перший пасажирський політ з франківського аеродрому був дійснений ще у 1959 році. Тоді Іл-12 летів маршрутом Станіславів-Москва. Нині пасажири здебільшого користуються авіарейсами Івано-Франківського аеропорту для поїздки в Київ.

Івано-Франківський аеропорт

 

У світі першими бортпрацівниками були чоловіки. Згодом роботу стюардів почали виконувати й жінки. Так у 1930 році першою стюардесою стала американка, яка за освітою була медсестрою. Основними вимогами до тогочасних стюардес була необхідність важити не більше 52 кг, бути незаміжньою та мати медичну освіту. Залучати дівчат до авіаперельотів почали насамперед задля привернення уваги пасажирів та економії ваги, що мало вагоме значення.

 

З часом ці вимоги переросли в інші, не менш прискіпливі. Відсутність проблем зі здоров’ям, зріст в межах 158-190 см, вага пропорційна зросту, видимі частини тіла повинні бути без татуювань та пірсингів, відсутність судимості, вміння плавати, володіння іноземними мовами – це основні вимоги до сучасних бортпровідників.
Втім, не достатньо лиш відповідати вказаним вимогам. Перед майбутніми бортпровідниками стоять нелегкі навчання та випробовування. Зокрема, працівник екіпажу повинен не тільки виконувати посадові обов’язки, а й вміти гасити пожежу, надавати першу медичну допомогу, евакуювати пасажирів, вести переговори з терористами та продавати товари.Випробовування, які влаштовують майбутнім бортпровідникам на етапі працевлаштування більше нагадують навчання для агентів в кіно. Тривала співбесіда з різноманітними запитаннями, моделювання ситуацій, медкомісія, перевірка артикуляції та координації, англомовний тест – все це висвітлює готовність кандидата до роботи.

Під час роботи висуваються вимоги й до зовнішнього вигляду бортпровідників. У жінок має бути зібране волосся, повноцінний макіяж, манікюр. Зовнішність стюардеси повинна діяти на пасажира під час польоту, як заспокійливе.


Працювати у сфері авіації складно й тим, що робочий графік часто є несумісним зі створенням сім’ї. Тож зайнятість у сфері авіації вимагає чималих жертв.

Випадки викрадення літака є дуже рідкісними. Крім того, до 1961 року викрадення літака не було офіційно заборонено. До речі, в Івано-Франківську теж мали місце спроби викрадення повітряного транспорту. Ще у 1989 році 32-річний чоловік намагався змінити курс літака із 48 пасажирами. Пізніше виявили, що терорист був психічно хворим.
Пілоти ніколи не ведуть літак по прямій лінії до місця призначення. Шлях побудований так, щоб літак був на необхідній відстані від найближчих аеропортів, щоб в разі критичної ситуації безпечно сісти.
Задля безпеки пасажирів відбувається й приглушення світла під час нічної посадки. Це для того, щоб очі звикли до темряви, а в разі аварійної ситуації світло залишається вимкненим, позаяк тоді орієнтація в просторі буде кращою.

Попри беззаперечну зручність авіа перельотів, тільки 5% населення світу використовували літак для пересування. Значна кількість людей вважає, що такий транспорт є найнебезпечнішим, тому уникають його. Втім, це другий з безпеки вид транспорту після ескалатора.

Ще одним міфом є думка про те, що сучасні літаки більше шкодять навколишньому середовищу, аніж їхні попередники. Натомість теперішній повітряний транспорт більш ефективний та безпечніший, аніж той, що використовувався пів століття тому.

Йти в ногу з часом – це не тільки про одяг та звички. Це ще й можливість використовувати всі надбання людства і цим спрощувати собі життя.

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *