Де зараз відпочивати безпечно та цікаво? Які нові тури розробили для нас гіди? Що таке дарк-туризм, чому зараз важливо його розвивати й чому не кожен гід може проводити такі екскурсії?
Розмовляємо із головою Всеукраїнської асоціації гідів України Яніною Гавриловою.
Торік Яніна Гаврилова за рішенням World Tourism Network номінована від України як «Герой міжнародного туризму».
– Як Всеукраїнська асоціація гідів України пережила пандемію і зараз переживає війну?
– Пандемія коронавірусу дуже вплинула на туризм, фахівців, освіту. Дуже багато моїх колег – туристичних гідів залишили професію й обрали іншу роботу. Все ж наша асоціація намагається втримати коло фахівців. Для цього ми організовували навчання, тренінги. На цей рік ми запланували великий форум, на який мали прибути багато колег. Форум мав відбутись 21 лютого, але вже тоді ми відчували небезпеку, яка наближається. Тому 20 лютого нам довелось усе скасувати. Думаю, ми все добре зробили, бо якби люди приїхали, то вже 24 лютого у багатьох виникли б проблеми.
Після повномасштабного вторгнення я з сім’єю із Києва виїхала до Львова, а згодом ми переїхали в Івано-Франківськ.
– Як змінилась діяльність вашої асоціації після 24 лютого?
– Ми не можемо просто чекати. Від імені асоціації ми допомагаємо іншим. Всеукраїнська асоціація гідів України представляє наших фахівців у міжнародних організаціях і в перші ж дні повномасштабного вторгнення ми звернулись в ті всі організації й розповіли про події. Досі ми інформуємо міжнародні спільноти про перебіг війни в Україні. Також ми попросили допомогу. Першими відгукнулись словаки й чехи. Десь за два тижні після початку повномасштабних бойових дій, вони передали нам найнеобхідніші речі, які потрібні були членам асоціації та бійцям ЗСУ. Ми не зупиняємось і, наприклад, зараз ми створили інформаційний бюлетень від першої особи, щоб ще більше інформувати світ. Зараз туризм відновлюється, а новини про Україну переходить на другий план, тому нам треба не зупинятись і ще більше говорити про нашу війну. Це бюлетені з авторськими текстами й світлинам від жителів різних українських міст. Плануємо залучити грантову програму і поширювати ці бюлетені вже не через електронні скриньки, а безпосередньо. Вони будуть друкуватись різними мовами. Якщо порахувати всі мови, якими спілкуються наші гіди, то їх близько 30.
– Багато українців зараз вважають, що відпочинок не на часі. Як думаєте Ви?
– Я постійно спілкуюсь із туроператорами й щоразу переконуюсь, що людям необхідний відпочинок, хоч і короткий. Це ніби перезавантаження, відволікання, відновлення сил.
– Серед туристичних новинок є релакс-тур. Що це?
– Коли ми прибули до Івано-Франківська, наша професійна діяльність нікуди не поділась і ми хочемо створювати щось нове. Спільно із партнерами ми створили нові релакс-тури, чи як називають їх інші оператори – експрес-тури. Вони розраховані максимум на 5 днів, а бюджет майже по собівартості. Ніхто зараз не планує наживатись, але життєдіяльність потрібно підтримувати. Наші релакс-тури передбачають природу, еко-садиби, де можна надихнутись і почуватись у безпеці. Вони передбачають відпочинок на Західній Україні.
– Які родзинки цих турів?
– Один із турів має маршрут Івано-Франківськ-Коломия-Яремче- Кваси. Там дуже гарна екосистема: природа, джерела, а також різноманітні дегустації. Ми так розробили тур, щоб можна було поїхати на один день, а можна й на два. Програма буде цікава у будь-якому варіанті.
– Куди зараз можна звозити дітей на відпочинок?
– Завжди організація дитячого відпочинку – окремий напрямок. Зараз це має найбільший попит в Україні. Організовуємо літні табори, які зараз мають назву креативно-розвивальних центрів. Вони здебільшого розміщуються в Карпатах. Але з цим зараз непросто. Місця зайняті вимушеними переселенцями. Усім варто перед поїздкою на відпочинок ще раз перевіряти своє заброньоване місце. Це вимога сьогоднішнього дня. Зараз популярним стає бронювання вже перебуваючи на місці відпочинку. Якщо раніше в Карпати більше везли дітей з Києва, то зараз багато із Західної України. Нещодавно тільки почались перші заїзди дітей в такі табори. Навіть мешканці Закарпаття відправляють дітей в ці центри. Це нова тенденція. Думаю, дітям з різних регіонів дуже цікаво в таких кемпах.
Зараз діти дуже чутливі й правильно мислять. Мені доводиться часто спілкуватись із переселенцями. Такі спільні кемпи дуже корисні для дітей. Думаю, на них треба звернути увагу на державному рівні. Цей відпочинок оплачує дитині сім’я, але зараз повернулись соціальні проєкти, які можуть фінансувати це.
Дуже багато запитів надходить на закордонний відпочинок. Зараз спрощена система виїзду дітей за кордон. Те, як зараз все швидко організовується і вирішується, має зберегтись і надалі. Це підтримка бізнесу та соціальних проєктів.
Під час планування відпочинку я б рекомендувала звертатись до місцевих туроператорів. Ці фахівці все перевіряють, обирають найкраще. В Інтернеті може бути неактуальна на сьогодні інформація.
Ще одна тенденція сьогодення – люди шукають за кордоном апартаменти й звертаються до туроператорів тієї країни, щоб налагодити логістику. Вони таку функцію виконують і замовляють квитки для наших туристів.
– Обов’язкове знання іноземної мови, щоб так замовити квиток?
– Ні, туроператори відповідають на будь-які повідомлення. До речі, наші колеги відкрили у Варшаві свої офіси й налагоджують туризм.
– Розкажіть про дарк-туризм. Що це і як Ви його організовуєте?
– До нашого дарк-туризму відносився Чорнобиль. Наша асоціація розробила навчальний курс, який випустили понад рік тому. Завдяки цьому ми навчали перших туристичних гідів по Чорнобилю. Звичайно, були й раніше гіди тієї місцевості, але це були непрофесійні люди. Наші випускники найкращі в цьому туризмі. Зараз дарк-туризм – це вся наша Україна.
Наше завдання – після Перемоги навчити правильно проводити екскурсії по зонах бойових дій. Це дуже складна методика, бо треба правильно інтерпретувати події, ставлення. Нам не треба, щоб люди під час цих екскурсій впадали в депресії, а потрібно, щоб зробили правильні висновки. Туристи мають зрозуміти, чому ми відвойовуємо свою країну і що зробити, аби такого більше не було. Це дуже складно.
– Яка Ваша особиста думка стосовно того, що варто робити, щоб ця трагедія не повторилась?
– Рухатись вперед, захищати в країні всі інтереси, боронити культурну та історичну спадщину, вивчати історію, бути щирим до інших, розуміти й допомагати. Дуже хочу, щоб згуртованість, яка зараз виникла, залишалась і в майбутньому.
– За рішенням World Tourism Network Ви номіновані від України як «Герой міжнародного туризму». Що ця нагорода дає для країни й особисто для Вас?
– Для мене це дуже велика нагорода і я пишаюсь нею. На жаль, вона залишилась пози увагою наших державних органів, але я на це не зважаю. Насамперед це нагорода за те, що ми встояли перед пандемією, наша асоціація зросла, ми дуже багато зробили й це помітила міжнародна спільнота. Ми змогли провести навчальні курси, які були доступні з будь-яких куточок України. Я вважаю, що це важливі кроки.
Олена Коновалова
Христина Ткачук
Залишити відповідь