Місцеві підприємства, хлібопекарі і кондитери презентують для франківців та гостей міста свою продукцію. Вже вкотре у Івано-Франківську відбудеться «Свято хліба» – вересневий фестиваль, який приурочений завершенню збору врожаю. Більше про дійство та хліб поговорили із головою Гільдії приватних пекарів та кондитерів міста Івано-Франківськ – Ростиславом Кукурудзом.
– Ростиславе, чому саме хліб? Як зародилася ідея створення «Свята хліба»?
– У хлібному бізнесі я вже більше 20-ти років, тому і надалі намагаюсь розвивати цю справу. Ідея фестивалю виникла з двох джерел: по-перше, до цього нас підштовхнули друзі з Польщі, котрі теж пекарі. Вони запросили нас на своє “Свято хліба», там ми були чимало раз, нам навіть вдавалося завоювати перші місця у їхніх конкурсах. До речі, тоді ми запропонували полякам створити конкурс караваю, який вони зараз впровадили у свою програму. Згодом така ідея виникла у львів’ян, вони зробили перше свято близько десяти років назад. У Івано-Франківську «Свято хліба» не вдалося організувати сім років тому. Щодо другого джерела, то це історія міста: у Станиславові була традиція: кожен цех на початку осені проводив схожу імпрезу для містян. Об’єднуючи ці дві думки виникла ідея створення фестивалю – «Свято хліба».
– Чи пам’ятаєте перше «Свято хліба» у Івано-Франківську?
– Спочатку це був тестовий формат. Учасників тоді було дуже мало – троє. Перше свято добре прийняли та багато людей нас підтримало. Перші два рази дійство відбувалося у парку, та з часом ми переїхали до центру міста. Гадаю, що на Площі Ринок цього року буде аншлаг. Напевно наступного року доведеться шукати більше місце для проведення свята.
– Як щодо учасників? Хто братиме участь та чи будуть іноземні учасники?
– Закордонних представників не буде, тому що для них складно приїхати в Україну, у зв’язку із останніми подіями нашої країни, у них досі присутній острах. Відверто кажучи, нам ніколи не вдавалося мати учасників із-за кордону. Були тільки іноземні гості та пекарі. Цього року приїдуть фахові гості з Бреста та Ряшева. Кількість учасників часто змінюються, але орієнтовно скажу, що буде більше 15-ти підприємств Франківської, Львівської та Тернопільської областей. Тобто можна вважати, що захід має західноукраїнський статус.
– Чи активно відгукуються підприємці до участі у святі?
– У нас є постійні учасники, яким цікава ідея дійства, також є люди, котрі відмовляються. Потрібно розуміти, що «Свято хліба» – не бізнес, це затратна справа. Проте тішить, що кожного року учасників стає все більше. Сподівається, що ця тенденція продовжуватиметься. Серед нових учасників буде Івано-Франківський млин, а також ми запросили Iвано-Франківське вище професійне училище готельного сервісу і туризму – майбутнє нашої галузі. Діти матимуть можливість спекти, продемонструвати та реалізувати власну продукцію.
– На якій стадії зараз розвиток хлібної справи?
– Раніше, коли мене запитували: «Куди ми рухаємося у цій галузі?», – я завжди із сумом констатував, що кількість підприємств зменшується. Проте, сьогодні можу відмітити, що у нашій справі відбувається «ренесанс», відновлення. Нехай ця зміна відбувається в іншому форматі, тобто зараз немає великих підприємств, але напомість є велика кількість підприємств, закладів харчування, які виготовляють власну випічку.
– Який хліб вважаєте одним з найкращих?
– Надаю перевагу європейським сортам. Якщо говорити про світлі білі хліба, то це, безумовно, французькі та італійські. У них є свої багет та чіабата, класика, яку нелегко «перестрибнути». Що стосується темних хлібів, то тут найкращі німці, вони майстри своєї справи. Німеччина – країна, де найбільше споживають хліба в Європі. Маю відмітити, що зараз є тенденція відмов людей від дешевого хліба, зараз споживачі обирають якісний, свіжий та оригінальний продукт.
– Що нового буде представлено на святі цього року?
– Завтра ми представимо новий хлібний виріб – французький багет з тіста італійської чіабати. Це наш продукт «2016». Цікавими будуть екологічні продукти: натуральні закваски, зерновий хліб з льоном, який зараз дуже актуальний, із соняшником, з цільного борошна – зернові види хліба.
– Який корисний хліб рекомендуєте вживати франківцям?
– Корисно те, що смачно і те, що свіже. Рекомендую їсти Франківській хліб, оскільки продукт, який виробляється у своїй місцевості, завжди буде свіжим. Не варто боятися, що хліб вплине на кількість калорій вашого раціону, оскільки якщо вживати нормальну кількість хліба у день (140-150 грам), то це абсолютно не вплине на ваш калорійний баланс.
Сніжана САМАНЧУК
ПОДІЛИТИСЬ
Залишити відповідь