Про діяльність пожежної частини міста, професію рятувальника та екстремальні події поговорили із начальником караулу ДПРЧ № 1 Івано-Франківська – Андрієм Шевчуком. Які найпоширеніші причини загорання, проблеми з якими стикаються у роботі пожежники та як вдається опанувати себе у критичній ситуації. Про все це та більше читайте у сьогоднішній розмові.
– Андрію, розкажіть про специфіку вашої роботи?
– У зв’язку із соціальними та технічними умовами на пожежників сьогодні покладається дуже багато завдань різного характеру. Стереотип класичного пожежника, який тільки рятує від вогню, відійшов вже у минуле, оскільки навантаження на нас дуже різнопланові: психологічні, фізичні та моральні. Ми співпрацюємо із різними соціальними групами, нас залучають для надання різнотипної допомоги. Пожежі трапляються постійно. Бувають у екосистемах, житлових масивах, інколи у промислових.
– Чому ви вирішилти обрати саме цю професію?
– Ще з дитинства я хотів стати пожежником. У своїх наївних мріях малював великі червоні машинки. Вже у післяшкільному віці я твердо знав, що хочу бути пожежником. Відслужив строкову службу, де багато дізнався про діяльність пожежної охорони. Спочатку я десять років працював командиром відділення, а зараз я начальник караулу.
– Чи пам’ятаєте свій перший рятувальний виїзд?
– Пригадую палаючу квартиру. Загорання у шафі-купе. Температура була дуже високою. Я запам’ятаю це на все життя. Тоді було не те, що страшно, я просто відчував велику відповідальність. За це я і люблю свою роботу.
– Як вдається не розгубитися під час пожежі?
– Пожежник повинен керуватися двома факторами – самоконтроль та самопідготовка. Готуватися потрібно постійно, як у моральному плані, так і у фізичному. Потрібно вміти діяти правильно у будь-якій ситуації, використовувати ті сили, які маєш, не боятися прийняття рішення. Я завжди наголошую, що людина повинна займатися над собою, не зважаючи на рівень, який уже досягнутий.
– Чи були випадки, коли під час пожежі було страшно і опускалися руки?
– Страшних ситуацій було багато, але ми ніколи не відступали, не робили кроку назад. Ми завжди йшли до кінця.
– Що ви відчуваєте, коли бачите, що під час пожежі для людей ви єдина надія?
– В цей момент хочеться стримати паніку у людей. Я просто роблю свою роботу і не роблю акценту на тому, що я рятівник. Але прикро, коли часто можна почути негативні відгуки у адресу пожежника, мовляв, пожежники завжди без води і довго їдуть. На це я кажу, що потрібно спробувати попрацювати на нашому місці, тоді зрозумієте, чи це просто. Часто у стані шоку та паніки людям декілька хвилин видаються вічністю, тому здається, що пожежники довго їдуть. У нас не буває такого, щоб машини були без води, чи без пального.
– Які найчастіші причини пожежі у Івано-Франківській області?
– По-перше, це екосистеми. Люди підпалюють суху траву, залишають горіти і йдуть. На жаль, вони не розуміють, що траву не потрібно випалювати вщент. У місті, причинами пожежі слугують соціальні моменти: загорання їжі, залишений недопалок, погане з’єднання електроприладів. Все це через байдужість, яка дорого коштує.
– Розкажіть, чи бували за вашого досвіду екстремальні порятунки від пожежі?
– Найвище, де мені доводилося тамувати полум’я – це 13 поверх. Тоді ми по сходовій клітці прокладали магістральну лінію.
– Що заважає роботі, з якими проблемами стикаєтеся?
– Проблема для нас – це припарковані під вікнами автівки та прибудинкові санітарні зони. Буває таке, що власники грядок нарікають на нас, мовляв ми пошкоджуємо їхні рослини. А те, що у людей квартира палахкотить для них не важливо?
– Який графік роботи у пожежника?
– Начальник караулу працює одну добу, а три – відпочиває. Та в реальному житті виходить по-іншому: я відпочиваю тільки добу, решту часу забирають наради при керівництві, робота із документами.
– Така професія потребує хорошої фізичної підготовки. Як тренуються пожежники?
– У нас постійно відбувається підготовка і тренування. Кожної зміни проводимо заняття із спецпідготовки, працюємо із пожежно-технічним озброєнням, ми постійно тренуємося.
– Яка ситуація із технічним оснащенням пожежної частини?
– Вся техніка справна і ми намагаємося доглядати за нею як слід. Маємо спорядження, нещодавно отримали спеціальне взуття, рукавиці та каски. Добре, що керівництво намагається нам допомагати. Ми розуміємо, що зараз в пріоритеті держави – Схід. Нам допомагають німці, які надали для пожежної частини сучасний новий автомобіль.
– Які найяскравіші моменти роботи пригадуєте?
– Особливими завжди є пожежі у підвальних приміщеннях. Там можна побачити, як відбуваються всі процеси горіння та фізико-хімічні реакції. Все як у фільмах: вогонь гуляє у коридорах, все металеве – червоне. Ми притискаємося до землі і повзаємо. Таке видовище не для слабонервних, це пікова ситуація.
– Що побажаєте франківцям?
– Закликаю бути в міру безпечними. Часто біди трапляються від неуважності. А ще, щоб водії надавали можливість проїзду, не робили затори для рятувальних машин, не блокували під’їзди та залишали трішки місця під вікнами будинків. Це може допомогти врятувати чиєсь майно, а може і життя.
Сніжана САМАНЧУК
ПОДІЛИТИСЬ
Залишити відповідь