Юлія Безрукова: «Те, що за соцмережами майбутнє – вже ні для кого не секрет»

Соціальні мережі сьогодні – це найактивніша ланка, де можна «просувати» свій продукт чи проект. Реклама власної справи, власного товару потребує охоплення найширшої аудиторії. Цю аудиторію збирають по-різному, але найчастіше саме в мережі. Інтернет зародив небачені можливості для малого, середнього та великого бізнесів. До чого це ми?
 

Сьогодні розповімо Вам про рекламу у соціальних мережах, тобто про SMM. Робота SMM-агенцій уже давно не новина для українця, проте не кожен знає принципи і механізми її роботи та де шукати такі послуги. Більше про рекламу в соціальних мережах, роботу із аудиторією, створення власної справи розповіла Юлія Безрукова співзасновниця та керівник SMM-агенції «Медіа Кіт».
 

– Юлю, розкажи більше про себе та чому ти обрала діяльність SMM-щика?
 

– Все почалось ще з університету. Я навчалася у Чернівцях на кафедрі журналістики. Коли обирала професію, вагалася між двома напрямками: журналістика чи психологія? Обрала таки перше, бо там більше можливостей. Потім, після першого курсу, замріялась працювати в глянці: надихали американські фільми про успішних дівчат-журналісток. І ще десь задньою думкою – про PR-агенції, такі, де величезні кабінети і важкі проекти…
 

Коли перевелася на заочне – почала робити перші кроки у журналістиці. Це був молодіжний інформаційний портал у Івано-Франківську (працювала з WordPress, соцмережами, новинним контентом). Моя думка, що потрібно ловитися за всі пропозиції, які дадуть тобі досвід та ріст, незважаючи на зарплатню. Згодом, я спробувала себе в місцевому глянці, де працювала близько двох років. Перша посада – контент-менеджер сайту. Я працювала із соціальними мережами, згодом запропонували писати і для журналу.
 

k4
 

– Тобто можна говорити про те, що журналістика тісно пов’язана із роботою SMM-щика?
 

– Скоріше навпаки. Якісна реклама – це, перш за все, вміння обходитись із інформацією замовника. От він каже: «Я виробляю божественної краси в’язані шкарпеточки. В мене є бренд. Знайдіть для нього нових клієнтів, які будуть купувати шкарпеточки». Щоб його шкарпеточки стали популярніші, ми маємо зібрати інформацію про його лояльних клієнтів, майбутніх клієнтів, їхні «інформаційні» і «візуальні» смаки. Проаналізувати та спланувати рекламну концепцію. І тоді вже вигадувати пости. Далі «включиться» технічна частина: просування цих постів у соцмережах, замовлення платної реклами, збільшення популярності сайту клієнта. Щоб це робити, треба бути більше IT-шником, аніж журналістом. Від того, як ми напишемо і створимо дизайн реклами, буде залежати не менше.
 

У великих SMM-агенціях на шляху роботи з рекламою (від клієнта – до його аудиторії) є багато посад. Нам, поки що малим, треба вміти все і одразу. Принаймні мені, як керівнику. Щоб пояснити копірайтеру, як написати текст, ти перш за все маєш знати це сама. Щоб скласти дизайнеру нерагульське ТЗ (технічне завдання), теж маєш розумітись в дизайні. Щоб пояснити клієнту, як працюють програми для просування реклами у Facebook, VK, Instagram, ти маєш і це знати. І так ще багато всього. Мотивація щодня вчитися – просто невичерпна.
 

А ще у соцмережах потрохи настає «епоха сторітеллінгу». Це коли пости пишуть не на основі цитаток з інтернету, а вкладають туди реальні історії. З досвіду клієнта, з відгуків його клієнтів, живі приклади і переваги, людські емоції. От в цьому створення постів навертається до журналістики: пишуться такі собі міні-статті.
 

k5
 


– Де ти набувала досвіду роботи у SMM?

 

– Навчалася і набивала перші мозолі на практиці, черпала інформацію у лекціях з SMM (в Інтернеті, на форумах). Систематично читала сайти для IT-шників та маркетологів. На роботі, якщо в мене виникали питання по сайту, я консультувалась із програмістами. Найефективніший метод – це спроби.
 

– Розкажи більше про народження SMM агенції «Медіа Кіт». Що передувало створенню?
 

– Працюючи у журналі, я потрохи починала розуміти, що одного дня ліміти для саморозвитку вичерпаються на моїй посаді журналіста. Доки працювала – до останнього використовувала можливості вивчити нове. Кожне інтерв’ю з франківськими підприємцями, маркетологами, стартаперами, давало якісь, сили та ідеї. Розуміння, що більшість успішних людей розпочинали свою справу з маленького. Вони не були професіоналами своєї справи, їм теж було лячно, проте вони не боялись вчитися і експериментувати.
 

Я їх слухала, «росла», і все дужче розуміла, що хочу власну справу: комерційний медіа-проект. Про SMM не думала, зовсім. Думка, що «цей день настав» прийшла досить несподівано. Створити SMM-агенцію і зібрати команду запропонувала подруга. Я сказала «так» за кілька днів – завжди цікаво спробувати себе на новому рівні.
 

– Коли з’явилась концепція SMM агенції?
 

– Під келих вина, на кухні подруги, ми обдумували роботу механізму SMM-агенції. Пригадую, тоді в оселі бігав малий кіт, якого подруга взяла на перетримку. Ми 4 години дискутували, проговорювали усі заготовлені варіанти назв, та в результаті назва «Медіа Кіт» виникла випадково. Дівчатка люблять котиків, соцмережі люблять котиків, то чому б і ні (сміється – авт.).
Потім я часто чула від клієнтів, що в нас цікава назва. Один навіть зазначив, що «кіт» в перекладі з англійської означає «пакет», тобто «медіа пакет» послуг. Ми про це на початку не подумали.
 

Назва українською? Давайте, перша назва українською! Плюс, буде легше знайти в пошуковику. Кіт синього кольору? Підходить! Він же у соцмережах живе, які теж всі сині.
Це як з шоколадкою «Мілка» – всі завжди знають, чия то фіолетова корова. До речі, «Фіолетова корова» – крута книжка для маркетологів. Взагалі, маркетинг мене шалено захоплює! Це якась така надсучасна квінтесенція отої класичної журналістики і психології, між якими і вагалася в 16.
 

k2
 

– Чи не виникало остраху, що назва може видатись несерйозною?
 

– Ми одразу поставили таку концепцію: хочемо бути ближчими до наших читачів. Зрозумілими для простих користувачів «Facebook», які хочуть знати, як правильно «постити» і вести свої сторінки. А таких багато. Тому нас не турбувало те, що ми трішки фанові. Реклама має бути фановою, бо якщо вона не цікава, вона приваблює тільки вузькоспеціалізовану аудиторію. Ми прагнули створити певний мультик на сторінці.
 

– Розкажи пересічному франківцю, що таке SMM.
 

– Загалом, функція Social Media Social marketing – це реклама певних товарів чи послуг у соцмережах. Це і написання унікальних текстів про переваги товарів, підбір фото та створення картинок чи відео, просування постів за допомогою платної реклами. SMM має виконувати атрактивну функцію (функція привернення уваги – автор), і при цьому збільшувати прибуток. Якщо реклама не приносить прибуток – це погана реклама.
 

– Якщо порівнювати рівень SMM у різних містах України, на якому місці у Івано-Франківську?
 

– Загалом, діяльність будь-якої SMM-агенції по Україні «географічно» не прив’язана. Хлопці з Києва можуть вести франківського клієнта, і навпаки. Проте, SMM франківських чи львівських агенцій на нижчому рівні, аніж київських. І «Медіа Кіт» теж лише вчиться.
 

А ще у Франиківську більше грішать продажем послуг клієнтам, бізнеси яких цього не потребують. Наприклад, магазину білизни на «сотці» навряд чи треба SMM-му. А йому можуть продати цю послугу по повній. В результаті виходить зламаний непотрібний продукт: ще одна нецікава сторінка на Facebook чи у VK. Без великої аудиторії потенційних покупців і великих бюджетів на платну рекламу, вона проживе місяць-два – і відімре.
 

У малих містах добре рекламувати компанії, що окрім продажу готового продукту ще й надають послуги (для бізнесу, медичні, туристичні, тд). В Івано-Франківську SMM – це більше вірусний контент-маркетинг: реклама за рахунок цікавих текстів та фото +невеликий бюджет на платну рекламу (бо локальні бізнеси не завджи його мають).
 

 
– Як ти вважаєш, чи програє реклама на радіо та телебаченні рекламі у соціальних мережах?
 

– Гадаю, що на всіх є своя аудиторія. До прикладу, їдучи у маршрутці можна побачити бігборд, де рекламують твердопаливні котли, і можливо 40-річному водію, якого вдома чекає дружина з питанням «Як ми будемо топити хату цієї зими?», – буде корисніша реклама саме в цьому місці, оскільки він навіть в свої «Однокласники» заходить раз на місяць. Завжди має бути орієнтація на свою аудиторію. Проте я впевнена, що за соціальними мережами майбутнє. Це вже не секрет.
 

– Як клієнт може знати, який результат отримає?
 

– Перед початком роботи ми надаємо аналітику та ідеї просування бренду, прогнозуємо результати на перші місяці. В роботі на них і орієнтуємося. Щодо підготовки контенту, то усі пости наперед затверджуємо на тестових (закритих) сторінках – для клієнта це можливість завчасно ознайомитись з ними та внести правки в режимі «онлайн».
 

– Які плани у «Медіа Кота» надалі?
 

– З часом хочемо організувати відкриті лекції з SMM-му та інтернет-маркетингу для франківців. Креативні, прості та зрозумілі. І фанові. Щоб «тусити з користю» – зараз базові знання SMM потрібні кожному підприємцю. В майбутньому мріємо робити соціальні челенджі та флешмоби.
 

– Як ти бачиш розвиток SMM-му в Україні та, зокрема, в Івано-Франківську?
 

– Скажу не прогноз, а поради від «Медіа Кота». Ми бачимо SMM майбутнього яскравим. Але тактовним! Він виходить за межі класичних «прийомчиків». Які всім, чесно кажучи, вже набридли. Він не спамить непотрібною інформацією. Він націлений на свою аудиторію. Він не є непотребом у стрічці новин – до реклами хочеться вертатись і передивлятись. Він цінує час користувачів.
 

k3
 

Сніжана САМАНЧУК

 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *