Тарас Березовець: «Росія постійно змінює правила, вона пристосовується до тактики опонента»

Політичний консультант, директор компанії «Berta Communications» та співзасновник «Інституту майбутнього» Тарас Березовець 31 березня 2017 року виступив на засіданні Ради безпеки ООН з доповіддю в якій вперше порушив тему гібридної війни на найвищому рівні. У розмові з експертом читайте про дипломатичні стосунки світових країн-лідерів та Росії, гібридну війну, яку веде сьогодні Росія проти України та Заходу. А ще Тарас Березовець розповів як відрізняти фейкові новини та не натрапити на пастку пропаганди.
 

– Нещодавно Ви виступали з доповіддю на засіданні Ради безпеки ООН. Якою була поведінка Росії під час вашого виступу? Яка Ваша думка стосовно рівня російської дипломатії?

 
– Давайте почнемо з останього питання. Сьогоднішня російська школа дипломатії, часів Сергія Лаврова, сповідує принципи того, що є брехня, є цинічна брехня, а є офіційні комінюке російського МЗС. Тому вершини блюзнірства і цинічності, які активно проповідуються сьогодні Лавровим, застосовуються і дипломатами нижчих рангів. Це стосується і покійного Віталія Чуркіна, який свого часу про жертви російських бомбардувань в Сирії, зокрема про дітей, обличчя яких були вкриті попелом, говорив, що їх навмисне посипали мукою. На сьогоднішній день російська дипломатія досягла повного морального дна.
 
Березовець 3
 
Що стосується Ради безпеки ООН, яке ініціювало Українське Міністерство закордонних справ, то росіяни намагалися переконати Великобританію (що на той момент головувала в Радбезі ООН) взагалі скасувати це засідання. Мотивацією слугувало ствердження про те, що є інші нагальні питання. До того часу, поки жив Чуркін їм вдавалося скасовувати засідання. Це вже третя спроба України провести дане засідання (перша була в грудні, друга – в січні, вдалось провести його аж у березні). Третя спроба була успішною тому, що помер Чуркін, і Росія не була настільки переконливою. Зараз Росія має великий вплив у секретаріаті ООН. Це пов’язано з тим, що Америка відсторонюється від справ ООН, а Росія навпаки – активно втручається. Окрім того, російські дипломати спробували залякати секретаріат ООН для того, щоб не було прямої трансляції, фактично вона могла зірватись. До останнього моменту не було відомо чи буде пряма трансляція засідання на сайті ООН. Але силами українських дипломатів тема гібридних війн вперше в історії ООН була розглянута на найвищому рівні на Раді безпеки ООН.
 

– Що таке гібридна війна, в чому її небезпека?

 
– Термін «гібридна війна» активно використовується останніх десять років. Найбільшим теоретиком вважається професор Лондонської школи економіки Мері Калдор, котра написала книгу «Нові війни».
Термін «гібридна війна» насамперед пов’язаний із веденням війни нетрадиційними методами: держава-агресор не оголошує офіційної війни країні проти якої здійснюється агресія. Також гібридна війна послуговується прихованими методами – це поєднання дезінформації, пропаганди, терору, а також накопичення кримінальних угруповань. Перемога досягається не завдяки прямим військовим сутичкам, а завдяки перемозі в ідеологічній боротьбі та інформаційні сфері. Основним об’єктом такої війни насамперед стає населення країни-агресора, якому «промивають мізки» та пояснюють чому та чи інша країна погана. Так свого часу було із Грузією, зараз – з Україною. Друге – це робота з населенням країни проти якої ведеться гібридна війна, третє – це міжнародне співтовариство. Всі ці елементи блискуче опрацьовані росіянами, вони, використавши досвід західних країн, досконало розробили стратегію ведення такого типу війни. Про все це в прикладному сенсі до ситуації в Україні я говорив у доповіді на засіданні Ради безпеки ООН.
 
Березовець 5
 
– Чи є чітко визначені методи та правила поведінки Росії в умовах ведення війни? Чи змінювалася стратегія у ході ведення гібридної війни?
 
– Гібридна війна дуже мінлива. Росія постійно змінює правила, вона пристосовується до тактики опонента. Коли Росія десь бачить спротив, вона різко змінює тактику. Саме через мінливість гібридна війна є дуже небезпечною, ніколи немає постійного русла в якому розгортаються події. Тому поруч з основною атакою йде багато відволікаючих маневрів. Так було з Донбасом. На початку конфлікт на Донбасі відіграв роль відволікання уваги від захоплення Криму, через це Росія напала на Донбас та створила джерело хаосу на Сході України.
 
– Як прцювати журналістам у стані гібридної війни? На які джерела посилатися щоб не потрапити у пастки фейкових новин?
 
– «Інститут майбутнього» зараз працює над практичними порадами для експертів та журналістів стосовно того, яким чином не стати жертвами інформаційної війни та не дати втягнути себе в подібні маніпуляції. Брошури з відповідними рекомендаціями вже незабаром будуть презентовані в регіонах України.
 
Головні поради такі: перевіряти факт-чеки, джерело поширення інформації. Наприклад, у нас є інформаційний ресурс для Криму «Free Crimea», де ми активно перевіряємо інформацію, особливо з Російських джерел. Ми бачимо, що російські ЗМІ спотворюють інформацію, навіть офіційна кремлівська прес-служба зміст розмови Володимира Путіна із Дональдом Трампом передає у викривленому ключі. Тому, особливо коли йдеться про події міжнародного значення, потрібно завжди перевіряти інформацію в першоджерелах, посилатись на західні ЗМІ. Очевидно виникають проблеми із знанням мов, але ви точно знайдете відповідники англійською та польською мовою. Необхідно перевіряти всі цитати політиків. Спотворюють також цитати українських політиків, їм приписують фрази та слова, які вони точно не могли вживати. Це стосується і експертів. Повинен бути створений чорний список експертів, які працюють в інтересах російської пропаганди, в тому числі й в Україні.
Інформацію про псевдоекспертів та журналістів збирає та акумулює сайт «Миротворець». Також створена група експертів, куди входять журналісти «Еспресо.TV» та інших видань. Це об’єднання створило чорний список людей, які працюють за російські гроші та маніпулюють інформацією. До цього списку належить Михайло Погребинський, Володимир Корнілов, а такаж інформаційні ресурси, такі як «Страна in.ua». До інформації з цих джерел у жодному випадку не повинно бути довіри.
 
Березовець 2
 
– В Росії активно використовуються всі методи зомбування. Чи є можливість у пересічних громадян Росії, без знання іноземних мов, отримати незаангажовану інформацію?
 
– Російські канали мають величезний бюджет. Щорічний бюджет на внутрішню та міжнародну пропаганду Кремля досягає $ 1.5 млрд., із них $ 220 млн. у рік витрачається на всесвітню станцію Russia Today і ще $ 120 – на РІА Новини. Це величезні суми, які собі навіть не може дозволити США.
 
Найголовніше щоб інформація пропагандиських каналів («Звезда», «Life News», «1 канал», «Россия 24») використовувалась тільки як сутч, тобто як відеокартинка для демонстрації того, як фальсифікується інформація. Поруч повинна бути реальна картинка – західних та українських медіа. Розвінчування міфів пропаганди – це те, чого вони насправді дуже сильно бояться. Уважна робота з першоджерелами, співставлення інформації – завдають непоправної шкоди. Підривання довіри людей до російського фейку – є найбільшим панічним страхом росіян. Тому добре, що є журналісти, котрі це роблять.
 

Олена ТРЕТЯК

 
 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *