Цієї весни Івано-Франківськ по-особливому багатий на культурні події. Дебютним для нашого міста став фестиваль польської музики. З 27 квітня по 3 травня відбувся Міжнародний музичний фестиваль «Sacrum Non Profanum» під гаслом «Польська музика сьогодення в Україні – Кароль Шимановскі та Войцех Кіляр».
Фестиваль в Україні відбувається вже втринадцяте, але вперше цього року матиме два відкриття – навесні у Львові та Івано-Франківську. Метою відкриття фестивалю у Франківську та Львові є популяризація в Україні мистецького доробку відомих польських творців.
У фестивалі брали участь виконавці, що представляють різні галузі мистецтва – музику, фільм, малярство, фотографію. Виступлять зокрема видатні інтерпретатори музики Кароля Шимановського і Фредерика Шопена – Йоанна Доманьска, Анджей Татарскі і Славомір Вільк, солісти Варшавської камерної опери, чудовий Академічний хор ім. професора Яна Широцкого, а також оркестр Львівської обласної філармонії.
Більше про співпрацю країн-сусідів, популяризацію польської культури в Україні, проведення фестивалю та український менталітет, поговорили з авторкою проекту, Поморське Товариство інструменталістів Academia – Анною Копровіч.
– Розкажіть більше про рішення провести фестиваль у Івано-Франківську.
– Міжнародний музичний фестиваль «Sacrum Non Profanum» організований вже в тринадцяте. З 2010-го року ми присвячуємо цей фестиваль одному або двом композиторам. Чому? 2010-ий рік – був роком Фредерика Шопена, в цей час Фестиваль перенесено з Польщі до США, Нью Йорку до найпрекрасніших музичних приміщень світу, а саме «Carnegie Hall», «Lincoln Center», і власне з тієї пори ми присвячуємо фестиваль одному композитору. Тоді це був рік Шопена, а наступний рік Генрика Миколайя Гурецького, наступні культурні діячі Кшиштоф Пендерецький, Войцех Кіляр, а також Кароль Шимановський, минулого року Вітольд Лютославський. У 2017-му році Фестиваль організовуємо в Україні, Львові та Івано-Франківську.
– Чому Львів та Івано-Франківськ?
– Тому що саме тут організовується перегляд сучасного польського кіно. Коли я приїхала сюди, близько трьох років тому, наш фестиваль був присвячений Войцеху Кіляру, і тоді мені разом з пані Барбарою Пацан, а також теперішнім радником заступника Посла Посольства Республіки Польща в Україні – Яцеком Журом прийшла ідея того, щоб даний фестиваль завітав до Франківська. Природно було вибрати двох композиторів пов`язаних із землями композиторів Кароля Шимановського та Войцеха Кіляра.
Войцех Кіляр, який народився у Львові, на жаль не мав відваги повернутись до цього міста, але він любив його над життя. Тому ми наважились привезти музику Кіляра до Львова та Івано-Франківська. 3 травня в Івано-Франківську ми зустрілись з місцевою публікою, слухачами та запропонували їм польську музику, зокрема Фредерика Шопена. Під час концертів, твори були виконані визначними вокалістами. В репертуарі пісні: патріотичні, пісні передвоєнного часу, твори наших композиторів.
– Третього травня відбувся заключний день фестивалю. Які враження від проведення фестивалю у Івано-Франківську.
– Перш за все, хочу сказати, що ми зустріли тут унікальних людей: людей відданих культурі, людей, котрі зберігають та плекають польську мову, чим ми надзвичайно вражені. Вони розмовляють дуже гарно, правильно, а головне – грамотно. Серед цих людей є ті, хто працюють в Івано-Франківську в Центрі польської культури та європейського діалогу: пані Мар`я Осідач – директор організації, а також пан Анджей Леуш. Вони віддали нам свій час, своє серце та допомогли нам організувати цей захід. Крім цього, у Львові також нам зустрілись чудові люди, котрі доклали неабияких зусиль для того, щоб про фестиваль було чутно та помітно.
Приємно було тут концертувати, представляти матеріали, які ми до вас привезли з Польщі, опрацьовані під час наукових конференцій. Серед цих людей слід відзначити пані Барбару Пацан з Генерального Консульства РП у Львові, а також представників культурних закладів, таких як Львівська філармонія. У Івано-Франківську нам чудово працювалось з паном Михайлом Дейнегою, директором музею мистецтв Прикарпаття. На зустріч нам пішов і пан директор Івано-Франківської філармонії Василь Тимків. Можна зробити висновок, що коли ви маєте таких хороших місцевих партнерів (друзів), тоді створення фестивалю, сам його процес реалізації являється неабиякою приємністю, радістю та усвідомленням того, що дуже велика кількість людей прагнула бути разом з нами в час проведення цього заходу.
– Чи задоволені ви кількістю відвідувачів заходів у рамках фестивалю?
– З впевненістю та великою радістю можемо сказати, що не було вільних місць, як у філармонії, так і в музею. Радіємо, бо багато людей зацікавлених польською музикою, музикою відомих польських артистів. Хочу також додати, що ці виконавці неодноразово співпрацювали з українськими музикантами та артистами. Коли був концерт у Львівській філармонії, присутніми були українські та польські музиканти. Присутнім був пан Славомір Вільк – піаніст, котрий брав участь у конкурсі Шопена, виступаючи в усіх континентах нашої земної кулі, були також солісти камеральної опери з Варшави, а всім процесом диригував професор Богдан Богушевський – відомий польський диригент. Словом, нас було тут чимало і ми старались поділитись всім тим, що у Польщі найкраще. Головне те, що були зацікавлені люди.
– Чи плануєте розширювати ваш фестиваль на території України.
– Без сумніву це є нашою мрією. Ми віримо в те, що й надалі будемо мати таких фантастичних друзів, котрі допоможуть нам співтворити польсько-українські проекти. До того ж, цього року до Польщі приїздить оркестр із Львівської філармонії. Вони концертуватимуть не тільки у Польщі, але також і в Берліні, Щеціні та надморським Тшенсачу. Запрошуємо всіх жителів України, Івано-Франківська, котрі мають бажання, чи хотіли б хотіли взяти участь у нашому святі, до Польщі в другій половині серпня. Будемо разом насолоджуватись музикою не тільки польською, але й українською. Оркестр української філармонії привезе до Польщі українську музику. Музиканти будуть грати на українських інструментах, які маловідомі в Польщі.
– Чому, на вашу думку, важливий такий досвід: ви приїжджаєте до нас, демонструєте свою музику, підкреслюєте спорідненість наших народів?
– Музика єднає людей, музика немає границь, музику всі розуміють. Окрім того, через музику ми розуміємось без слів і це найголовніше. Вона нас єднає та робить кращими.
– Чи знаєте ви когось з українських композиторів чи музикантів?
– Так, це Мирослав Скорик. Сподіваємося, польська публіка із захватом зустріне чудові твори видатного композитора цих часів, адже Львівська філармонія планує приїхати саме з цим репертуаром до Берліна, а також і до Польщі, у рамках наступного етапу Міжнародного фестивалю.
– Чи очікувати франківцям на наступний фестиваль у місті?
– Можливо, нам з пані директоркою Центру – Марією Осідач, з пані Барбарою Пацан вдасться продовжувати співпрацю. Задля успіху в подальшому, просимо тримати за нас кулачки та побажати успіху, адже ми цього прагнемо.
Сніжана САМАНЧУК
Фото: Олександр ЛИТВИНЕНКО
Залишити відповідь