За підрахунками Всеукраїнської екологічної ліги в Україні налічується 6,5 тис. законних і близько 35 тис. незаконних сміттєзвалищ, загальна площа всіх полігонів з відходами займає 7% площі України, а це більша територія, аніж площа усіх заповідників – 4,5%. Українці щорічно викидають 10 мільйонів тон сміття, з яких тільки 600 тисяч іде на вторинну переробку чи спалюється. Решту – за вже застарілою та звичною технологією вивозять та захоронюють на звалищах або ж спалюють. Середньостатистичний українець щорічно викидає на смітник близько 250 кілограмів побутотових відходів, з яких понад 50 кілограмів придатні для переробки.
Площа, що знаходиться в експлуатації Івано-Франківського міського сміттєзвалища у Рибному, – 20, 8 гектарів, під “тілом” полігону – 13 гектарів (територія складу). На сьогодні 85-87% території полігону уже використано. Директор комунального підприємства «Полігон ТПВ» Юрій Мороз каже, що у 2016 році івано-франківське сміттєзвалище поповнилося 93 тис. тонами сміття, а це 7-8 тис. тон сміття у місяць.
До речі, уже за кілька місяців на території КП «Полігон-ТПВ» міська влада планує встановити сміттєсортувальну лінію: зміна із 12 осіб здійснюватиме поділ сміття на органіку (шкірки від овочів, залишки їжі) та неорганіку (папір, пластик, скло, бляшанки). Неорганіка відправлятиметься на переробку, органіка – на захоронення.
Проте це не суттєво впливає на вирішення проблеми, в Україні є тільки є 4 сміттєспалювальних заводи. У кожній розвинені країні переробка відходів стала джерелом отримання тепло- та електроенергії, здешивила виробництво багатьох товарів. Лідером переробки відходів є Швеція, яка перереробляє 99% свого сміття та 700 тисяч тон сміття з інших країн. Переробка вторинної сировини забезпечуює 20% тепла у шведських будинках. Не менш успішно переробка сміття здійснюється в Німеччині, Швейцарії та Австрії, у яких переробляється 97 % відходів. Існування галузі переробки сміття у цих країнах забезпечує суспільство: німець за переробку сміття платить 50 євро на місяць.
В Україні сміття – це екологічне лихо: горіння та забрудннення стічних вод й грунтів. Основні причини лиха – відсутність схем санітарної очистки, відсутність впровадження систем роздільного збирання побутових відходів шляхом економічного стимулювання, недієвий екологічний контроль та низька екологічна свідомість мешканців. Основою переробки є сортування відходів. Не так давно в Івано-Франківську компанія «Віза-вторма» розпочала встановлення контейнерів для сортування відходів.
Традиційно побутові відходи розділяють на чотири контейнери: скло, пластик, папір і змішані відходи. На вулицях Івано-Франківська ви не знайдете контейнерів для паперу. У «Віза-втормі» кажуть, змушені були забрати контейнери через часті пошкодження та викрадення паперу.
Вторинну сировину сортують, наприклад макулатуру ділять на 15 видів, згідно зі стандартизацією.
Перше правило сортування — усе має бути чистим і сухим. Скло та пластик ділять за кольором.
Після: сортування за кольорами, пресування та відправлення на заводи-переробники. – білі, зелені, жовті, коричневі пляшки окремо.
У вересні 2016 Міністерство екології та природних ресурсів України запустило сервіс електронної мапи сміттєзвалищ: ecomapa.gov.ua, на якій окрім місця сміттєзвалища постійно додається інформація про морфологію та стан ліквідації сміттєзвалищ в Україні.
Щоб іти в ногу з передовими країнами світу та організувати переробку сміття, необхідна державна підтримка, спеціальні закони, заводи, інвестиції, та все ж найнеобхіднішою умовою є усвідомленість населення в плані розділення побутового сміття.
Віра ДОБЖИНЕЦЬКА
ФОТО: Олександр ЛИТВИНЕНКО
Залишити відповідь