Ці слова виголосив Президент України Петро Порошенко під час 11-ого «Київського Безпекового Форуму».
«Цього року форум відбувається в особливо тривожний час. Світ зараз стоїть на порозі прийняття ключовими гравцями глобальної політики дуже доленосних рішень, які б додали нарешті відчуття реальності декому, хто його втратив», – підкреслив голова держави. «Росія підбурює, спрямовує, скеровує такий собі «міжнародний клуб диктаторів», який, як клуб божевільних самогубців, вирішив кинути виклик всьому цивілізованому світу», – підкреслив він. «Шлях до перемоги, безумовно пролягає через нашу перемогу в Україні», – вважає голова держави. За його словами, одним з необхідних кроків для припинення агресії Росії має бути направлення миротворчої місії ООН на Донбас.
Європейський Союз, зазначив засновник «Київського Безпекового Форуму», Голова Фонду «Відкрий Україну» Арсеній Яценюк, поділяє прагнення України щодо членства в Європейському Союзі. НАТО каже про те, що двері для України відкриті. «Зараз ключове завдання – тримати єдність з нашими західними партнерами. Вони повинні приїжджати сюди і відчувати, що Україна бореться не тільки за свою свободу, а й за їхню. Яценюк нагадав, що США прийняли рішення щодо надання оборонювальної зброї для України, а НАТО запропонувало Україні п’ять пакетів допомоги: тренування, спільні навчання, допомога ветеранам, допомога тим, хто втратив здоров’я внаслідок російської військової агресії, боротьба з кібератаками проти Росії.
Прем’єр-міністр Республіки Молдова, П. Філіп наголосив, що на сьогодні традиційні загрози не скоротилися, але також виникли нові, гібридні загрози, кіберзагрози. «Традиційні загрози, такі як військові, все ще існують. Ми їх бачимо також в Республіці Молдова, тому що на нашій території є російські війська.», – сказав він.
Заступник генерального секретаря НАТО Роуз Геттемюллер висловила думку про те що наразі в світі склалася ситуація, коли немає ані миру, ані війни. Пані Геттемюллер вважає цілком реалістичними цілями для України вступ до НАТО і ЄС. «Але я не буду приховувати від вас, що доведеться виконати дуже важку роботу», – підкреслила вона. «Багаторічний досвід України в протидії гібридним загрозам з боку Росії є дуже цінним для НАТО»,- сказала Роуз Геттемюллер.
«Наступні кроки в оборонні реформі на які очікує НАТО – це Закон про національну безпеку, який має ввести громадянський і демократичний контроль над військовими», – зауважила Кей Бейлі Хатчісон, Постійний представник США при НАТО.
“Україна стала ціллю для багатьох загроз з боку Росії і використовується як певна лабораторія для випробування нових видів зброї та кіберзасобів”, – підкреслив заступник міністра оборони США з питань міжнародної безпеки Роберт Карем . Поруч з військовими засобами проти України, Росія також використовує енергетику, свідченням цього було скорочення подачі газу через Україну у минулому місяці. Також спрямованим проти України є і проект “Північний потік-2”. США виступають проти цього проекту. «На загрозу з боку Росії слід реагувати колективно. Росія буде настільки сильна, наскільки ми дозволимо їй бути ”, -наголосив він.
«Дії Росії в світі роблять її системною світовою загрозою. Росія дозволяє собі втручатися в вибори в інших країнах, порушує права людини, вчиняє військові злочини.» Доповнив Ніколя Тензер, Президент французького Центру вивчення і дослідження політичних рішень. «На світовому рівні є багато різних категорій загроз. Наприклад, є Іран – регіональна загроза, є тероризм – глобальна загроза, є Китай, який наразі є більше економічною загрозою, хоча може стати глобальною. Але вперше в нас з’являється системна загроза для принципів і цінностей з якими ми живемо», – вважає він.
Західні країни мають знайти шлях для того щоб змусити Росію припинити порушувати міжнародні правила. Про це заявив старший науковий співробітник Центру США і Європи Інституту Брукінгса (США) Стівен Пайфер. Пайфер пропонує зосередити зусилля на трьох основних напрямах: донесення до росіян інформації про корупцію в оточенні Путіна, введення персональних санкцій до близьких до російської влади олігархів, а також в секторальних санкціях стосовно Росії. При цьому він вважає що важливим також є донести до керівництва Росії тезу про те, що санкції не спрямовані на зміну влади, а лише на те щоб змусити країну виконувати правила.
Міністр національної оборони Литовської Республіки Раймондас Каробліс сказав: «Доброю новиною є те, що нарешті Захід сформував певну солідарність і єдність по відношення до РФ”.
Директор Національного інституту стратегічних досліджень України Володимир Горбулін вважає, що Росія приречена на Путіна тому, що вона втратила усі інші можливості національного розвитку: росіяни живуть в страху і джерело страху всередині кожного громадянина РФ. “Усе в РФ тримається на Путіні: пенсії і зарплати, опалення і порядок на вулиці, територіальна цілісність і міжнародний статус. Росія живе зі страхом того, що без Путіна все це розвалиться”. “Росія не може собі дозволити демократію і навіть дискусію. Біля Кремля треба ходити пошепки і в бахілах, як біля лежака смертельно хворого”.
Віце-прем’єр-міністр України В’ячеслав Кириленко заявив, що в Україні нарешті розпочалися засадничі процеси ментальної деколонізації. Процеси непрості, бо російська пропагандистська машина має величезні можливості.
“Перед початком російської агресії справа національної ідентичності розглядалася дуже вузько, як політичне чи лінгвістичне питання, але ні в якому разі не як важливе питання безпеки. Віце-прем’єр зазначив, що Росія тривалий час готувалася до окупації Криму та Донбасу, ключовими елементами в чому було руйнування української національної ідентичності на цих територіях та просування так званого “руского міру”: “Підхід дуже простий — там же немає української мови на цих територіях, немає української ідентичності, а отже там живуть росіяни а не українці. І тому треба захищати їх російськими військами”.
Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич відзначила: «Весь світ сьогодні перебуває в освітній кризі. Тому що діти змінилися, технології змінилися, і весь світ думає над тим, як зробити навчання більш природовідповідним, цікавим і одночасно більш продуктивним, бо помінялися цілі освіти». За її словами, якщо раніше важливими були предметні знання, то наразі, згідно з дослідженнями, тільки 15% кар’єрного успіху залежить від професійних навичок. «І аж 85% цього успіху забезпечується тим, що називається «м’які навички», soft skills. Сьогодні в системі освіти ми взагалі не формуємо «м’які навички», – підкреслила Гриневич. У зв’язку з цим в українській системі освіти розпочинається масштабна реформа. Також змінюються підходи до розвитку наукової галузі, щоб попередити «відтік мізків» закордон.
Стівен Пайфер заявив, що українська влада зараз стикається з двома головними викликами: відбиття російської агресії та побудова сучасної успішної країни. Як колишній посол в Україні С.Пайфер зазначив, що Україна має величезний потенціал. “І саме тому завдання Уряду зробити цей потенціал реальністю, активувати”, – сказав він. На переконання експерта, багато-що тут залежить від освіти: “Треба зосередитися на особистості, створити умови, щоб вона могла досягти результат залежно від своїх можливостей”. В умовах агресивної дезінформаційної кампанії Росії проти України дуже важливо навчитися відрізняти вигадки від правди, додав С.Пайфер.
Депутат Європейського парламенту (Німеччина) Йоахим Шустер наголошує, що ЄС розуміє себе як спільнота цінностей, де демократія і верховенство права, незалежність від корупції є центральними елементами. Якщо це буде забезпечено, то ми будемо повністю виконувати наші зобов’язання по відношенню до розвитку економіки і суспільного розвитку в Україні”, – сказав він. В цьому плані для України був наданий такий інструмент як Угода про асоціацію, мета якого – “посилити економіку України, посилити суспільство, яке базується на правах та демократії”. Він вказав, що Угода ефективно запрацювала та приносить свої здобутки, також спостерігаються значні зусилля з боку влади з проведення реформ, боротьбі з корупцією. Між тим, в останній час спостерігалося уповільнення реформ, передусім у сфері боротьби з корупцією. І саме тому ЄС призупинив виділення Україні макрофінансової допомоги і українській владі слід активніше працювати в цьому плані.
Найважливіший фактор у протидії російській агресії та її гібридним діям — це західні цінності та єдність. Про це заявив Надзвичайний та Повноважний Посол Республіки Польща в Україні Ян Пєкло. “Не забувайте, що Польща є дійсним та справжнім союзником України. Без демократичної України не буде безпеки в усій Європі”.
Лідер меншості в Сенаті, міністр національної оборони Республіки Польща (2007-2011) Богдан Кліх заявив: “Європейські країни після другої світової війни розбудовували системи, які захищають права і свободи людей, потрапили під загрозу через дві небезпечні тенденції — популізм і націоналізм”. “Популістичні рухи грають на страхах і певних настроях людей, використовуючи їх як інструменти для свого зиску, підриваючи констиуційний порядок і інколи порушуючи механізм противаг”, – заявив Б.Кліх. з 2000-го року кількість популістичних партій в Європі подвоїлася — з 33 до 63. Зараз все більше виникає авторитарних держав, ніж демократичних, як в Європі, так і в Євразії. Експерти говорять, що загроза лібералізму виникає у багатьох країнах і популізм здатний поставити під загрозу як західні цінності, так і сам ЄС. Небезпечним є і те, що він може підсилити російський деструктивний вплив в Європі на тривалий час.
Секретар Ради національної безпеки та оборони України Олександр Турчинов наголосив, що біля до кордону з Україною знаходяться близько 260 тис. російських військових у складі армій, “які готові до ведення масштабної континентальної війни”. При цьому, серед стягнутої техніки та озброєння є 4 ракетні бригади з ракетними комплексами “Іскандер-К”, оснащених крилатими ракетами з дальністю до 2,5 тис. км. “Це – демонстративний вихід РФ з угоди щодо заборони ракет середньої та малої дальності. Вихід РФ з цієї угоди – це фактично загроза для усіх європейських країн”, – наголосив секретар РНБО. Поруч з цим, він вказав на те, що у випадку України, яка випробувала нещодавно крилату ракету — то наступного дня партнери з США звернулися до Києва з листом надати ТТХ випробуваної ракети. “Україна не перевищує дозволену дальність. Але виникає питання, а для кого ці угоди? Для України?”
Науковий співробітник Центру трансатлантичних відносин при Університеті Джонса Гопкінса Тарас КУЗЬО заявив, що зараз в Україні найкраща армія, яка колись була в країні, дякуючи двом людям – Путіну і Порошенку. «Українська армія зараз 29-та найкраща армія в світі по військовій силі. Лише 10 країн-членів НАТО в цьому рейтингу знаходяться вище”, – сказав він. Також експерт вказав на те, що за витратами на оборону Україна зараз перевищує інші країни НАТО. Говорячи про російську агресію проти України, експерт із США підкреслив, що Україні вдалося перемогти в цьому конфлікті.
Роман Ващук, Надзвичайний та Повноважний Посол Канади в Україні додав, що окрім допомоги для забезпечення зовнішньої безпеки України, також треба щоб люди почували себе безпечно всередені країни. За його словами Канада, а також інші країни, готові допомагати в цьому.
11-ий Київський Безпековий Форум проходив 12-13 квітня в Києві. Цьогорічними учасниками Форуму були Прем’єр-міністри України, Литви, Молдови, керівники Міністерств оборони країн ЄС, США, Грузії, високі представники Європейських парламентів, високопоставлені дипломати Сполучених Штатів, Великої Британії, Німеччини, провідні безпекові експерти з Вашингтона, Брюсселя, Парижа. Загалом, участь у Форумі взяли понад 600 експертів, політиків, дипломатів, урядовців, з яких понад 100 закордонних гостей із понад 20-ти країн світу.
Автор: Олена ТРЕТЯК
Фото: OpenUkraine
Залишити відповідь