Ми слухали їх на повну гучність, обмінювали, колекціонували, перекручували олівцем знову на «repeat». Як швидко вони, здавалося б надійні хлопці з обкладинок улюбленої касети, переїхали спочатку до дальньої шухляди, а згодом, і зовсім пропали з поля нашого зору. Музика пробиралась до нас звідусіль. “As Long as you love me” – співали тоді Backstreet boys.
«Аудіокасети з’явились у 70-х роках у нас. Воно здавалося таке компактне, хороше, і гарне. – розповідає колекціонер, Володимир Мулик – Але таких українських касет, як оці, наприклад, Левко Бондар і гурт “Бункер Йо” майже не існувало. Вони з’явились на початку 90-х. Виникла така фірма Evrostar в Києві, яка почала штампувати касети. Вони першими випускали західну музику. Після них почали виникати інші фірми, що видавали касети. Це у нас не дуже довго протрималось, бо далі розвинувся ринок CD, а згодом MP3.»
[vc_row][vc_column][vc_column_text][/vc_column_text][vc_gallery type=”flexslider_slide” interval=”3″ images=”82810,82811,82813,82812,82815″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]
У Франківську можна було придбати музичні касети у магазинчиках на вулиці Чорновола, також біля дитячої бібліотеки та в кіосках на базарі. Переважно купували збірники хітів.
«Були кіоски, які торгували всім: від порножурналів до аудіокасет, і сигарети там – ну всьо, що мож було. І ми по цих точках ставили на продаж аудіокасети. Люди купували, бо воно було всьо красівенько, модно – всі слухали. Це дало можливість слухати ту музику, яку ти хочеш. Тобі треба Queen – “A Night at the Opera” ти пішов в кіоск і купив на аудіокасеті. Прийшов, вставив, сидиш слухаєш. Не треба бігати та шукати чувака з діском, який би дав тобі переписати.»
Зараз же касети купують зрідка, в основному для прослуховування у автівці. Кореспонденти “Вежі” знайшли три точки у центрі Франківська, де розповсюджують музичні та комп’ютерні раритети. Ділимось з вами.
Точка 1. “На п’ятачку”
[vc_row][vc_column][vc_column_text][/vc_column_text][vc_gallery type=”flexslider_slide” interval=”3″ images=”82819,82824,82823″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]
Це, мабуть, одна з найпопулярніших точок. Вона розташована прямо на базарі, біля місця, де впродовж дня проходить безліч людей. Тут комбінують продажі дисків, касет з сонячними окулярами. З колонок грає гучно музика, так привертають увагу до товару. Підходить старший чоловік запитує: «А Степан Гіга є? А “Наталі” там пісня є?». Продавець Роман у чорних окулярах та кепці швидко знаходить потрібний диск, але на жаль, саме цієї пісні там немає. Чоловік знизує плечима і йде далі. Через декілька хвилин підходить бабуся: «Я би хотіла якусь музику, але не вмію включити» – роздивляється різноманіття кольорів і зникає за рогом.
Продавець даної точки, Роман, вже 10 років займається цією справою, тому впевнено зазначає – попит на касети і диски зменшився. Проте, каже, різницю не дуже відчувають, адже і ціни на товар зросли.
«Вдень у нас може бути від 20 до 30 покупців. Люди купляють музику різних жанрів, адже кожен має власні смаки. У продажі маємо навіть старі касети для магнітофонів, – зауважує чоловік. – Серед покупців є люди різного віку, та диски з музикою все одно більш цікаві старшому поколінню».
Точка 2. Кіоск на весільному ринку.
[vc_row][vc_column][vc_column_text][/vc_column_text][vc_gallery type=”flexslider_slide” interval=”3″ images=”82820,82835,82836″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]
Продавчиня Оксана каже, шо найбільше в попиті тут диски з Олегом Винником, Іриною Федишин та Іваном Наві. Диски найбільше беруть на свята, комусь в дарунок. Тут вони продаються разом з рамками на фотографії.
«Зараз все роблять з Інтернетом. Цікавитись касетами можуть люди, в котрих ще десь завалявся магнітофон. Переважно, покупці питають за диски з музикою, їх беруть у машину ті, хто не вміє правильно записати, або кому дуже ліньки. Є велика різниця між тим, як купляли товар раніше і як зараз», – розповідає жінка.
Точка 3. ЦУМ
[vc_row][vc_column][vc_column_text][/vc_column_text][vc_gallery type=”flexslider_slide” interval=”3″ images=”82817,82822″ img_size=”full”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]
Пані Юлія працює на одній із торгових точок міста вже більше 15 років. На дисках з комп’ютерними іграми, котрі продає, виріс навіть її власний син. Та зараз, каже жінка, продажі помітно зменшуються.
«Ігри на дисках купляють переважно ті, котрі просто ще не знають, як їх скачати з Інтернету. Часто у нас можна побачити колекціонерів, які можуть користуватись і захоплюватись такими дисками. Та продаж дисків зараз дуже малий. У день в нас може бути близько п’яти людей, яким були б цікаві такі диски, – розповідає продавчиня. – Та люди в нас є різного віку, іноді приходять навіть 50-річні, та все ж здебільшого діти та підлітки».
Попри стрімке зменшення популярності касет, дисків, що пов’язане з тонкощами їх застосування та зберігання, збільшується увага до них у музичних поціновувачів. Споживання стає не масовим, а має трохи гурманського присмаку. Багато українських гуртів, крім звичних оприлюднень нових альбомів в мережі, продовжують випускати малими тиражами на CD та віднедавна на аудіокасетах. Останніми це зробив гурт “Бумбокс” з альбомом “Голий король”. Відроджується у вузьких колах мода і на вінілові платівки. Очевидно, що похрипування минулого додає якийсь смак звучанню, чи не так?
Ольга Клим
Наталка Курсик
Залишити відповідь