Стрімкий розвиток Інтернету розширює сферу впливу джерел інформації. Соціальні мережі перестають бути просто платформою для самовираження. Людям кортить створювати щось власне і, звичайно ж, представляти це масам. Зміна акцентів призводить до появи і активного розвитку інтернет-маркетингу.
Про рекламу у соціальних мережах, її особливості, принципи роботи, найпопулярніші тренди і способи впливу на маси у розмові з франківськими SMM експертами.
Вікторія Остафійчук, спеціаліст SMM
“Це класна робота, тому що доступна кожному”
Якщо простими словами, Social media marketing (далі – SMM – ред.) – це реклама у соціальних мережах. Люди використовують її задля просування свого бізнесу або навіть себе, як особистості. Ті ж самі блогери у певній мірі займаються SMM. Тільки у них в підписниках переважно дуже різні люди і те, що вони поширюють навряд чи буде цікаво великому обсягу людей. Коли я тільки прийшла на роботу в рекламну агенцію, я не знала, що таке Інстаграм і Фейсбук. Мені здавалося, що все дуже просто – опублікувала один-два постика в день і все, а виявилося, система набагато складніша. Професіонал соціального маркетингу повинен вміти працювати з людьми. Є безліч видів реклами та способів залучення потрібних клієнтів. Необхідно вміти створювати такий контент, який не буде набридати людям. Вони не приховають його, не поскаржаться на вас та не будуть залишати коментарі, про те, як ваша реклама їх дістала. Таке часто буває з великими компаніями і брендами. Мистецтво SMM – працювати ненав’язливо, правильно визначати цільову аудиторію та концентруватися на ній. Інтернет надає для цього безліч можливостей та ресурсів. За допомогою соціальних мереж ми можемо обирати для своєї реклами саме тих людей, кому вона буде цікавою. Є певні інструменти в рекламі, коли ти можеш налаштувати свою публікацію тільки на власних потенційних клієнтів. Всі вже, напевно, знають, що Фейсбук нас читає та прослуховує. Наприклад, ти нещодавно шукала в Інтернеті IPhone 8, мережа це відловила і тепер постійно пропонує саме цей продукт. Часто буває і таке, що ти розмовляєш про якусь річ біля ввімкненого Ґугл чи Фейсбук, не використовуючи пошукових сервісів, а реклама все одно пізніше тебе знаходить. (посміхається)
«Найголовніше для людини, яка хоче працювати у даній сфері – бути стресостійким»
Насправді, аудиторія дуже довіряє Інтернету. Вразі, якщо ти запускаєш рекламу, але не бачиш ефекту та активності існує такий невеличкий секретик, який називається – штучний наплив. Можна запустити ботів або самій почати коментувати свої пости. Це обов’язково приверне увагу людей. Проте, якщо говорити про недоліки, то це, в першу чергу, залежність від техніки та сервісів. Мережі дуже непостійні. З цим часто виникають непорозуміння – тебе вибиває з системи, у прямих ефірах може зникнути звук чи картинка і багато схожих ситуацій. Все, що в таких випадках пояснює технічна підтрика: «Вибачте, програма злетіла», а клієнти через це втрачають час та гроші. З цього я для себе винесла, що найголовніше для людини, яка хоче працювати у даній сфері – бути стресостійким. Клієнти часто вимагають зв’язку 24/7, ти працюєш без вихідних і маєш справу з великими сумами грошей. Це вимагає зосередженності та вміння брати на себе відповідальність. Твої пости мають виходити вчасно, бути креативними та якісними. Головне – знайти власний стиль, цікаву тематику і вивчити потрібну аудиторію. Це класна робота, тому що доступна кожному.
Євгеній Акімов, засновник власної SMM компанії
«Інтернет, як ніщо інше, надає легкий доступ до дуже широкої аудиторії»
Основна задача SMM – просування продукту. Ми можемо взаємодіяти, як з існуючими клієнтами так і з новими, якщо хочемо їх залучити. Якщо у нас є сайт, ми орієнтуємося на людей, які його відвідували. Якщо зосередитися, наприклад, на Фейсбуці, він дозволяє штучно створювати необхідну модель аудиторії і розповсюджувати цільову рекламу. Також можна завантажувати мейли і номери телефонів в рекламний кабінет і поширювати пости на своїх або потенційних клієнтів. Це все називається «looklike» аудиторії. Можна працювати безпосередньо по нашому образу користувача, формуючи його самостійно. Найкраще проаналізувати існуючих клієнтів або певний психотип людини і опрацьовувати цю інформацію. Чим детальніше ми прописуємо нашого аватара – тим краще Фейсбук його знаходить. Також ця соціальна мережа має дуже багато власних налаштувань і відслідковує потенційного клієнта подекуди навіть краще, ніж ми. Зчитує зацікавлення людей та їхню поведінку. Тому інколи буває так, що ми обираємо широку аудиторію, а Фейсбук самостійно розставляє орієнтири. Це його робота, за яку ми йому платимо гроші. Якщо порівнювати дві найпопулярніші платформи Інстаграм та Фейсбук, то все залежить від кращої присутності бізнесу. Тобто ми відслідковуємо ринок, цільову аудиторію, продажі, проводимо різноманітні тести і на основі отриманих даних, розуміємо де доцільно рекламувати той чи інший продукт. Це також залежить від його специфіки. Різниці у налаштуванні рекламного кабінету, як такої, немає. Ціль визначає ефективність. Якщо ми працюємо на відвідуваність сайту, то Фейсбук покаже її тим людям, які часто переходять на нього. Якщо ми встановлюємо ціль – охоплення аудиторії, то реклама висвітлюватиметься максимальній кількості людей. Для втримання аудиторії існують і штучні, і креативні механіки. Штучні – це коли ми збираємо єдину базу користувачів і постійно набридаємо їм рекламою. Креативні – це різноманітні техніки залучення людей до сторінки. Необхідно підтримувати хорошу комунікацію з потенційними покупцями, питати їхньої думки, читати відгуки. Якщо у людини є можливість впливати на виробництво товару, треба запитувати, що б вони хотіли побачити. Так одного разу за опитуванням аудиторії випустили цілу партію планшетів того кольору, якого хотіли клієнти. Це дуже залучає людей до бренду, вони відчувають себе співавторами і це викликає прихильність. Зараз Фейсбук відслідковує коментарі і ми, наприклад, використовуємо певні головоломки, пов’язані з брендом. Людям це подобається.
«Основне, що вимагається від СММ спеціалістів – приносити користь»
Якщо до нас звертаються люди переконані, що їм потрібне саме просування у соціальних мережах, а ми бачимо, що бізнес до цього не готовий, наше завдання гарним тоном це донести до людини і запропонувати інший вид поширення. Наприклад, контексну чи офф-лайн рекламу. Ні в якому разі ми не можемо вводити клієнта в оману. Стосовно професійних рис – робота вимагає постійного вдосконалення. В нас кожного місяця є новинки. Якщо ти півроку нічого нового не читав, то вже відстав. Тільки я б рекомендував читати книжки в загальному про маркетинг, бо література по SMM на час публікації вже застаріла. Також важливо відслідковувати блог Фейсбуку з основними новинами, підписатися на людей, що працюють у цій сфері.
«Основні характеристики професіонала – аналітичний склад розуму в поєднанні з креативністю»
Потрібно постійно вигадувати нові формати, тому що зараз люди дуже швидко звикають до реклами і вже менше на неї реагують. Що не менш важливо – це робота для людей з хорошою концентрацією. Як тільки запускається бізнес, тобі може знадобитися не один тиждень безперервної роботи над сторінкою, щоб вдало стартувати. Якщо у тебе з цим проблеми, то SMM – це не твоя сфера. Також, у вас, звичайно, вільний графік, але без вихідних. Ви можете відпочивати, коли хочете, бо не прив’язані до офісу, але водночас ви не можете повністю відключитися від мережі. Правда, це все можна мінімально автоматизувати, щоб займало менше часу. Наприклад, у мене є програмка, яка самостійно лайкає людей на сторінках, які я веду в Інстаграм.
«Люди люблять, коли вирішують їхні проблеми»
Якщо говорити про Івано-Франківськ, то бізнес розвивається, проте далеко не всі готові залучати до нього SMM системи. Тому для людей, які шукають себе у цій сфері це хороший старт. Робота зараз дуже популярна. Кожен другий – СММщик, тому що дуже легкий вхід і за 3-4 місяці можна навчитися працювати і заробляти. Головне – це хотіти здобувати знання, розширювати їх і формувати свої кейси для роботи. Тобто набиратися досвіду з компаніями і мати конкретні приклади, з якими можна прийти до потенційного замовника ваших послуг. Компанію знайти дуже легко. Потрібно написати стратегію розвитку і представити її маркетологу або власнику. Люди люблять, коли вирішують їхні проблеми. Єдине, що варто пам’ятати – на перших парах грошей багато не буде. Спочатку потрібно працювати і вкладатися в результат. Основні вміння, які вимагаються від спеціаліста – грамотна робота з контентом, рекламним кабінетом та бізнес процесами в компанії. Буває, немає менеджера, якому у подальшому ви передасте свою роботу, або в нього недостатньо досвіду, тому ви повністю нестимете відповідальність за ефективність реклами та її наслідки і можете впливати на внутрішні зміни. Дуже добре, коли комунікація між компанією і потенційною аудиторією добре налагоджена. Класно, і тоді, коли люди пишуть негативні коментарі, тому що так ми допомагаємо своїм клієнтам розвиватися і вдосконалюватися.
«Головна перевага SMM над іншими видами реклами – глибока аналітика»
Ми можемо відслідковувати свою ефективність серед людей і, в разі потреби, корегувати стратегії просування продукту і взаємодії з аудиторією. Не менш важливо згадати про можливість постійного розвитку, і роботи з будь-якої точки світу та співпраці з закордонними компаніями. Якщо ж говорити про недоліки, то це тестовий бюджет. Бізнесмени франківська неготові чути, що додатково їм ще потрібно вкластися в випробувальний термін. Перспективи роботи в SMM дуже класні. В наш час соцмережі все більше і більше “втручаються” в наше життя. Все більше людей стають від них залежними, а це гарантує постійну роботу. В Україні ця сфера розвивається семимильними кроками. Великі компанії надають перевагу точковій онлайн рекламі з розрахунком на власну цільову аудиторію. Тому, якщо люди зараз хочуть почати розвиватися в SMM, то ще не пізно.
Петро Шулепа, SMM спеціаліст
«Соціальні мережі дають нам рекламу майбутнього»
Я вважаю, що SMM потрібен для будь-якого бізнесу. У Франківську це не до кінця розуміють. Найголовніше на що працює просування продукту в Інтернеті – впізнаваність бренду. Соціальні мережі дають нам рекламу майбутнього. Люди постійно бачать чи чують про вас, тому в потрібний момент несвідомо, але згадують. Це людська психологія. Для цього ефекту важливо грамотно працювати з аудиторією, контролювати контент, аби не визивати у людей негативу. Кожна соціальна мережа вимагає свого формату реклами. Якщо ми говоримо про Фейсбук, цільова аудиторія 25-60+, розраховують на читання тексту, цікавих статей. В Інстаграм все вирішує яскравий фотоконтент. Потенційний клієнт повинен зловити поглядом і зупинитися саме на вашому пості. Тут надзвичайну роль грають деталі – світло, постановка кадру. На перший погляд може здатися, що це нічого страшного, але насправді ця робота вимагає багато часу та затрат енергії на створення унікального.
«Зараз маркетологам дуже тяжко»
Найпоширеніші помилки – наляписті картинки, довгі, нудні тексти та орієнтація на широку аудиторію. В останньому випадку ефект СММ можна прирівняти до реклами на радіо, тільки в рази дорожчої. Зараз маркетологам дуже тяжко. Тому що декілька років назад можна було створити щось просте і люди це, як то кажуть, “хавали”, зараз треба вміти викручуватися. Якщо цілитися в молодь, то вона вже практично не сприймає рекламу. Треба користувачу запропонувати щось особливе, підійти до продукту з нестандартного боку. Зараз в тренді реклама “через когось”. Коли на картинці товар представлений не першочергово, але він яскраво кидається в очі і запам’ятовується. Пряма реклама вже не настільки дієва. Потрібно дивувати, створювати довіру користувача, бути унікальним. Колись у Франківську робили рекламу “Світ матрасів”. У них були пошлі, жахливі реклами, але людям ця агресія запам’яталася. Класним прикладом СММ є «Комфі». Вони максимально креативні і концентруються на відео, яке зараз в тренді. Була, наприклад, чорна п’ятниця – вони розрізали кота, демонструючи таким чином половину ціни і так кіт бігав. Це, насправді, жах, воно дивно виглядало, не зовсім адекватно, але вони на це і працюють. Буде впізнаваність бренду – буде обіг товару. Шкода, що в нас поки мало хто розуміє потенціал Ютубу, як онлайн-платформи. Чомусь він розглядається тільки блогерами, але насправді там можна дуже круто інтегрувати рекламу. Особливо цей шлях підійде для підприємців. Непряма відео-реклама насправді дуже результативна. Головне побачити ці ходи, мислити ширше. Якщо вам треба розрекламувати кав’ярню чи бар, наприклад, створіть блог баристи чи бармена. Оберіть персону і прив’яжіть її до бізнесу. Потенційним клієнтам це допоможе глибше пізнати вас і те, що ви можете їм запропонувати.
«Основне – вивчити всю механіку, правила і мати відчуття стилю»
Головне у професії – не ставити для себе обмежень у сферах та тематиці. Важливо вміти адаптуватися до будь-якої сфери бізнесу, аналізувати потенційного клієнта та конкурентів. Може здатися що це вузькоспеціалізована робота, але, насправді, вона надає дуже багато можливостей. Той, хто може гарно уявити і побудувати цільову аудиторію; має терпіння і вміє швидко реагувати та знаходити вихід із будь-якої ситуації; обізнаний у всіх нюансах роботи з різними мережами і рекламним кабінетом – 100% буде успішним. Основне – вивчити всю механіку, правила і мати відчуття стилю. Фейсбук, наприклад, максимально толерантна людина. Не можна дуже повних фотографувати чи дуже худих, демонструвати з близька частини тіла і навіть зуби. Контролюється обсяг тексту. Є багато важливих нюансів, від цього залежить зацікавленість аудиторії, а від неї, у свою чергу, кошти, які окуповуються чи згорають. Гроші компанії потрібно цінувати і берегти, як свої.
«Поки у воду себе не кинеш – не попливеш»
Спеціаліст СММ – людина без границь у голові; вільнодумець, відкритий для розвитку та змін. Я дуже скептично ставлюся до курсів чи спеціалізованих навчань. Це дає загальне розуміння роботи, але вам ніколи не розкажуть про деталі, які випливають на практиці. Тренінги це все дуже класно, але головне почати працювати. Не варто боятися статистик. Гарантую, що, як мінімум раз у вас нічого не вийде, але ж поки в воду себе не кинеш, не попливеш.
«СММ дає можливість створювати»
Взагалі досить цікаво слідкувати за тим, як ти можеш впливати на людські бажання. Ти розумієш, що запустив контент, який сподобався людям, ти відчуваєш, ніби керуєш масами. Це, хоч і егоїстичне, але досить круте відчуття. Я завжди хотів створювати і за це я дуже люблю СММ.
Роксолана БЕЛЕЙ
Залишити відповідь