Щоб не загубити себе в осінній мінливості, потрібно святкувати усі свята, які дарує нам ця чудова пора. Релігійні, державні, професійні, містичні – однаково, це можливість гарно провести час і відволікти себе від буденних проблем. Найнеоднозначнішим, таємничим, суперечливим та й загалом містичним святом осені є Хелловін. Старше покоління – засуджує, а молодь радо перевтілюється в щось страшненьке і просуває американські та європейські традиції святкування. Так чи інакше, це справа кожного, а от особливості цього свята вже вкорінюються і в нас. Більшість ресторанів, магазинів, нічних клубів Івано-Франківська напередодні цього свята намагаються здивувати відвідувача. Персонал наводить тематичний мейкап; інтер’єр наповнюється гарбузами, скелетами, павутинням тощо; клуби організовують костюмовані вечірки. Як провести цю ніч – вирішувати кожному, а ми розкажемо, що це за свято, де і як святкувати, а головне, як створити тематичний образ.
Що це за свято і звідки прийшло?
Всупереч думкам про те, що Хелловін є американським святом, вперше його почали святкувати кельти – ірландське поселення. У році вони виділяли не чотири, а дві пори – літо і зиму. Прихід зими та Новий рік у них припидав на 1 листопада. Вірили, що саме в цю ніч бог темряви забирає Сонце і тримає його аж до літа, тому в цю ніч вилазить уся нечисть. Кельти, щоб вберегти себе, збирались разом, одягали на себе шкіру та голови тварин, розмальовували обличчя, і так нечисть не могла відрізнити людей. А щоб задобрити непроханих гостей, господарі залишали вдома солодощі. Діти ж переодягались, щоб налякати дорослих. Ще Хелловін можна називати Відьомською ніччю.
Після прийняття християнства цю ніч святкували як «надвечір’я Дня всіх святих». Ще це святкування пов’язують з жнивами, днем мертвих і все ж його трактують язичницьким. До сьогоднішнього дня вважається, що саме у цю ніч розмежування між світом живих та мертвих стає настільки малим, що душі мертвих проникають і проводять цілу ніч серед людей. В Америці це свято було поза законом до 1845 року, а зараз воно вважається найприбудковішим після Різдва. В Україну свято Хеловін невеликими кроками почало приходити з 90-х років, і традиційно вже декілька останніх років його святкують в ніч з 31 жовтня на 1 листопада. Тобто свято зла є запозиченим торжеством, яке не зовсім поєднується з християнським корінням українців.
Традиції чи можливість зацікавити більше людей?
Прихильниками Хелловіна є здебільшого молоді люди. Це не дивно, адже все таємне, суперечливе, містичне завжди цікавить молодь. Хоч це не державне та не релігійне свято, але на традиції воно багате. Найяскравішим символом цієї ночі є гарбуз, точніше світильник Джека. Він був дуже скупий і багато разів обманював диявола, через що Джеку була закрита дорога в пекло і рай. Він приречений поневірятися по всій Землі, розмахуючи ліхтариком, щоб люди збивалися зі шляху. Такий атрибут теж взятий з язичницьких ритуалів, під час яких використовували форму голови з вирізаним ротом і очима. Вирізана зла форма лиця, одразу навіює відчуття страху, а це так і задумано. Саме гарбуз символізує злого духа, а свічка, яку зазвичай ставлять всередину – відганяє його. Такі підготовлені плоди розміщують в будинках, на подвір’ях, на вулицях, щоб відганяти нечисть. Діти хоч і не розуміють сенсу таких дій, все ж з радістю вирізають зуби та очі на гарбузі, щоб налякати один одного та дорослих. Цікаво, що у 15 столітті замість гарбузів використовували дешевші плоди, наприклад, ріпу.
Щоб оздобити такий символ необхідно всього лиш гарбуз, маркер, ніж. Спершу потрібно протерти гарбуз, або ж помити його. Акуратно вирізати невеликий круг на вершечку майбутнього світильника і ножем повільно вичистити всю м’якоть зсередини. Після цього маркером варто намалювати очі, ніс та рот на бажаній стороні. Вирізати це все потрібно обережно, щоб гарбуз не отримав тріщину. Залишилось поставити всередину свічку і запалити її. Так просто можна отримати основний символ цього свята.
Цукерки або смерть
Вислів “Цукерки або смерть” часто можна почути в фільмах про Хелловін. Вперше її почали використовувати в Америці, саме з такими словами діти у цю ніч ходять до сусідів та намагаються отримати як найбільше солодощів. Така традиція дещо перегукується з нашими традиціями святкування Різдва, коли вертеп ходить від хати до хати, колядує і за це господарі пригощають цих вісників свята. В Україні традиція цукерок на Хелловін ще не є поширеною. Хоча хтозна, може за декілька років і на франківських вулицях бігатимуть відьмочки з дракулами і буде чутно “Цукерки або смерть”.
Ворожити або грати?
Притаманними для Хелловіну є ворожіння та тематичні ігри. Переважно цим займались дівчата. Наприклад, можна у дзеркалі побачити обличчя майбутнього чоловіка, або ж свою смерть. Зазвичай, ворожать про своє майбутнє. Традиція таких ворожінь присутня і в наших релігійних святах. Наприклад, здавна дівчата і хлопці влаштовували вечорниці на Андрея, де і проводили ігри-ворожіння. Такі традиції не засуджує ніхто, а ворожіння на Хелловін вважається поганою традицією. В цьому виступає теж суперечність сприйняття цього свята.
Що ж одягнути?
Якщо гарбуз – символ Відьомської ночі, то костюми – його основа. Важко уявити святкування Хелловіна без переодягання. Навіть в Україні саме перевтілення в зло є найпоширенішим елементом святкування. Буває, для тих, хто прийде на організовану вечірку в тематичному костюмі, вхід роблять безкоштовним. А це непогана можливість безкоштовно побувати у клубі. Найпоширенішим вбранням є все ж образ відьми, перевертня, головних героїв з фільмів-жахів. Всі потойбічні образи вітаються у цю ніч. Сьогодні такий костюм дуже легко дістати, наприклад, купити в магазині карнавальних речей, пошити чи взяти в оренду. Останнім часом одяг для Хелловінської ночі можна знайти в магазинах секонд-хендах і непогано зекономити. Деякі фанати надають перевагу костюмам з секс-шопу, правда потрібно трішки удосконалити такий образ. У цю ніч можна перевтілитись в зомбі, мертвих відомих людей, сімейку Адамсів, мертву наречену, Калаверу та ін. Тут фантазії немає меж, можна втілити всі свої ідеї.
Що ж робити у цю ніч?
Франківці, які святкують Хелловін, у цю ніч зможуть побувати у містичній атмосфері нічних клубів міста. Такі заклади кожного року організовують тематичні вечірки, дивуючи своїх відвідувачів чи то труною з підставним мерцем посеред залу, чи то вампірами, відьмами і різною нечистю. Навіть деякі вищі навчальні міста організовують святкування з обов’язковим переодяганням. Тай загалом, 31 жовтня просто на вулиці можна побачити перевтілених людей. Якщо ж нічний час не підходить, то вдень відблиск Відьомського свята можна побачити у різних франківських закладах харчування та, де персонал намагається підлаштувати інтер’єр під традиції цього свята. Ну а зовсім ліниві можуть провести цю ніч вдома за переглядом фільмів-жахів. Можливо, хтось цьогоріч запровадить і в Івано-Франківську поширену американську традицію випрошувати солодощі в сусідів та перехожих.
Свято Хелловін є настільки популярне, що про нього пишуть пісні, знімають фільми та мультфільми. Скільки часу люди будуть цікавитись Відьомською ніччю, стільки ж часу на ній будуть заробляти комерційні організації.
Христина Ткачук
Залишити відповідь