На Прикарпатті ветерани АТО виготовляють екоіграшки задля власної реабілітації

Реабілітація бійців у процесі виготовлення екоіграшок. Така ідея виникла у засновників Будинку ветерана “Бандерівський Схрон”, що в Клубівцях Тисменицького району. Хлопці вміло вирізають фігурки, пиляють, шліфують, змащують олією стврюючи оригінальні іграшки. Така аматорська робота у майстерні відволікає атовців від поганих думок, відновлює їх після участі у воєнних діях, заспокоює. Співзасновниця центру Наталя Черній стверджує, що трудотерапія дуже позитивно впливає на ветеранів АТО, а ще таке захоплення приносить непоганий дохід для утримання центру. 

 

– Як створювався сучасний центр реабілітації ветеранів АТО?

Ідея створення центру виникла у 2015 році. Мій чоловік та ще декілька побратимів були поранені, через це надалі не мали змоги ні воювати, ні працювати. Випадково їм потрапив до рук інструмент по вирізанню на дереві, хлопці спробували змайструвати ложки. Їм це сподобалось і один з них почав займатись столярською справою. Хлопці відзначили, що на них ця робота дуже позитивно вплинула: на фізичний, емоційний, психічний стан. Ідея такої реабілітації розвивалась два роки і ми її втілили, коли побудували сучасний центр і майстерню. Тоді ми ще не знали, що і як будемо виготовляти. Проте, наполегливо облаштовували майстерню і в результаті виготовили перші іграшки.

 

– Чому вирішили виготовляти іграшки?

Вже через пів року існування центру ми зрозуміли, що необхідні кошти на його утримання. Благодійної допомоги було недостатньо, виплати за поранення закінчувались і ми почали шукати ідеї заробітку. Почали з обсмажування кави, а зараз вже виготовляємо іграшки.

Також ми планували виготовляти дрібні меблі, але через нестачу інструментів, верстатів та професійних майстрів, ми відмовились від задуму, а ідея іграшок виникла дуже спонтанно. Я з дитиною вирізала дещо з дерева і вийшло досить непогано. Зрозуміли, що це може робити будь-хто без особливих навиків. Це маленький, простий виріб, який має шанс для продажу. А водночас це дуже приємно робити.

 

– Звідки брали усі необхідні інструменти та верстати?

Спершу ми не могли дозволити собі дорогі інструменти, тому купляли дешеві. Майже всі іграшки зроблені на дуже простому і дешевому верстаті. Згодом  канадська діаспора нам дала кошти на новий професійний верстат.

 

– Цікавляться люди такими виробами?

Ніяких спеціальних дій для продажу наших виробів ми не робили. Виготовили невелику кількість пробних іграшок і створили про це допис у соцмережах.  Неочікувано у нас почали з’являтись замовлення. Згодом знайома запропонувала ідею ялинкових прикрас і ми охоче почали її втілювати.

 

– Які іграшки є у вашому асортименті?

У нас є серія домашніх тварин, диких звірів, птахів, африканських тварин. Тепер вже доповнили перелік  ялинковими прикрасами: кольоровими та без фарб. Також робимо вже одинадцятий вертеп на замовлення.

 

– Скільки ветеранів АТО працює у цій майстерні?

На сьогодні у майстерні працює 4-6 ветеранів дуже різного віку. Загалом, від 24-х років і старше. Тут завжди працювали тільки ветерани, починаючи від будівництва центру. Ми не очікували, що так все буде, не планували, що хлопці проявлятимуть бажання залишатись тут. Саме трудотерапія була первісною метою створення майстерні. Можливо, ми ще не достатньо вміємо поєднувати всі напрямки реабілітації, але вся ця творча атмосфера позитивно впливає на хлопців. Дуже хочемо, щоб хоч 3 ветерани в нас працювали на постійній основі та отримували зарплатню. Так, ми б стабільно виготовляли продукцію і вже для реабілітації залучали інших бійців.

 

– Хто створює ідеї майбутніх іграшок та займається розфарбовуванням?

Ми разом обмірковуємо над ідеями іграшок, а ще нам допомагає моя дитина (сміється). Я займаюсь ескізами і залучаю до цього хлопців. Робимо прототип іграшки і вже після цього створюємо кінцевий виріб.

 

– Які матеріали використовуєте для екоіграшок?

Здебільшого використовуємо березу і вільху. Можливо почнемо залучати ще липу. Перші вироби виготовлялись з дров яблуні та різних пеньків. Проте, не всім хлопцям дозволяємо випилювати, бо дехто має проблеми з дрібною моторикою рук. Всі іграшки змащені натуральними оліями, тому є безпечними для дітей.

 

– Яка ціна вашої продукції?

Прості іграшки – 70 грн, а розмальовані – 100 грн. Але коли ми виставляли ціни, то об’єктивно не оцінили всі аспекти цієї роботи. Тепер розуміємо, що необхідно змінювати ціни, бо ручна робота цінується значно дорожче. Якби це виготовлялось у цеху професіоналів, то ціна була б такою ж, а наші особливості вимагають більше зусиль та часу на створення іграшки.

 

Христина Ткачук

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *