Великодній піст (Великий піст) – це найбільший та найсуворіший піст у всіх історичних церквах. Це підготовка християн до святкування найбільшого християнського свята – Христового Воскресіння. Також це відповідний період літургійного року, зазначений у богослужінні молитвами покаяння і спогаду хресної смерті й воскресіння Ісуса Христа.
Християни дотримуються чотирьох постів: Пилипового (перед Різдвом), Великого, Петрового (присвяченого святим рівноапостольним Петру і Павлу) та Успенського (на честь Успіння Пресвятої Богородиці).
Цього року Великий піст розпочинається в понеділок 2 березня. Закінчується в переддень Великодня – 18 квітня. Піст – це не дієта, а обмеження в їжі є не тільки очищенням шлунка, а очищенням душі. Загальна тривалість Великого Посту разом зі Страсною седмицею — 48 днів. Найголовнішими умовами дотримання посту є обмеження в їжі та розвагах. Великий піст згадує 40-денний піст Ісуса Христа, а тиждень перед Великоднем називають Страсним.
Великий піст потрібен насамперед для роздумів. Під час нього християни згадують, що Господь був відданий своїм учням і був розіп’ятий на хресті. Роздуми про власні гріхи і їх спокута робить нас ближчими до щирого усвідомлення Воскресіння Господнього.
Перший день Великого посту називається Чистим понеділком, а увесь перший тиждень – Чистою седмицею. В давнину цього тижня їли гриби, квашення, солонощі і рибу. Другий тиждень посту називався Другою седмицею. Цього тижня дівчата починали вишивати перлами свій майбутній вінчальний одяг.
Особливо суворими вважаються перший та останній тиждень Великого посту. Віряни утримуються від м’ясних страв, молочних продуктів, яєць. У Великий піст також не варто вживати алкоголь.
Середа та п’ятниця є найбільш суворими днями посту, адже саме в ці дні продали та розіп’яли Ісуса Христа. Обмеження у їжі не стосуються вагітних, хворих та дітей. Всі інші можуть слідкувати за дотриманням посту, за власними думками та діями. В час посту не можна вінчатися, веселиться і відвідувати розважальні заходи. Не варто лінуватись, байдуже ставитись до справ та просиджувати дні біля телевізора. Не варто проявляти агресію, злість, заздрість.
На час посту припадають такі християнські свята:
7 квітня – Благовіщення Пресвятої Богородиці, можна їсти гарячу їжу, вино і рибу
11 квітня – Лазарева субота, також дозволено вживати рибну ікру
12 квітня – Вербна неділя, можна їсти рибу
17 квітня – Страсна п’ятниця, нічого не можна їсти
Існують певні правила дотримання Великого посту. Перед початком посту обов’язково треба посповідатися і причаститися. Насамперед, протягом 48 днів посту необхідно дотримуватись повної відмови від їжі тваринного походження та м’яса. Під час посту треба допомагати старшим, хворим. Не варто влаштовувати гучних святкувань чи відвідувати розважальні події. Це чудовий час, щоб відмовитись від своїх шкідливих звичок. Відмова від вживання спиртних напоїв і куріння принесе користь не тільки душі, а й тілу. Необхідно більше часу проводити в молитві та відвідувати церкву. Не конфліктуйте та не сваріться з колегами, друзями чи близькими, не тримайте злість та не думайте про погане. Позбудьтеся заздрощів та не брешіть. Будьте чесними з собою та оточуючими людьми.
Закінчується піст у cуботу, 18 квітня. У світле свято Христового Воскресіння можна вживати будь-які страви та продукти, однак до звичного раціону треба повертатися дуже ретельно. Щоб не нашкодити здоров’ю, повсякденні продукти рекомендується додавати в раціон поступово, невеликими порціями. Таким чином, ви вбережете організм від переїдання і зробите піст корисним для фізичного здоров’я та духовного розвитку.
У народі існують прикмети про Чистий понеділок. Ясна погода у цей день – до хорошого і багатого врожаю пшениці. У Чистий понеділок легше попрощатися зі згубними звичками, як куріння або залежність від алкоголю. Тому не варто втрачати таку можливість.
Христина Ткачук
Залишити відповідь