Бажання керівництва і жодних обов’язків: про вакцинацію працівників

Вакцинація на кожному кроці. Саме ця тема зараз найчастіше обговорюється. Здебільшого через поширення фейків щодо вакцинації працівників. Одні піклуються про своє здоров’я, а інші – про свої робочі місця.

В Івано-Франківській області станом на сьогодні вже 131 805 осіб отримали одну дозу вакцини, а 100 106 осіб вже повністю вакциновані.

Про права та можливості роботодавців щодо вакцинації своїх підлеглих нам розповіла начальниця Управління праці Івано-Франківської міської ради Наталія Дмитраш.

Наталія Дмитраш: “На законодавчому рівні не прописано контроль з боку роботодавця за вакцинацією підлеглих. Він може виступати з ініціативою, рекомендаціями, проханням, бо ми ж розуміємо, що від вакцинації залежить майбутній процес подальшої роботи. Є перелік обов’язкових вакцин, які люди без сумніву роблять, тож ця має бути такою ж“.

– Чи можуть відрізнятись умови праці вакцинованих та невакцинованих працівників?

На сьогодні немає законодавчих засад щодо умов праці вакцинованих та невакцинованих працівників. Роботодавець за згодою може перевести працівника на дистанційну роботу чи надати відпустку без збереження заробітної плати. Інших умов чи правил поки що не існує. 

– Чи доречно заохочувати працівників грошовими винагородами?

Це виключно бажання роботодавця. Якщо він має бажання і можливість надати премію, щоб заохотити працівників вакцинуватись, то це його рішення. Втім, це можна розглядати як певну дискримінацію стосовно тих людей, які вже раніше вакцинувались чи не планують це робити. Законодавство не забороняє таке заохочення.

– Чи має роботодавець надати вихідний день зі збереженням заробітної плати в час вакцинації працівника?

Це те саме заохочення. Роботодавець не має такого обов’язку. Якщо ж після вакцинації працівник декілька днів погано себе почуває, то вже має узгодити це з сімейним лікарем. А один вихідний день зі збереженням заробітної плати чи без збереження – це на розгляд роботодавця.

– Чи має роботодавець при необхідності забезпечити працівників ПЛР-тестами?

Якщо підприємство має можливість і бажання, то може надати можливість ПЛР-тестування для працівників, які цього потребують. Втім, це тільки бажання керівництва і жодних обов’язків.

– Чи має роботодавець створити умови для вакцинації працівників?

Якщо на підприємстві працює понад 50 осіб, він може організувати мобільну медичну групу, щоб провести вакцинацію на місці. Це безплатно як для роботодавця, так і для працівників.

– Чи можна звільнити працівника, який відмовляється від вакцинації?

На законодавчому рівні немає такої причини для звільнення. Тож такі дії незаконні.

– Чи варто очікувати, що вакцинація працівників стане обов’язковою?

Думаю, що можна й таке очікувати. Існує ж перелік обов’язкових вакцин, то чому ця не може бути такою? Ми ж розуміємо, що чим більше людей буде вакциновано, тим швидше ми позбудемось карантину. В нас відбувається якийсь дисонанс. Під час посилення карантину підприємці мітингують, щоб продовжувати працювати, але працівники не хочуть вакцинуватись.

Стаття 284 Цивільного кодексу України вказує, що надання медичної допомоги фізичній особі, яка досягла чотирнадцяти років, провадиться за її згодою. Повнолітня дієздатна фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій і може керувати ними, має право відмовитися від лікування. Тобто людина може відмовитись від вакцинації зважаючи на свої переконання і не боятись примусу з боку роботодавця. Принаймні поки що.

Поки в Україні вакцинація все ще залишається добровільною, в низці країн вже впроваджують обов’язковість цієї процедури. Вимушену вакцинацію дорослого населення можна зустріти в Індонезії, Саудівській Аравії та Туркменістані. В окремих регіонах Індії теж вакцинація є обов’язковою. Для окремих груп населення – в Австралії, Греції, Англії, Італії та Франції.

 

Христина Ткачук

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *