Чи можна обійтись без солі?

Розсипана сіль – тепер це не прикмета для сварки, а ознака розкоші. Українці гостро відчули дефіцит солі після того, як підприємство “Артемсіль” перестало працювати. Зараз знайти кухонну сіль на полицях магазинів – рідкість. А якщо вона й трапиться, то ціна вражає. Хтось активно шукає способі її заміни, а дехто вирішує зовсім від неї відмовитись. Чи справді можна обійтись без солі?

Що це і для чого?

Сіль – сполука хлору та натрію, яка не тільки додає стравам смаку, а й приносить користь нашому організму. Середньостатистична людина має вживати приблизно одну чайну ложку або 6 грамів солі на добу. ВООЗ стверджує, що українці та загалом європейці споживають вдвічі більше від норми цієї приправи.

Сіль справді дуже важливий компонент нашого раціону. Натрій, який міститься в солі, забезпечує виділення шлункового соку, бере участь в регуляції водно-сольового обміну. Натрій не виробляється в організмі самостійно, а надходить з їжею, тому важливо, щоб в раціоні були продукти багаті на цей елемент. Він також потрібен для формування кісток, роботи нервової та імунної систем. Навіть незначне коливання вмісту солі в плазмі крові сприяє порушенню процесів обміну речовин.

Цей мінерал є справді незамінним. Дефіцит солі створює проблеми в нормальній регуляції організму. Якщо тривалий час повністю відмовлятись від солі, то відчуватиметься слабкість, нудота та втрата сил.
6 грамів на добу – це норма споживання солі у чистому вигляді. Дорослій людині необхідно отримувати щодня близько 15 грамів цього мінералу. Втім, більшу частину цієї норми ми отримуємо у прихованому вигляді – разом із продуктами харчування. Натрій міститься в м’ясі, рибі, хлібобулочних виробах, морській капусті, сирі, консервованих овочах, чіпсах. Близько 75% солі ми отримуємо разом із продуктами, а 25% – у чистому вигляді. Тобто зовсім відмовитись від солі – неможливо. Втім, та кількість, яка надходить у прихованому вигляді – недостатня, тож важливо споживати сіль як приправу.

Фахівці рекомендують жителям Західної України вживати йодовану сіль. Це задля профілактики захворювань щитоподібної залози. Саме сіль є тим компонентом, який ми використовуємо щодня, який може бути збагачений йодом і не “б’є” по гаманці. Якщо вживати 5 грамів йодованої солі на добу, то організм отримує норму йоду – 100-200 мікрограмів щодня.

Кому треба зменшити вживання солі?

Надлишок солі може створити проблеми навіть для здорової людини. Є категорії людей, яким лікарі рекомендують зменшити кількість солі в раціоні. Існують навіть безсольові дієти, але вони повинні узгоджуватись із фахівцем. Найчастіше зменшити кількість вживання солі рекомендують людям із серцевою недостатністю, хворобами нирок, ожирінням, захворюваннями шкіри, ревматизмом, виразкою шлунку.

Часто можна почути, що людина відмовилась від солі через проблеми із суглобами. Кажуть, що сіль відкладається в організмі й спричиняє хвороби. Втім, такі твердження є помилковими. Сіль, яку ми споживаємо у чистому вигляді, аж ніяк не відкладається. Натрій хлор добре розчиняється у воді й потрапляючи в організм не може відкладатись. Відкладення солей – це процес, який відбувається через надмірне вживання білкової їжі, фаст-фуду, м’яса та алкоголю. Суглоби втрачають рідину та утворюються повітряні бульбашки, які при нашому русі видають звук, тому й ми кажемо, що “суглоби хрустять”. А у людей із надмірною вагою суглоби страждають від навантаження.

Людям із зайвою вагою справді лікарі рекомендують зменшити вживання солі. Цей мінерал має властивість затримувати воду в організмі. Також завдяки солі ми відчуваємо ще більший апетит, виділяється шлунковий сік і ми готові поласувати чимось смачненьким, а це призводить до накопичення ваги.

Вже декілька років звідусіль чути заклики про шкоду солі й необхідність у відмові від неї. Деякі медичні організації переконують, що сіль – “біла смерть”, яка спричиняє проблеми зі здоров’ям. Втім, за ці роки досліджень вони так і не навели переконливих аргументів для повної відмови від солі. Повна відмови спричиняє таку ж кількість проблем, що і надмірне вживання солі. Перші симптоми, які виникають при нестачі солі в організмі – сонливість, дратівливість, головний біль, часте сечовипускання, запаморочення, слабкість, втрата концентрації.

Не тільки кам’яна та морська

Більшість людей розрізняє тільки два види солі – йодовану та нейодовану. А дехто тільки нещодавно дізнався про морську. Втім, існує декілька видів харчової солі, яку можна щоденно вживати у своєму раціоні. Найбільш поширеною є поварена. Її очищують промисловим способом, тому кінцевий продукт містить мінімальну кількість корисних речовин. Йодована – збагачена йодатом калію. Її рекомендують вживати людям із проблемами щитоподібної залози. Та й загалом така сіль є найкращою для споживання жителям Прикарпаття. Екстра сіль складається із чистого хлориду натрію. Вважається шкідливим та агресивним видом. Морська сіль містить найбільшу кількість корисних мікроелементів, які необхідні для людини. Існує ще дієтична сіль. Вона містить зменшену кількість хлориду натрію і тому корисна для певних категорій людей, зокрема тих, хто страждає хворобами нирок, ожирінням та серцево-судинними захворюваннями. Ще один вид солі – чорна. Її можуть вживати не усі, бо це неочищений мінерал із різким запахом сірки. Втім, вона теж має корисні властивості. Фахівці стверджують, що чорна сіль поліпшує роботу травної системи й позитивно впливає на нервову.

Смак підсоленої їжі в рази виразніший, аніж не соленої. Тому нам так подобається щоразу підсолювати страви. Втім, людина може звикнути до всього, навіть до не соленої їжі. Достатньо просто виробити в собі звичку. Якщо ви звикли вживати багато солі, то поступово зменшуйте її кількість аж поки ви не вживатимете до 6 грамів цього мінералу на добу.

Чи справді морська сіль корисніша?

Користь морської солі визначається у великій кількості мінеральних компонентів, якими вона наповнена. Кальцій, бром, йод, залізо роблять її корисною навіть у лікарських цілях. Вона має антисептичні, протизапальні та знеболювальні властивості. Втім, експерти зазначають, що морська сіль хоч і має рештки багатьох мінералів, але їхня кількість недостатня, щоб суттєво впливати на організм людини. Тому й відмінність між морською і кам’яною сіллю – мізерна. Це той самий натрій хлорид. Єдина сіль, яка справді має переважаючі корисні властивості – йодована.

До того ж морська сіль, як правило, дорожча за кухонну. Втім, користь тут ні до чого, а ціна зумовлена складністю видобування. Якщо кам’яну сіль видобувають у родовищах, то морську – випарюють із морської води. Її смак та колір зумовлені відсотковими домішками калію, заліза, кальцію. А от йодом така сіль не дуже насичена, бо він випарюється і зникає у процесі сушки.

Чим замінити сіль?

Сіль справді корисна, якщо її вживати у розумній кількості. Втім, тільки війна змусила нас переглянути своє ставлення до деяких продуктів. Тільки-но почався дефіцит солі, всі раптово згадали про її цінність і почали згрібати її з прилавків. А ціни на цей мінерал суттєво зросли. Хто не встиг зробити запаси солі, тепер змушений шукати способи її заміни, щоб додати смаку стравам.

Покращити смак страв і наситити їх вітаміном С допоможе сік лимона. Його можна використовувати під час приготування м’ясних страв, салатів та риби. Цілком замінити сіль допоможе соєвий соус. В його складі є сіль та різноманітні спеції, тому на смак страва не буде відрізнятись від тієї, яка посолена. Втім, використання соєвого соусу теж має обмеження. Дієтологи рекомендують споживати не більше двох столових ложок соєвого соусу на день. Його можна додавати навіть до перших страв. Багато солі міститься в бульйонних кубиках і готових приправах для супів. Їх можна використовувати під час приготування будь-яких страв. Ще багато солі мають морські водорості. Вони не тільки додадуть смаку під час прийому їжі, а й наситять її йодом. А от часник знижує потребу у вживанні солі. Свіжий чи сушений часник – це не тільки корисно, а й допоможе організму не відчуватиме необхідність “підсолити страву”. Замість солі можна також додавати ряд інших спецій, які приховають відсутність цієї приправи. Наприклад, можна збагатити страву перцем, петрушкою, базиліком, розмарином, паприкою чи коріандром.

 

Більше, аніж треба…

Асоціація дієтологів України та IPSOS у 2019 році проводили дослідження щодо вживання українцями солі. Результати показали, що діти дошкільного віку вживають близько 6,4 грамів солі на добу, а вже у віці 7-10 років – 7,4 г. У підлітків ця кількість збільшується до 9,2 грама на добу.

Надмірне вживання солі так само шкодить організму, як і її відсутність. Тому необхідно з розумом “підсолювати” своє життя.

 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *