Чи варто довіряти знижкам в Black Friday?

Зробити знижку, щоб вигідно продати товар…

Традиції чорної п’ятниці прийшли до нас з Америки. Через американську кризу один підприємець стрімко почав втрачати свій прибуток, і щоб хоч якось врятувати себе, Френк Вулворт почав продавати усі товари за ціною 5 центів. В результаті підприємець отримав прибуток і підштовхнув колег до схожих дій.

Ще однією версією є те, що так торговці почали називати день, коли отримували значний прибуток. В зошиті ці надходження писали чорною ручкою, тож походження назви зрозуміле.

Надалі традиції знижок стали улюбленим феноменом покупців. І з роками Чорна п’ятниця стала всесвітнім днем акцій та знижок. В деяких країнах люди навіть беруть відгули на роботі, щоб вистояти в черзі за бажаним товаром.

Black Friday недаремно припадає на кінець листопада. Відтак, ці покупки розпочинають різдвяний цикл розпродажів. Магазини намагаються працювати довше, щоб підхопити хвилю прибутків. І часто пропонують до 70% знижки.

Українська Чорна п’ятниця зародилась у 2013 році. Втім, вона значно відрізняється від закордонного дня знижок. Насамперед тим, що реклами більше, аніж самих знижок. Наприклад, в більшості на взуття й одяг магазини пропонують від 5% до 20%. На неходовий асортимент – до 50%. Щодо техніки та товарів для дому, тут підприємці зазвичай пропонують тільки до 20% знижки. Ще однією особливістю української Чорної п’ятниця є необмежений проміжок часу. Якщо в Європі вона триває 24 год, то в Україні знижки під гаслом Black Friday тривають декілька днів.

Все ж, щоб заробити на Чорній п’ятниці, підприємці схиляються до неабияких хитрощів. Про ці маневри знає маркетолог Василь Палійчук.

Василь (маркетолог)

 “Знижки на весь асортимент товарів може й не приносять значні прибутки магазинам. Втім, вони допомагають вилучити в людей лишні гроші на користь компаній”.

Чи бачили ви десь знижки на нові моделі телевізорів чи, наприклад, телефонів? Зазвичай покупцям пропонується знижка на старі моделі, щоб їх продати.

На ціннику 50-70% знижки – це в більшості обман, а справжня знижка товару – 10-15% або й знижка зовсім відсутня. Найвища знижка може сягати 20%. Крім того, це будуть товари, які не мають попиту і наповнюють склади. Підприємці зробили замовлення, кошти проплатили, а товар не продається. Тож найкращим варіантом є пропозиція цього товару, але зі словом “знижка”. Навіть продати за ціною собівартості все ж вигідніше, аніж тримати на складі. Бо асортимент на складі – це “мертві”, “заморожені” гроші.
Покупець має розуміти, що, наприклад, вартість продукту – 100 дол. І як можна уявити, що цей продукт можна пропонувати за ціною 30 дол? Так не буває. Або це низькоякісний товар, або застарілий. В кращому випадку знижки можливі в межах 10-15%.
Якщо покупець планував придбати, наприклад, телевізор певної моделі, а в Чорну п’ятницю за ті самі кошти можна придбати більший чи якісніший телевізор, то це варто робити. Втім, не потрібно прямувати в магазин, щоб просто щось придбати. Варто пам’ятати, що бідність породжує бідність. Людина, яка керує своїми коштами, не буде купувати будь-що, бо там знижки. Ця людина купує тільки тоді, коли цей товар необхідний. Коли ви бачите на вітрині товар зі знижкою, запитайте себе чи ви планували це купувати, чи воно потрібне.
Наприклад, навіщо мені купувати взуття зі знижкою, яке порветься вже за перший місяць використання? Ці гроші я можу заощадити і придбати дорожче, якісне взуття.
Гроші, як маленька дитина. Про них варто турбуватись і уважно до них ставитись.
Чорна п’ятниця прискорює відкладений попит. Люди часто купують товари тому, що планували надалі це придбати, але знижка спонукає зробити це в Чорну п’ятницю.
Найкращою профілактикою проти необдуманих покупок є попередній моніторинг товару. Не варто порівнювати ціни в день розпродажу, бо кожна з них може бути змінена. Важливо напередодні поцікавитись, яка ціна товару в різних магазинах. До речі, навіть найкращий маркетолог безсилий перед чоловіком зі списком у руках”.

В багатьох Чорна п’ятниця асоціюється із чергами, тиснявою, а буває й травмами. Втім, це не про Україну, щобільше не про Івано-Франківськ. Тут покупці ретельніше вивчають знижки перш аніж придбати товар. Це не просто так, адже люди звикли бачити хитрощі продавців.

Оксана (іванофранківка)

 “Минулого року хотіла придбати взуття, але ціна “кусалась”. Вирішила дочекатись чорної п’ятниці, щоб заощадити. Втім, зі знижкою вони коштували ще дорожче, аніж напередодні. Тож акції – не завжди правда.
До речі, всі ходові товари, як і акційні виставляють не на рівні очей. Покупець бере товар зі знижкою і додатково інші товари, які потрапляють в поле зору”.

Ще однією особливістю української Чорної п’ятниці є те, що на полицях з позначкою “акційна ціна” майже неможливо зустріти товари відомих брендів. Тож ми женемось за непопулярними товарами.

 

 

Олександр (маркетолог)

Товари відомих брендів знайдуть свого покупця і без акційних цін. Тому ця продукція не продається зі знижкою в Black Friday.
Якщо на товар надається знижка від 50% і ви вагаєтесь в її доцільності, то варто звертати увагу на продавця. Якщо це офіційний дистриб’ютор, на цей товар можна витрачати кошти. Наприклад, онлайн-магазин теж може пропонувати дійсні знижки.
Не варто довіряти компаніям-одноденкам. Їхня продукція в більшості не відповідатиме ані знижкам, ані якості.
В мережевих магазинах справді існує традиція напередодні Чорної п’ятниці піднімати ціни, а потім їх опускати.
Минулого року я зустрічав магазини, в яких товар в Чорну п’ятницю коштував дорожче, аніж в інші дні”.

Поради, як розумно придбати товар зі знижкою:

  • Обдумайте доцільність кожної покупки.
  • Моніторте ціни напередодні, а не тільки в Чорну пятницю.
  • Обирайте офіційного дистриб’ютора.
  • Звертайте увагу на якість, а не тільки на ціну.

 

 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *