Івано-Франківськ поступово перетворюється на Венецію. Сильні дощі спричинили критичну ситуацію в місті та області. Скільки триватимуть такі опади та коли очікувати покращення погодних умов нам розповіла начальниця відділу гідрометзабезпечення Тетяна Атаманюк.
Впродовж 22 червня в Івано-Франківську випало 53% місячної норми опадів.
“Якщо впродовж сьогоднішнього дня сильні зливи будуть продовжуватись без переривів, то можна очікувати повторення 2008 року. Сподіваюсь, перерви між опадами будуть і це допоможе воді сходити в каналізаційну систему”, – каже пані Тетяна.
В травні випало понад 1,5-2 норми місячних опадів й 2/3 червня спостерігаються дощі, хоч і з перервами.
Ґрунт перенасичений вологою й більшість води буде входити в руслову систему. Там, де на поверхню вийшли ґрунтові води, а також у різноманітних заглибинах, ярах вода буде деякий час стояти. Багато людей вже зараз страждають від гідрологічної ситуації.
За кліматичними нормами найбільш дощовими місяцями року є червень та липень. Однак через кліматичні зміни ми потрапили у так званий сухий період. Через малосніжні зими певний час навіть фіксувалось маловоддя, адже наші Карпатські річки живляться дощовими та талими водами. Тому спостерігалась відсутність води в колодязях, а в окремих річках відбувалось рекордне зниження рівня води. Як правило, тепла зима провокує холодне та дощове літо.
Південні циклони завжди несли нам насичені вологою повітряні маси, які на Прикарпатті провокують сильні дощі чи мокрий сніг. Південні циклони раніше вже спричиняли паводки, зокрема у 2008 році. Зараз гідрометеоцентр теж спостерігає залежність погоди від цього циклону. До речі, цього року південні циклони дещо змінили свою траєкторію і насунули на Одесу та Чернівецьку область, — це ми бачили під час зими.
“Вже від завтра очікуємо поступове послаблення циклону. Тобто 24 червня об’єднаються два антициклони і вже 25 червня очікується поле підвищеного тиску та припинення опадів. Можливо в горах локально спостерігатимуться грози через надмірну вологість”, – запевняє пані Тетяна.
Верхні течії річок дуже швидко нормалізуються, а нижні – дещо повільніше. Втім, до 25 червня очікується стабільна гідрологічна ситуація.
В Івано-Франківському обласному центрі з гідрометеорології наголошують, що даними гідрометеоцентру повинні користуватись не тільки владні структури у період паводків та інших загроз. Інформація центру повинна враховуватись у будівельній сфері, дорожньо-транспортній інфраструктурі тощо. Наприклад, транспортні шляхи повинні мати зливну каналізаційну систему, яку постійно варто очищувати та збільшувати. Адже клімат змінюється і зливові опади частішають. Тому каналізаційну систему варто розширювати, щоб вона могла вмістити більший об’єм води. Крім того, центр Івано-Франківська знаходиться в низинній частині, тому туди тече вода з навколишніх вулиць. Це спричиняє надмірну кількість води у центрі міста.
“Завчасність наших попереджень, як правило, – доба. Різкі опади ми попереджаємо за менше часу. На завчасність попереджень впливає відсутність радіолокаційних даних. Якщо б у нас були ці дані, то прогнози були б з точністю до пів години. В країнах з меншою територію таких локаторів 15 й більше, а в нас всього лиш 3 на всю країну. Ця кількість не відповідає території України. Раніше ми користувались радіолокатором у Львові, але зараз він несправний. Тому ми просто не маємо змоги бачити певні зміни і відповідно не можемо детально прогнозувати. Для нас радіолокатори як очі та вуха”, – наголошує пані Тетяна.
Цілодобово синоптики та гідрологи кожні 4 години подають дані області в гідрометеоцентр. Станом на 12 год режим річок Івано-Франківської області відповідав таким цифрам.
Від повені вберігає періодичність опадів, а не постійність. Якщо за ці два дні грози будуть без перерв, то сценарій 2008 року повториться. Поки що ми на межі до критичної ситуації. Зараз багато збитків нанесено ґрунтовими водами та безконтрольним попуском ставків. Безконтрольність останнього виду господарської діяльності призводить до негативних наслідків. Люди в паводок починають спускати воду зі ставків, а це приносить збитки селам та місцевим жителям. Таку діяльність варто посилено контролювати.
Івано-Франківський обласний центр з гідрометеорології рекомендує дотримуватись простих правил при раптовому затопленні.
Дії в зоні раптового затоплення під час повені, паводку:
1.Зберігайте спокій та уникайте паніки.
2. Швидко зберіть необхідні документи, цінності, ліки, продукти та інші необхідні речі.
3. Надайте допомогу дітям, інвалідам, людям похилого віку та підготуйтесь до евакуації.
4. По можливості негайно залишіть зону затоплення.
5. Перед виходом з будинку вимкніть електро-газопостачання, загасіть вогонь у грубах. Зачиніть вікна та двері, якщо є час — закрийте вікна та двері першого поверху дошками.
6. Підніміться на верхні поверхи або на горищні приміщення.
7. До прибуття рятувальників залишайтесь на верхніх поверхах, дахах, деревах чи інших підвищеннях, сигналізуйте рятівникам, щоб вони мали змогу швидко вас знайти.
8. Перевірте чи немає поблизу постраждалих, надайте їм по можливості допомогу.
9. Потрапивши у воду, зніміть з себе важкий одяг і взуття, відшукайте поблизу предмети, за допомогою яких можна утриматися до одержання допомоги.
Дії під час рятувальних робіт:
1.Проявіть витримку і самовладання, суворо дотримуйтесь вимог рятувальників.
2. Не переповнюйте рятувальні засоби (катери, човни, плоти і т.д.), оскільки це загрожує безпеці рятувальників і тих, хто підлягає врятуванню.
3. Потрапивши у воду, слід скинути із себе важкий одяг і взуття, відшукати поблизу плаваючі чи підвищені над водою предмети, скористатися ними до отримання допомоги.
Дії після паводку чи повені:
1.Переконайтесь, що ваше житло не отримало внаслідок повені ніяких ушкоджень та не загрожує заваленням,відсутні провалини в будинку і навколо нього, не розбите скло і немає небезпечних уламків та сміття.
2. Не користуйтесь електромережею до повного осушення будинку.
3. Обов’язково кип’ятіть питну воду, особливо з джерел водопостачання, які були підтоплені.
4. Просушіть будинок, проведіть ретельне очищення та дезінфекцію забрудненого посуду і домашніх речей та прилеглої до будинку території.
5. Здійснюйте осушення затоплених підвальних приміщень поетапно, з розрахунку 1/3 об’єму води на добу.
6. Електроприладами можна користуватися тільки після їх ретельного просушування.
7. Заборонено вживати продукти, які були підтоплені водою під час повені. Позбавтеся від них та від консервації, що була затоплена водою і отримала ушкодження.
8. Все майно, що було затопленим, підлягає дезінфекції.
Залишити відповідь