Чи їздять українці відпочивати?

Війна заставила кожного з нас призабути те, що колись приносило нам задоволення. Більшість людей вважає, що відпочинок, дорогі покупки, планування – “не на часі”. Втім, психологи переконують, що не варто перетворювати власне життя на процес очікування. Вже зрозуміло, що війна затягується, тому потрібно максимально повернутись до звичних справ, працювати, відпочивати й допомагати ЗСУ.

Може здатись, що для українців туризм зовсім зупинився на час війни. Але це не так. Хоч кількість тих, хто планує відпочинок за кордоном значно зменшилась, все ж 11% українців цьогоріч не відмовились від нього, кажуть туроператори. Який відпочинок користується популярністю? Чи варто бронювати тури? Як відпочити без росіян? Про це та інше ми поспілкувались із власницею турагентства Ксенією Микуляк.

 

– Як вважаєте, українцям потрібен зараз відпочинок? Чи це “не на часі”?

Українці дуже стомились від війни. Багато людей хоче просто змінити обстановку хоч на кілька днів, відпочити від сирен. Втім, не всі дозволяють собі це. Ніби з’явилась якась моральна заборона на відпочинок у час війни. Ті, хто відправляються на відпочинок, пояснюють, що хочуть оздоровити дитину, підготувати її до нового навчального року.

 

– Яка зараз ситуація в туристичній сфері?

– Війна змінила плани багатьох українців. Навіть згідно із соціологічними опитуваннями, відпочинок цього літа планують тільки 11% українців. В умовах війни не всі громадяни України можуть виїхати за кордон, тому зараз бронюють тури здебільшого жінки з  дітьми. Звичайно, коли в країні війна, то людям не до туризму, тому відпочиває зараз дуже мала кількість людей.

 

– Серед тих, хто все ж бронює відпочинок за кордоном, які країни мають попит?

Найбільше запитів на пляжний відпочинок і літні табори для дітей, а особливо такі, де можна розмістити дитину у супроводі дорослого. Зараз відновились автобусні тури до європейських країн. Ці поїздки найдоступніші у ціні. До речі, багато українців почали об’єднувати екскурсійний тур із необхідністю відвідати консульство певної країни.

 

– Доречно зараз бронювати квитки? Чи все ж у такий час люди надають перевагу гарячим турам?

Українці зараз не думають на багато днів наперед. Здебільшого бронюємо путівку з дня на день. Втім, цієї осені буде багато напрямків для українських туристів. Ми будемо організовувати вильоти з Польщі та інших аеропортів сусідніх країн.

 

– Як для українських туристів змінилась логістика?

– Не зважаючи на війну туроператори працюють. Деякі українські авіакомпанії отримали можливість літати з європейських аеропортів. Наприклад, з Литви, Польщі, Молдови. Тож українці мають змогу подорожувати не тільки автобусами, а й авіаційним транспортом. Зараз найпопулярнішими для українців є аеропорти Польщі та Молдови (Кишинів). Деякі туроператори навіть надають прямий транспорт з різних міст України й до Кишинева.

 

– В які країни ви зараз не бронюєте тури?

Моя принципова позиція – не бронювати тури до Угорщини, Німеччини, Франції, Італії, Туреччини, Ізраїлю через неоднозначну політику їхніх урядів стосовно України. Хоча суспільство кожної із цих країн підтримує українців. Знаємо непоодинокі випадки, коли росіянам забороняли поселятись в готелі, відмовлялись їх обслуговувати, відмовляли в оренді житла, не продавали певні товари. 

 

– Чи отримуєте запити від українців, щоб рекомендувати відпочинок в місцях, де немає росіян?

Так, часто чую прохання від українських туристів, щоб забронювати готелі, де немає росіян. Я проаналізувала російських туроператорів, турагенції й виділила 16 країн, куди росіяни мають прямі рейси. Найбільше громадяни країни-агресора їдуть відпочивати в Туреччину, ОАЕ, Єгипет та Чорногорію.

Країни, куди росіяни можуть полетіти прямим рейсом: Туреччина, ОАЕ, Єгипет, Бахрейн, Катар, Марокко, Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан, Азербайджан, Ізраїль та Іран. Близько 60% російських туристів, станом на сьогодні, відпочивають саме у Туреччині та ОАЕ.

Не виключено, що з пересадками, будь-який турист з рф, який має 40 зайвих годин та тисячі доларів на балансі, зможе потрапити й в Домінікану, на Мальдіви, Сейшели, Балі, Венесуелу, Таїланд, Занзібар, Мексику чи Кубу, однак ймовірність суттєво зменшується.

Стосовно Європи – всі європейські напрями для росіян закриті. Долетіти в Європу вони можуть лише рейсами з пересадками й при наявності чинної візи. Ще одне «вікно в Європу» для росіян – західний кордон з Фінляндією, Литвою, Латвією, звідки вони потрапляють у Європу.

Всі ми прекрасно розуміємо, що росіяни є у всіх країнах світу. Однак, ймовірність зустрітись з ними на відпочинку значно знизилась, оскільки не кожний середньостатистичний громадянин рф зараз взагалі може дозволити собі відпочинок хоча б десь.

Єдина гарантія відсутності росіян у країнах світу – ануляція та заборона видачі віз. Сподіваюсь, довго чекати не доведеться.

 

– Готельєри створюють певні умови, щоб все ж розділяти українців та росіян?

Війна показала готельєрам, що українці й росіяни – це не один народ, а більше вороги, аніж друзі. Частина готелів орієнтована на російський ринок, а частина – на європейський. Мої колеги розповідають, що все ж існує неформальне правило – не поселяти українців та росіян у сусідні номери й т.д. Тим, хто бажає відпочивати без росіян, я рекомендую обирати готелі в не надто популярних курортах, в готелях із великою кількістю ліжкомісць. Також рекомендую обирати острови Італії та Іспанії.

 

Зараз триває останній місяць літа. Щоб продовжити собі теплу пору, куди варто відправитись на відпочинок?

В період осінь-зима був і є популярний відпочинок в ОАЕ, але варто зауважити, що там буде дуже багато росіян. Також Єгипет, Мальдіви, Домінікана, В’єтнам, Танзанія. Також цьогоріч відкриті для туристів Балі та Шрі-Ланка.

 

Через здорожчання валюти, ціни на тури теж значно зросли?

– Так. Навіть якщо говорити про осінні тури, то, наприклад, Єгипет стартує від 43 тис. грн. Відпочинок на Мальдівах (10 днів) стартує від 130 тис. грн, а Шрі-Ланка – 112 тис. грн.

 

– Чи можна прогнозувати, як зміниться відпочинок за кордоном для українців та росіян після закінчення війни?

На жаль, готельєри здебільшого орієнтуються не на моральні принципи, а на прибуток. Тож точно не буде такого, що готелі повністю відмовлятимуть росіянам. Це вже вибір кожного українця – чи відвідувати країну, яка приймає росіян.

 

Христина Ткачук

Ірина Калинчук

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *