Те, що ми одягаємо – відображення нас самих:
франківці діляться історіями власних вишиванок

Історики стверджують, що аналог української вишиванки існував ще з часів енеоліту. Таким візерунком прикрашали одяг скіфів. Сучасне вишите вбрання значно відрізняється від тогочасного, але ознаки схожості все ж прослідковуються. Мотиви для оздоблення національних сорочок взяті передусім із образів природи. Це квіти, листя, калина та геометричні візерунки. Зокрема, для кожного регіону притаманне своє. Наприклад, геометричний орнамент використовують на Гуцульщині, Поділлі та Полтаві. На Буковині поширений рослинний візерунок.

Фото: vikna.if.ua

Сьогодні важко уявити українця, який би жодного разу не одягав вишиту сорочку, або ж не мав її у власному гардеробі. Та мало хто звертає увагу на значення кольору ниток, якими вишита сорочка. Чорний – це магічний колір родючості землі, таємничості. В жодному разі не варто співставляти його з жалобою, сумом. Червоний – це колір кохання, енергії сонця. Білий символізує чистоту, світло, духовність. Ще поширеним є зелений – прагнення жити, ріст, розвиток, сила духу.

Історія української вишитої сорочки дуже захоплююча. Тому напередодні Дня Незалежності ми вирішили розпитати пересічних франківців про історію їхніх власних вишиванок.


Йосафат, 24 роки

Цю сорочку я знайшов цілком випадково, коли відкрив стару шафу, яка зберігається в дідуся в селі. Я тоді вже навчався на першому курсі духовної семінарії, тому вона в мене вже 7 років. Тканина правда трохи зіпсувалась, але сама вишивка була ціла, тож я вирішив її перешити на нову сорочку. Це бажання ще більше закріпилось, коли дізнався що вона належала рідному брату мого прадіда – стрийку Івану. Вони жили на території сучасної Польщі в Українському поселенні. Молодим хлопцем стрий вступив до лав УПА, де воював більше року, поки в середині 1943 не потрапив в німецький полон. Відбув ув’язнення в концтаборі і після закінчення війни емігрував у США, розуміючи що повернувшись додому його чекає заслання. У США одружився і дружина пошила йому цю сорочку. Яку він привіз в Україну вже після здобуття нею незалежності. Згодом подарував її моєму діду. Потім відповідно вона дісталась мені. Історія моєї вишиванки криється в немалій кількості років. Для мене вона є символом нездоланності та сили.


Мар’яна, 30 років

Свою вишиванку я оздобила самостійно за досить короткий час. Знайшла в Інтернеті борщівський розпис, який дуже сподобався і вирішила, що саме так буде виглядати моя майбутня вишиванка. Насамперед, привернули увагу чорно-червоні кольори. Тому тепер для мене це особливе вбрання. Передалося мені таке захоплення від бабусі. Тому можна вважати це сімейною справою.


Іванна, 42 років

Вишиванка – це наш традиційний одяг. Одягаю я її на релігійні свята, День Незалежності та просто в гості. Виготовили мені цю вишиванку на замовлення, бо дуже сподобався візерунок. Майстриня все оздобила саме так, як я і хотіла. Від тоді вже минуло 6 років і ця сорочка дуже мені поріднилася. Коли я її одягаю, то це свято в моїй душі. Радію та пишаюся тим, що я українка.


Роман, 23 років

Оскільки я музикант, то це традиційне вбрання супроводжує мене повсякчас. Особливо приємно те, що вишита сорочка руками рідної людини – бабусі. Вишила мені в подарунок, і сподіваюся, що продовжить цю справу. Одягаю я її вже третій рік. Дуже подобається орнамент.


Ліля, 41 рік

Моя вишита сорочка передає мій патріотизм та український дух. Це як моя Батьківщина. Колись вишивала моя бабуся, мама і тепер цим займаюсь я. І дуже пишаюся цим, бо передаю у вишивці українську ідентичність. Я з Покуття і в нас традиційно переважають червоні та чорні кольори, тому на моєму платті саме вони. Мене у вишиванці можна побачити часто, наприклад, у неділю та на свята.


Богдана, 69 років

Цю вишиванку мені подарували батьки на 60-ти річчя. Серцю дуже мила, вона як моя душа. Батьків вже немає, тому сорочка залишається пам’яткою про них. Це спогад на ціле життя. Зі мною вона в дні радості, смутку, святкові дні та будні. Не знаю чому, але я часто її одягаю. Напевне, так робить більшість українців. Це символ України. Історія моєї вишиванка – це історія мого життя. Бо без неї я б не поїхала нікуди.


СУЧАСНІ ТРЕНДИ ВИШИВАНКИ

Щороку змінюється не тільки різнобарв’я орнаменту, а й пошиття вишиванки, тканина. Модні тренди трансформують це вбрання крізь роки, змінюючи вигляд, але залишаючи її сенс. У 2019-му залишаються актуальні різнокольорові вишиванки. Фахівці кажуть, це бордове, зелене забарвлення та інші яскраві кольори.

Фото: gluzd.org.ua

Оригінальності має надавати пошиття рукава. Тут фантазувати можна без упину: шви, розміри, фатин, рубці, резинки на середині рукава тощо. Актуальними залишаються вишиті сукні, а особливо міді. Це дуже елегантно для дівчат та жінок різного віку. До звичної тканини доречно довати й інші, наприклад, фатин та шовк.

Щодо чоловічих вишиванок, то модним залишається розшитий хрестиком рукав.

Фото: etno-vyshyvanka.com

Цікавим є те, що з кожним роком популярнішим стає одягати вишиванку із спортивним взуттям. У стилі кежл вишиванка не втрачає своєї неповторності. Це національне вбрання популярне не тільки в Україні, а й за її межами. Тому певні зміни в її вигляді прямують в ногу з модою.

Текст Христина Ткачук

Фото Анастасія Заяц

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *