Навряд чи хто-небудь зараз достеменно пригадає, коли саме трапилися зміни в людській свідомості, сприйнятті себе, свого здоров`я та тіла. Ймовірно, не останню роль у цьому процесі зіграв стрімкий розвиток соціальних мереж і, власне, особистих, а згодом, комерційних блогів, у яких яскраві прибічники здорового, активного способу життя та “чистого” харчування, майже що, демонізують цілу низку звичних для нас продуктів, закликаючи зовсім виключити їх зі свого раціону або ж замінити на більш “корисні”, “екологічно чисті” відповідники. Варто помітити, що окрім особистого досвіду, мало хто з активних користувачів мережі, оперує при цьому реальними, науковими фактами.
Як же, на перший погляд, доволі позитивна течія пропаганди здорового способу життя, може згубно впливати на фізичне та психічне здоров`я сучасної людини? У цьому матеріалі ми спробуємо розвінчати 3 найпоширеніші на сьогоднішній день міфи про їжу: реальну цінність і шкоду цукру, глютену та рослинного харчування.
Цілковита відмова від цукру
Ворог номер 1 у “здоровій” харчовій промисловості – білий рафінований цукор. Напевно, кожен з нас бодай раз чув, що цукор – це смерть. Від нього нас косить утома, лізе волосся, нігті стають ламкі, а шкіру нещадно атакують прищі та висипка. Прибічники здорового харчування, зазвичай, рекомендують взагалі відмовитися від нього, як у чистому вигляді, так і від усіх продуктів, у якому він міститься, проте варто почати вивчати цю тему, одразу ж усвідомлюєш: цукор – усюди. Спроба повністю від нього відмовитися, може легко перетворитися у нав`язливу ідею, яка непомітно провокує дефіцит необхідних організму поживних речовин.
Цікаво, що ті, хто утримується від рафінованого цукру, активно пропагують у якості альтернативи його замінники. Такі як: кокосовий цукор, мед, фініки та кленовий сироп. Стверджують, що рослинні цукри набагато корисніші не тільки через наявність в них мінералів, а й через те, що повільніше засвоюються, чим стабілізують рівень глюкози в крові. Насправді ж, науково підтверджено той факт, що організм не розрізняє істині джерела цукрів і сприймає їх абсолютно одинаково, використовуючи необхідну йому, в якості палива, глюкозу, а надлишок відкладаючи в жир. Звичайно, складно заперечувати наявність додаткових вітамінів та мінералів у цукрозамінниках, проте аби відчути їхню справжню користь, необхідно з`їсти хоча б сто грам, чого абсолютно не радять робити дієтологи. У цьому криється найбільша небезпека абсолютної відмови від цукру. Вона створює викривленне уявлення про нього і користь його природніх аналогів. Це ж в результаті призводить до неприємних наслідків для людського здоров`я. Організм швидше виснажується, з`являються проблеми з концентрацією уваги, сном та гормональним фоном. У свою чергу високе споживання вільних цукрів збільшує кількість споживчої енергії та підвищує ризик перенасичення калоріями. Саме цей процес грозить людині ожирінням.
Як висновок – не варто перебільшувати значення того чи іншого продукту у нашому щоденному раціоні, просто не зловживайте і проблема з часом самоусунеться.
Геть від глютену
Глютен – це білок, що міститься у пшениці та інших злаках, а отже, є у всіх хлібобулочних та макаронних виробах, крупах, і багатьох напівфабрикатах з паніровочними сухарями, а також в таких напоях, як пиво та віски. Останнім часом Інтернетом стрімко шириться доволі неоднозначна інформація про вплив цієї клітковини на організм. Більшість прихильників “чистого” харчування переконані, що глютен провокує вздуття, втомленість, біль у суглобах; важко перетравлюється, і як наслідок, сповільнює втрату ваги. Так і з`явилася нова мода на “безглютенову дієту”. До слова, виробники харчової та легкої промисловості від цього тільки виграли. Надпис “Без глютену” справді приваблює покупців, проте чи виправданим є такий ажіотаж навколо даного продукту?
Глютен дійсно важче перетравлюється організмом, проте, якщо у вас немає алергії та спеціалізованих лікарських протипоказів, вашому організму нічого не загрожує. Він успішно впорається з поставленою перед ним задачею, засвоюючи саме ту кількість білка, яка необхідна для його повноцінного функціонування. Глютен містить у собі багато поживних та необхідних здоровій людині амінокислот, вітамінів групи B і клітковини, яких немає у безглютеновій продукції; страви, у яких він міститься, багаті на інші поживні речовини, важливі для повноцінної життєдіяльності людини.
У такому випадку, захоплюватися “безглютеновою дієтою” здоровим людям, безглуздо та навіть небезпечно. Алергія на глютен – єдина причина цілковито відмовитися від вживання цього білка, але перед будь-якими змінами у раціоні необхідно обов`язково проконсультуватися з лікарем. Остання, до слова, багата на жири та цукор, завдяки чому ми хоч якось сприймаємо її на смак.
Переваги рослинного харчування
Будь-які зміни у раціоні, потребують необхідних знань та розумного планування, аби не спровокувати сильний стрес для організму. У тому ж числі, популярне останнім часом рослинне харчування. У ньому зазвичай бракне всіх амінокислот, білка, заліза, кальцію та вітаміну B12. Ці поживні речовини потрібно отримувати додатково в різних поєднань овочів та бобових. Крім того, продукти рослинного походження містять мало заліза і багато антиоксидантів, що блокують його засвоєння. Допомогти покращити цю здатність можна, включивши в раціон вітамін С.
Замінники молока – мигдаль, гречка, рис, вівсянка чи навіть конопля – котрі активно пропагуються, як поживна основа для веганського харчування, насправді – дорога вода. У порівнянні з коров`ячим молоком – 4.8 г вуглеводів і 3.2 г білків, не враховуючи кальцію та інших поживних речовин, магазинне мигдальне у містить у собі 0.1 г вуглеводів і 0.1 г білків на 100 грам продукту. При цьому коштує удвічі дорожче!
Отже, де відшукати ту омріяну “золоту середину” адекватного сприйняття себе, світу та їжі, котра допоможе зберегти здоров`я та стати вільними і щасливими? Все просто – необхідно розуміти себе та свої потреби. Тонко відчувати міру, яку ваш складний, проте унікальний, організм сам вам підкаже.
“Здоров`я — це не тільки правильне харчування, але й правильні думки. Найнадійніші шляхи, що ведуть до успіху і хорошого самопочуття — глибинне прийняття себе та підвищення власної самооцінки. Для цього не потрібно вибудовувати особливий режим харчування чи слідувати певній практиці – самооцінку формує прийняття того факту, що ви неймовірні такими, якими є” – Рене Макгрегор.
Роксолана БЕЛЕЙ
Залишити відповідь