Вони намагаються сприяти місцевому економічному розвитку та підвищувати добробут місцевих громад, створювати та просувати інновації у сферах ринкової економіки, підприємництва та суспільного розвитку. Більше про громадську організацію «Агентство з розвитку приватної ініціативи» ми дізнались у Лади Маланій, директора організації. У Івано-Франківській області агенство діє з 2000 року.
Лада Маланій має понад 22 роки досвіду професійної діяльності у сферах комунікацій, зв’язків з громадськістю та маркетингу, надання консультаційних послуг, менеджменту організацій та управління проектами. Була обрана депутатом Калуської міської ради.
Більше про роботу “Агенства та розвиток молодіжних організацій міста” поговорили із Ладою.
– Як та з якою метою діє «Агентство з розвитку приватної ініціативи»?
– Агенство – це організація, яка займається місцевим розвитком. Завдяки своїм ініціативам ми намагаємося підвищувався добробут громадян та впроваджувати економічні інновації. Ми акцентуємо на розвитку економіки, розвитку малого і середнього бізнесу, на підтримці освіти і молодіжної політики, як складових розвитку майбутнього.
Нашими завданнями є впровадження розумного врядування, створення сприятливого бізнес-середовища та покращення умов для ведення бізнесу у місцевих громадах, налагодження конструктивного діалогу між бізнесом, владою та громадськістю, сприяння самореалізації молоді та жіноцтва, участь у розбудові ефективного громадянського суспільства.
– Яких напрямків торкається діяльність вашої організації?
– Нашими основними напрямками діяльності є: місцевий економічний розвиток, пряма підтримка бізнесу, молодіжні студії, енергоефективність, розбудова громадянського суспільства.
Територія нашої діяльності – Івано-Франківська область, проте ми також здійснюємо окремі проекти та заходи, й долучаємося до ініціатив партнерських організацій у інших регіонах України та за її межами.
– Тобто за вашу мету можна вважати різнобічний розвиток міста?
– Метою діяльності Агентства відповідно до його статуту є сприяння економічному розвитку місцевих громад та регіону загалом. Ми розуміємо місцевий розвиток як керований процес, спрямований на створення передумов для задоволення економічних, соціальних та інших потреб нинішнього покоління, без шкоди для майбутніх поколінь. Переконані, що лише забезпечивши розумне врядування та баланс між економікою, економічним поступом і екологією на місцевому та регіональному рівнях, можна забезпечити поступальний розвиток місцевих громад та регіону, зробити їх привабливими для проживання, навчання, роботи та самореалізації як для нинішнього покоління, так і для нащадків.
Для нас місцевий економічний розвиток – органічна частина патріотичної ідеї. При цьому Агентство зосереджує основні зусилля на таких стратегічних напрямках, як розвиток пріоритетних галузей економіки, поширення інформації про регіон, місцеві громади та їх потенціал, формування місцевої політики, що забезпечує необхідні стимули для розвитку підприємництва, покращення транспортної доступності, збереження довкілля.
– З чого почалась діяльність організації?
– Агенство створилося як організація, яка підтримує та розвиває малий бізнес. Вперше команда працювала над потужним проектом «BIZPRO», яким було започатковано перші дозвільні офіси не лише у Івано-Франківській області, а в Україні загалом. Було здійснено багато дерегуляцій, створення спрощених процедур, перші реєстраційні палати, багато кроків для сприяння бізнесу в Україні було зроблено. Це все робили експерти нашої організації. Цей процес тривав до 2005 року. Пізніше ми працювали над іншими проектами, які стосувалися європейської інтеграції, але все базувалося на певних аналітичних та дослідницьких матеріалах і на такій діяльності, яка потребувала виваженості, фаховості та сильної підготовки.
– Над чим працюєте зараз?
– Наша задача у тому, щоб показувати, що громадський сектор – це не профанація, а фаховість та осередок експертної думки. Ми повинні кайфувати від процесу, щоб він нам не набрид, тому у нас є різні проекти, починаючи від різних дебатів, підтримки молодіжних ініціатив і закінчуючи проектами, які сприяють доступом до Франківської області.
Наприклад, такий проект як перетворення Франківської області в ту, яка має відкритий кордон. Ми зробили велику роботу для того, щоб пролобіювати питання відкриття кордону і будівництва кордону між Франківською областю та Румунією. Це єдина прикордонна область і вона не відкрита. У цьому плані ми просунулися далеко. Цим проектом ми довели, що це питання дуже важливе та необхідне. Були закладені великі кошти у цей проект, а саме 708 мільйонів гривень для будівництва дороги та відкриття пункту пропуску, але у зв’язку з початком війни у 2014 році, це питання стало непріоритетним, змінилося все. Фактично ці кошти не були виділені, але вони були закладені у національний бюджет.
– Як ви співпрацюєте із молодіжними організаціями?
– Для цієї практики у нас є молодіжні студії та люди, котрі опікуються цим напрямком. Ми також залучаємося до цієї справи. За освітою я вчитель, тому із задоволенням долучаюся до роботи із молоддю. Потрібно чітко розуміти що таке розвиток. Деякі починання ідуть у розріз із розвитком. Уже повторюсь, що сьогодні дуже модно створювати організації під проекти, які планують робити, але згодом вони стикаються із відповідальністю та рутинною документальною роботою, тому часто такі організації довго не існують.
Ми запрошуємо до нас волонтерів, можна працювати на відстані, дистанційно. Важливо, щоб людина самостійно розуміла, що і як потрібно робити, а також, що за свої ідеї, проекти потрібно відповідати. Ми кожного разу створюємо щось нове та унікальне, тому у цій роботі немає шансу на помилку. Ми не маємо права діяти, як провінція, транскордонні партнери мають сприймати нас, як головних.
– Якою виконаною роботою «Агенства» ви найбільше пишаєтесь?
– Це створення передумов для місцевого розвитку і будівництво автомобільної дороги та відкриття пункту пропуску. Це дуже серйозний інфраструктурний проект, який ми успішно здолали. Наше титанічне зусилля полягало у тому, щоб всі зобов’язання, які ми заклали, були виконані.
Гордимося і багатьма маленькими проектами. Ми довго працювали над тим, щоб запровадити цілий комплекс заходів по електронному врядуванню. Зі свого боку ми допомогли у всьому, що можна було зробити в області. Ми організовували навчальні візити для обміну досвідом в Естонії, Фінляндії, Швеції, оскільки ці країни передові по забезпеченню можливостей людини безпосередньо задовольняти свої потреби без посередництва, щоб не було корупційних схем і спростити людям життя.
Сніжана САМАНЧУК
Залишити відповідь