Поки більшість країн вже розпочали профілактику COVID-19, ми все ще в очікуванні початку української вакцинації. Думки діляться: хтось готовий одразу зробити щеплення, а хтось вагається в надійності та необхідності цього. Ми розпитали лікаря-інфекціоніста про те, як відбуватиметься процес вакцинування в медзакладах Івано-Франківська.
Сергій Федорків відповів на поширені питання щодо процедури щеплення від COVID-19.
– Ви рекомендуєте вакцинуватись від коронавірусу?
– Я рекомендую вакцинуватись від будь-яких інфекційних захворювань, в тому числі й рекомендуватиму від коронавірусу. Інфекційні захворювання поділяються на керовані й некеровані. Керовані – ті, від яких вже є вакцина. Якщо ті всі сподівання, які очікують від вакцини виправдають себе і вона пройде третій рівень досліджень, тоді ми зможемо говорити, що COVID-19 є керованим інфекційним захворюванням. Тож я рекомендую вакцинуватись від усіх інфекційних захворювань, які є в календарі щеплень.
– Чи існують якісь небезпеки перед вакцинуванням?
– Небезпеки є завжди, але вони полягають не в тому, що вакцина нова і невідома, а в тому, що можлива алергічна реакція організму. Це може бути підвищення температури тіла, що є нормою. Іноземні спеціалісти в таких випадках рекомендують лікарям одноразово вводити жарознижувальні препарати, якщо є потреба. Можливе ущільнення м’язу в ділянці вакцинації, але це нормальні реакції організму на препарат. Вони не свідчать про недієвість вакцини чи її брак.
– А можуть бути якісь небезпечні побічні ефекти?
– Так, вони можуть бути, як і після будь-якої іншої вакцинації. Ці випадки вже досліджені, а відсоток таких небезпечних побічних реакцій дуже маленький. На жаль, наші ЗМІ можуть розводити паніку довкола таких випадків, але це може трапитись 1 на 10 млн щеплень.
– В лютому в Україну планують доставити 700 тис. доз китайської вакцини. Хто матиме право вакцинуватись?
– В МОЗ розробили календар щеплень від COVID-19 – сходинчасту систему. Кожен наступний місяць починаючи з лютого певна категорія населення отримає право вакцинуватись. Першою категорією є лікарі, які доглядають за пацієнтами з COVID-19. Ми думаємо, що це лікарі, які працюють в стаціонарі та в поліклініках, але це не прописано в документах. Ще право вакцинуватись першими матимуть військові службовці.
– Чи вже відомо, якою має бути підготовка до вакцинування в пацієнта?
– Ми думаємо, що це відбуватиметься так, як під час вакцинації від кору чи дифтерії. Тобто вакцини будуть доставлені в медичний заклад, і медсестрою в кабінеті щеплень вони будуть проводитись за попереднім записом до терапевта. Якоїсь особливості не буде. Все буде відбуватись так, як і роками раніше від інших інфекційних захворювань.
– Для лікарів це буде безкоштовна вакцина?
– Як нам відомо, вся вакцинація буде безкоштовною. Платно отримати вакцину не буде змоги. Кількість вакцин має дозволити хоч раз вакцинувати усіх, щоб утворився колективний імунітет. Якщо з’являться платні вакцин в приватних медзакладах, то це буде глобальне питання до МОЗ, чому в приватних закладах змогли закупити вакцини, а уряд не зміг. В МОЗ вже говорять відверто, що вакцин, які вони закуповують, мало. В державних закладах вакцинація буде безкоштовною.
– Розкажіть про процедуру, яка передуватиме вакцинації?
– Варто буде записатись до свого сімейного лікаря, він проведе первинний огляд, заповнить документацію і пацієнт направиться з медсестрою на щеплення.
– Існують якісь протипоказання? Кому не можна робити щеплення від COVID-19?
– Питання у вакцині, яка буде в нас. Існують живі та неживі вакцини. Живі містять пригнічений штамп вірусу, тобто він не може допустити зараження. Неживі вакцини містять інактивовані шляхом фізичного або хімічного впливів на мікроорганізми або їх окремі антигени. Ми розуміємо, частина тих вакцин, які розроблялись проти коронавірусу є живими. Ті, які хоче закупити МОЗ теж є живими. Втім, вони не розголошують які саме вакцини придбали. Тож про протипоказання ми дізнаємось з анотацій до самої вакцини, яка буде в нас на руках.
– Медпрацівники готові робити такі щеплення?
– Інструментально немає нічого складного в проведенні щеплень від COVID-19. Якщо є інструкція до застосування вакцини й пояснення щодо зберігання, то труднощів зовсім немає. Поки що ми мало знаємо про процес вакцинування, який відбуватиметься. Це буде мобільна робота медиків, як і завжди. На жаль, вже більшість європейських (і не тільки) держав вже почали цю роботу, а ми ще ні.
– Під час вакцинування має значення чи хворіла людина коронавірусом?
– Ні. Людина яка хворіла на COVID-19 через три місяці матиме такі ж показники, як і та, що не хворіла. Ці люди лабораторно і клінічно мають однаковий вигляд. Антитіла пропадають через три місяці, тому й можливе повторне зараження і т.д.
– Чи можна вакцинуватись під час хвороби?
Ні, не потрібно. Одужавши від коронавірусу, людина ще 2-3 місяці має власні антитіла до цієї інфекції. Вже після цього можна вакцинуватись.
– Ви плануєте вакцинуватись?
Так, звичайно.
– Чи можуть лікарі зробити щеплення, якщо пацієнт приніс свою вакцину?
Медичний препарат має бути зареєстрований. Коли людина купує вакцину від грипу, має чеки і приносить її в термосумці – це один випадок. Якщо вакцину від COVID-19 пацієнт придбає на чорному ринку, бо в аптеках її не буде ще довго, то жоден лікар не вакцинує його.
Вже коли вакцини будуть в наявності в аптеках, тоді лікарі зможуть вакцинувати всіх охочих.
– Коли вакцина буде доступною широкому колу франківців?
МОЗ планує, що друга хвиля вакцинування охопить групи ризику – людей віком 60-65+. Тоді вони зможуть прийти до сімейного лікаря на цю процедуру. Якщо перша хвиля все ж розпочнеться в лютому, то друга – кінець березня чи квітень. Для широкого загалу (якщо нічого не зміниться) вакцина буде доступною під кінець 2021 року. Чи так це буде – побачимо.
Коли розроблялись вакцини, уряди вкладали свої частки в розробки, щоб пізніше мати можливість першими отримати її. Україна не вкладала кошти, тож тепер маємо таку затримку.
– Вже майже рік ми потерпаємо від коронавірусної інфекції. За цей час якось змінився перебіг хвороби?
Ми вже можемо говорити про відстрочені ефекти та наслідки. Коли ми лікували перших пацієнтів, ми не розуміли в тому часовому розрізі, що очікує далі на цих пацієнтів. Вже зараз говорять, що кожен 5-тий, хто перехворів ковідом, матиме ментальні порушення. Це ж теж виклик для медиків. Наприклад, ми не очікували, що COVID-19 викликатиме шкірні захворювання.
Христина Ткачук
Залишити відповідь