Літня пора для насолоди: як не страждати від спеки

Очікуємо літа, щоб насолоджуватись теплом, а потім жаліємось, що така спека не для нас. Щоб не нашкодити собі, варто дотримуватись простих рекомендацій.

Синоптики обіцяють, що цьогорічне літо не мине без сюрпризів. Перепади температури, як і минулого року випробовуватимуть українців на міцність. А на зміну вологому липню прийде сухий серпень. А ще ці два місяці будуть справді спекотними.

Якщо за містом літню спеку переносити значно легше, то поміж багатоповерхівками можна справді відчути всю повноту літньої пори. Тим, хто може проводити час на річці чи сховатись в прохолодному будинку – пощастило. Та як бути людям, які змушені бути в цей час на вулиці?

Перший місяць цьогорічного літа вже показав, що температура повітря навіть й не думає зупинятись нижче +30 градусів. А це неабияк впливає на людей, а зокрема на тих, в кого є серцево-судинні проблеми. До літніх спекотних днів треба готуватись так, як і до зимових – ретельно і відповідально.

Щоб допомогти своєму організму хоч якось справитись зі спекою, потрібно не тільки уважно обирати одяг, а й дотримуватись інших простих порад від Центру громадського здоров’я України.

Коли і в чому?

Найголовніше та найбезпечніше – зменшувати час перебування на сонці. Медики радять уникати сонячних променів з 11:00 і до 16:00. В особливо жаркі дні не потрібно без потреби виходити на вулицю.

Тим, хто змушений цей час проводити поза домом, медики радять обирати одяг із натуральних та легких тканин. Вони мають захищати від сонячних променів, але не перешкоджати теплообміну. Обов’язково в такі дні носити головні убори, які прикриватимуть і кидатимуть тінь ще й на обличчя. Чоловікам не зайвим буде відмовитись від ременів та краваток.

Годі уже й говорити про необхідність використання засобів захисту від прямих сонячних променів. Так склалось, що ми чомусь надаємо перевагу боротьбі з наслідками, а не превентивним методам. У більшості людей сонцезахисні креми асоціюються із морем, хоча їх варто використовувати не тільки на пляжі, а й під час виходу на вулицю. Найкраще підійдуть засоби захисту з поміткою «широкий спектр» або «захист UVA/UVB» з SPF 30 і більше. До того ж крем потрібно наносити декілька разів на день.

Пити, але не все…

Дуже важливо під час спеки вживати достатньо рідини. Водний баланс потрібно підтримувати не залежно від вашої активності. Навіть якщо ви весь день провели сидячи на кріслі, то все одно потрібно багато пити. Не варто чекати на відчуття спраги, а час від часу малими порціям вживати рідину. Найкраще у літній день пити холодний зелений чай, воду із лимоном чи фруктові, ягідні компоти. В середньому за день людина має випити до 3 літрів рідини. А відмовитись у спекотні дні варто від газованих напоїв та алкоголю. Також не варто вживати кофеїн чи велику кількість цукру. Якщо ви думаєте, що в спеку ідеально підходять холодні напої – помиляєтесь. З ними треба бути вкрай обережними. Дуже холодна рідина може викликати спазми шлунка, тож краще вживати тільки прохолодні.

Їжа, яка рятує від спеки

Те, що ми їмо, теж впливає на наше сприйняття спеки й самопочуття. Медики рекомендують уникати вживання гарячих та важких страв. Бо вони, як виявляється, створюють додаткове теплове навантаження для нашого організму. Слід вживати овочі, фрукти, рибу та птицю. Полюбіть помідори, листову зелень, броколі, горох, кабачки, капусту, картоплю, редис, морську капусту. А ще споживайте велику кількість фруктів.

Без косметики і спорту

В спекотні дні потрібно відмовитись від занять спортом і надмірного використання косметики. Фізичні вправи на свіжому повітрі під сонцем більше нашкодять вашому здоров’ю, аніж допоможуть. А все тому, що фізичні навантаження збільшують теплообмін у п’ять разів, тож краще відвідати річку чи басейн.

Більшість літніх простудних захворювань виникає через холодні напої та неправильне використання кондиціонерів. Якщо ви тривалий час перебуваєте під сонцем, то варто час від часу заходити у холодне приміщення чи туди, де є кондиціонер хоч на декілька хвилин. Це допоможе організму справитись зі спекою. Втім, різниця температур не має перевищувати 10 градусів. Вдома чи на роботі не знижуйте температуру в приміщенні нижче 22 градусів.

Приймати двічі на день душ, обмежувати себе у висококалорійній їжі, пити багато рідини і менше перебувати під прямим сонцем – те, що ми можемо зробити для себе у спекотні літні дні.

Щоб приємно було знаходитись вдома, потрібно теж його охолодити. Звичайно, увімкнути кондиціонер – найпростіше, якщо він є. Але є й інші способи зробити дім прохолоднішим.

Приємна прохолода…

Літня пора – це для цілодобового провітрювання будинку. Так чомусь вважає більшість людей. Втім, щоб оселя не перетворилась в парник, потрібно закривати вікна та двері, а відкривати їх тільки вночі та вранці. Це дасть змогу втримати прохолодне повітря в домі, а вулична спека не зможе пробратись в дім. До того ж на вікнах мають бути жалюзі або штори. Вдень їх теж варто закривати, щоб не нагрівати оселю. А килими краще прибрати з підлоги.

Вологе повітря – порятунок. Зволожене кімнатне повітря подарує чисте дихання і зниження температури до 3 градусів. Зменшити температуру повітря можна навіть за допомогою пляшки із водою. Її варто заморозити, а потім поставити у кімнаті. Такий метод може опустити температуру на 3 градуси.

Якщо відчуваєте проблеми зі сном через спеку, спробуйте спати на підлозі. Тепле повітря піднімається вгору, а холодне опускається вниз. Тож чим нижче лягти, тим менше відчувається спека. А ще хорошим способом відчути прохолоду є заморожена вода у пляшках у вашому ліжку. Так-так, перед сном поставте їх на якийсь час у своє ліжко, а потім заберіть. Ви відчуєте прохолоду і спати буде значно приємніше.

Шкоду спеки не варто недооцінювати

Особливу увагу в спекотні дні варто приділяти дітям. Організм дитини значно чутливіший до підвищеної температури повітря. Також в жодному разі не варто залишити дитину в машині на тривалий час. Автомобіль дуже швидко нагрівається, тож в ньому може бути небезпечно.

Отримати тепловий удар, коли повітря нагріте до високої температури – дуже легко. Одразу виникає головний біль, слабкість, запаморочення. Може зрости температура тіла, а обличчя – почервоніти. При такому самопочутті необхідно викликати медиків. Також варто перейти у прохолодне місце, обернутись холодним чи мокрим рушником, прикласти до шиї чи спини мішечки з льодом. Ще рекомендується випити 1 літр води із двома чайними ложками солі, а потім прилягти.

Під час спеки можна спробувати ходити босоніж по траві. Це покращує циркуляцію крові й тонус організму.
Шкоду спеки не варто недооцінювати. Висока температура може справді нашкодити. Несприятлива температура повітря для організму людини починається від 27 градусів. Вже при 30 градусах порушується метаболізм, перебудовується робота деяких органів. Тіло нагрівається, артеріальний тиск знижується, можуть набрякати ноги. При цій температурі навколишнього середовища погано може стати навіть здоровій людині. Чим вища температура повітря, тим більший ризик для організму. Щоб підтримувати внутрішню температуру тіла, наш організм змушений посилено працювати. Щоб охолоджуватись, він виділяє піт – виведення тепла.

Літо для того, щоб насолоджуватись, а не страждати. Підлаштуйте свій режим так, щоб в обідній час перебувати вдома, а на свіжому повітрі – зранку і після 16:00. І хай літо принесе тільки користь!

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *