Місто релігійних спільнот: юдеї

Продовжуємо знайомитись із релігійними спільнотами Івано-Франківська.
Євреї жили у Станиславові з часу його заснування. У 1662 році Андрій Потоцький видав привілей, згідно з яким вони мали довічне право проживати на території Станиславова. Під час Другої світової війни німці вбили або вивезли значну кількість євреїв. Вже на початку 1990-х років почали говорити про відродження єврейської громади в нашому місті.
Хто може краще розповісти про іудейську спільноту в Івано-Франківську, як не офіційний рабин. 

МойшеЛейб Колесник: “Нас – євреїв, в Івано-Франківську залишилось небагато. В спільноті перебуває близько двох сотень іудеїв. В більшості це зрілі люди, а молоді дуже малий відсоток. До речі, в Україні зараз євреїв менше, аніж було у Львові перед Другою світовою війною.
Івано-Франківськ – хороше місто для єврейської спільноти. Воно досить покійне  спальне. Вже 30 років ми формально зареєстровані в цьому місті. Раніше там, де діяло Магдебурзьке право, був порядок. А дотримуючись порядку, варто чекати й надалі цього. Зараз досить непросто підтримувати єврейську спільноту. Раніше навколо храму були сформовані школа, виш, молодіжні клуби. Втім, бували різні часи, головне здоров’я”.

В основі іудаїзму лежать тексти Старого Заповіту, заповіти Бога праотця Авраама та заповіти Мойсея. Це найбільш стародавня та проста форма єдинобожжя. Тора  п’ять перших книг єврейської Біблії, які містять 613 заповідей. Євреї повинні дотримуватись цих заповідей у повсякденному житті. Читання Тори  важлива частина зібрання в синагозі.

МойшеЛейб Колесник: На горі Синай єврейський народ отримував Святе Письмо. Базовими є 10 заповідей, які проголошують єдинобожжя та абсолютність Бога. Дотримання цих заповідей є основою для євреїв. Звідки беруться хвороби у суспільстві? Бо сказано: проклятий всякий, хто порушує заповіді Бога. Не можна дивитись через паркан до сусіда, адже там його власність. Не можна псувати чиєсь майно, бо це чиясь власність. Не варто займатись самосудом, адже для цього є суд та наглядачі. Тобто все повинно відбуватись відповідно до заповідей”.

Молитва для іудеїв є важливим елементом віри. Чоловіки повинні молитись тричі на добу, а жінки – за бажанням.

МойшеЛейб Колесник: Це не свідчить про важливішу роль чоловіка чи знецінення жінки. Кожен такий, як є. Він цінний тим, ким є в цьому світі. Найголовніше робити на своєму місці те, що прописано в суспільстві. Жінки теж моляться, але у них немає обов’язку визначений час проводити в молитві (окрім свят).Вони вільні у цьому, бо виконують ту повсякденну роботу, яку не можуть робити чоловіки.
Доба починається коли заходить сонце і з’являється зірка. Тому першою є вечірня молитва  коротка в часі. Наступною є ранішня, а після астрономічного полудня відбувається третя молитва в добі. В суботу та святкові дні додається ще додаткова молитва.
В суботу ми збираємось в синагозі, за умови, що присутні більше ніж 10 людей від 13 років, і молимось”.

Під час загальної молитви у синагозі, чоловіки та жінки знаходяться окремо. Щобільше, під час суботньої трапези, жінки теж не можуть перебувати з чоловіками разом.

МойшеЛейб Колесник: “Під час молитви думки повинні спрямовуватись на Бога. Природа людини піддається щоденним спокусам, що буває й під час молитви. На все є своє місце, час та обставини. В усьому має бути порядок. Не можна дивитись на чиюсь дружину, як на жінку. Необхідно створювати такі обставини в житті, щоб не було жодної спокуси”.

Святковим днем для іудеїв є субота  Шабат. Саме цього дня євреї не можуть виконувати більшість робіт. Зокрема, визначено 39 робіт, які заборонено робити в цей день.

МойшеЛейб Колесник: “Так, ми святкуємо суботу. В цей день йдемо до синагоги, молимось. Після цього в нас відбувається трапеза. Натомість неділя є першим днем тижня і звичайним робочим днем.
Ті роботи, які виконували під час будівництва походного храму після виходу єврейського народу з Єгипту, не можна робити у суботу. Це 39 видів робіт і похідні від них. Наприклад, заборонено пересуватись на будь-якому транспорті, зокрема й в ліфті; переносити предмети в руках чи кишенях; заборонено користуватись грошима, телефонами; запалювати вогонь тощо. Таких заборон є дуже багато. Нам це робити не можна, але ми можемо попросити іншу людину (не єврея) допомогти. Наприклад, мій сусід з розумінням допоможе мені в чомусь в суботу, а я відгукнусь на його прохання в неділю. В кожного свої заборони та правила”.

Серед найважливіших єврейських свят є юдейський Новий рік  Рош-га-Шана, який святкують в осінній період.
Йом-Кіпур — День Спокути, Ханука – свято перемоги у війні між святістю та нечистю.
Шавуот  свято, яке згадує подію дарування євреям Тори на горі Синай. Пурім  згадка порятунку перських євреїв від винищування.
Песах – свято присвячене виходу євреїв із Єгипту, де вони були в рабстві. Піст 9 Ава  національний день жалоби та посту у євреїв. Шміні Ацерет  закінчення річного циклу читання Тори. Ці та інші свята євреї святкують зі всіма правилами та заборонами. 

 

Чи можна стати євреєм?

МойшеЛейб Колесник: “Щоб стати євреєм, потрібно ним народитись. Насправді, існує процедура прийняття юдейського віросповідання для тих, хто бажає сповідувати цю віру. Людина бере на себе обов’язок виконувати всі правила та вимоги юдаїзму. В Івано-Франківську теж були випадки, коли приходили люди з бажанням долучитись до єврейської спільноти. Без проблем такі люди можуть приходити, вчитись, а я їх направляю у відповідну інстанцію”.

Єврея дуже легко побачити з-поміж натовпу. Зовнішність одразу видає юдейське начало: капелюх, борода, класичний одяг. Втім, Мойша з посмішкою уточнює, що ярмулку вже не так легко придбати в Івано-Франківську.

 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *