У 12 років він вперше приніс додому змію. З того часу плазуни стали його безпосередньою діяльністю. Іванофранківець так захопився цією справою, що тримав отруйних змій у своїй домівці. Михайло Королик – серпантолог, стверджує, що змії не агресивні. Більше про життя плазунів у Івано-Франківську читайте у розмові.
Ми відвідали міні-зоопарк, що на Ленкавського, 17 (позаду колишнього візового центру). Змії, крокодил, ящірки, шиншилка та інші тварини.
– Скільки часу ви захоплюєтеся зміями? Чому саме плазуни?
– Тваринами захоплююся з дитинства, а зміями – з 12-ти років. Першу змію я приніс додому саме в цьому віці. Це був вуж. З часом я почав приносити додому і вужів, і ящірок. Всіх плазунів яких бачив – я забирав. У цей час захопився вивченням тварин.
– Змій часто можна зустріти у спекотні дні. Чому саме влітку вони активні?
– Взимку змії сплять, а вже весною, десь у квітні-травні, коли середньодобова температура сягає за 10о тепла – прокидаються. Два-три тижні вони вигріваються, набирають вагу, і тоді починається період спарювання. Саме в цей час їх найчастіше зустрічають люди. У нашій місцевості їх можна побачити у Вовчинцях, а найбільша їхня кількість – у Долинському, Богородчанському та Косівському районах.
– Чи агресивні змії у цей час?
– Жодна змія не агресивна. На людей вони не нападаюсь, як корм їх не розрізняють. Вкусити може і вуж, у нього ж також є зуби (їх у вужа аж 168), але він не отруйний. Будь-яка змія боїться людини більше, аніж людина її. В першу чергу вона намагається втекти. Випадки укусів трапляються здебільшого, коли людина намагається відкинути змію підручними предметами (палицею, гілкою). Найчастіші випадки укусів – це коли люди наступають на змій у траві. Гадюки активні вночі, а вдень вони відпочивають, тому можуть близько підпустити людину до себе.
– Як запобігти укусу змії?
– Потрібно дивитися під ноги. Якщо побачите змію – просто відійдіть назад, але помалу і не чіпайте її жодними предметами. Якщо ідете в ліс – обов’язково взувайте високі чоботи. У нашій місцевості водиться вид безногої ящірки – веретільниця, яка виглядає як змія, тому часто люди їх плутають. На жаль, люди відразу намагаються її вбити. До речі, ці ящірки водяться повсюди і, навіть, у місті. Були випадки, що веретільниці заповзали і у квартири.
– Які перші дії при укусі змії?
– По-перше, не потрібно панікувати, оскільки при паніці виробляється багато адреналіну, і, завдяки цьому, отрута швидше розходиться. Потрібно обробити місце укусу перекисом водню, а якщо немає, то вологою ганчіркою чи серветкою. Обов’язково потрібно вживати багато рідини. Найчастіше змії кусають за ноги. У таких випадках важливо, щоб людина самостійно не пересувалася, їй потрібно допомогти. Не робити навантаження на ту частину тіла, де укус. Після цього необхідно якомога швидше відправитися до лікарні.
– Які наслідки укусу?
– Померти від укусу неможливо тому, що отрута – білкова, а білок при 40о температури руйнується. Після укусу змії організм людини самостійно піднімає температуру, що і руйнує отруту. При укусі гадюки негативні наслідки – це висока температура, можливе запаморочення та нудота. В деяких людей нічого не відбувається, все залежить від імунітету. Кожен організм реагує по-різному. Найгірше переносять укуси діти до шести років, оскільки організм ще формується.
– Скільки у вас змій?
– Тут, у міні-зоопарку, близько 20-ти, а ще тримаю вдома отруйних. Наші змії із селекційних центрів.
– Як ви вивчаєте характер змій?
– Вони всі чемні. Якби ми не працювали із нашими зміями, не брали їх на руки, вони б шипіли і скручувалася у шар.
– Чи кусали вас змії?
– Так, всі кусали, але здебільшого через необережність.
– Скільки коштує змія?
– Залежно яка, але орієнтовно десь від 50 дол. до 1 млн. дол. (в Україні таких дорогих немає). Вдома частіше тримають королівського пітона, бо вони ростуть до півтора метра і ящірку еублефара. Ці плазуни бувають різних кольорів, більше десяти тисяч відтінків. Завдяки їхній селекції розрізняють багато видів.
– Як змії розпізнають, що відбувається довкола?
– Змії погано бачать, але завдяки наявності органу Якобсона вони розпізнають все, що відбувається. А ще, вони завжди відчувають вібрації, коли кладуть бороду на землю.
– Як розрізнити отруйну змію від неотруйної?
– У нашій області отруйна тільки гадюка. Вони можуть бути різних кольорів. Це залежить від місця знаходження. Гадюка має чітко виражені ромби по цілому тілу, від голови до хвоста.
– Як реагують на змій діти, котрі приїжджають до вас?
– До нас дуже часто приїжджають на екскурсію. Дітей неможливо відірвати від тераріумів із зміями та крокодилом. Часто організовуємо такі заходи. Люблю спостерігати за щасливими обличчями діток. Привозять дітей і з сиротинців та зі Сходу. Частіше бояться не діти, а їхні вихователі.
– Про що ви мрієте?
– Хочу до своєї колекції багато видів змій, але, на жаль, для цього немає можливостей. Потрібне більше приміщення.
Сніжана САМАНЧУК
Залишити відповідь