Вони щороку гуртують довкола себе небайдужих людей і втілюють місію святого Миколая. Завдяки благодійникам, діти, які навчаються в спеціалізованих закладах, не залишаються без подарунків і щиро вірять, що їхні листи читав сам Чудотворець.
Мальтійська служба допомоги опікується не тільки дітьми-сиротами, а й пенсіонерами, людьми з ментальними розладами та тими, хто опинився у складних життєвих обставинах. Втім, в передсвятковий час, офіс Мальтійської служби, що в Івано-Франківську, перетворюється в справжню майстерню святого Миколая. Дитячі листи, коробки з подарунками, святкові стрічки, подарунковий папір – усе вказує на наближення свята.
Акція «Святий Миколай іде до сиріт» розпочалась ще наприкінці 90-х. І досі волонтери Мальтійської служби наголошують, що чужих дітей не буває.
Анастасія Бойчук стала волонтеркою служби ще у 2005 році, а вже через 8 років залишилась там працювати. Зараз вона виконує обов’язки референта по праці з молоддю, а також знає усе про проведення акції до дня святого Миколая.
«Ми допомагаємо дітям, які навчаються та проживають в спеціальних школах. Саме такі діти пишуть листи і ми їх передаємо благодійникам. Ще готуємо подарунки дітям, які належать до організацій, займаються в гуртках і допомагають іншим дітям з особливими потребами. Їм ми готуємо солодкі подарунки та засоби особистої гігієни», – розповідає Анастасія.
– З роками збільшується кількість охочих долучитись до акції?
– Не можу сказати, що збільшується. Вже є деяка стала база людей, які щороку виявляють бажання взяти лист. Вони знають чому приходять, допомагають, але є й нові.
– Чи контролюєте ви те, що написано в листах?
– Ні, ми не можемо впливати на те, що пишуть діти. Ці листи діти пишуть зі своїми вчителями чи вихователями. В нас є певні вимоги до листів серед яких – чітко вказані розміри дитини. Це єдина можливість для дітей, попросити все, що вони хочуть. Звичайно, деякі діти просять дуже багато всього, але є й ті, які пишуть тільки необхідне. Ми просимо людей читати поміж рядків і допомагати саме тим, що потребує дитина. Наприклад, дитина пише, що любить читати, то можна придбати книгу.
– Хто зазвичай бажає долучитись до акції?
– Є люди, які щороку приходять і беруть будь-який лист, а є ті, які вже декілька років поспіль беруть лист однієї дитини. Наприклад, вперше взяли, коли дитина була ще у молодшому шкільному віці і так залишаються з нею аж до старших класів.
– Чи перевіряєте ви вміст коробок з подарунками?
– Ні, ми не перевіряємо. Люди вкладають в коробки те, що вважають за потрібне, а ми надіємось на їхню відповідальність. Завжди так і є, в коробках гарні та потрібні подарунки.
– Чи бували якісь казуси чи навіть неприємні ситуації із подарунками?
– Бувало, що діти відкривали, а там не зовсім те, що вони хотіли. Зазвичай наші волонтери присутні на врученні і намагаються пояснити дітям. Бувало, що верхній одяг не того кольору, не така іграшка і так далі. Втім, дитині все можна пояснити.
Загалом з людьми різні випадки були. Буває, кладуть вживані речі або зовсім не те, що хотіла дитина. Не знаю, чим люди керуються, можливо теж читали поміж рядків. Втім, такі випадки трапляються дуже рідко.
– Що діти зазвичай просять у святого Миколая?
– Бажання дітей-сиріт такі ж, як і дітей, що проживають у сім’ях. Буває, вони просять якість модні речі, телефони, ігри… Молодші діти можуть списувати один в одного і тому буває, що бажання повторюються в декількох листах. Все, як і у звичайних дітей.
– Чи бувало, що не всі листи вдалось роздати й вони залишались? Що ви робите в такому випадку?
– В нас ще не було такого, щоб листи залишались і деякі діти не отримали подарунки. Думаю, це справді чудо святого Миколая, бо він допомагає здійснювати всі мрії і побажання дітей. У 2013 році наші всі волонтери були на Майдані, але нам все ж вдалось провести акцію. Коли розпочалась пандемія, то в нас навіть не виникало сумнівів щодо проведення акції. Ми були переконані, що тоді нам вдалось і тепер теж все зробимо.
– Скільки листів ви отримуєте?
– Цьогоріч ми отримала понад 700 листів. Бувало, що нам надходило близько 2 тис. листів. На зменшення вплинуло те, що інтернати перестали існувати і багато дітей передано на сімейні форми виховання.
– Чи може благодійник самостійно відвезти й вручити дитині подарунок?
– Раніше була можливість поїхати з нашими волонтерами й подивитись на вручення подарунків, але зараз через карантин ми таке не пропонуємо. Зазвичай для дітей в школі організовують свято, приходить Миколай і діти отримують від нього подарунки. Було б недоречно, якби всім дітям подарунки вручав Миколай, а одній – якась пані.
– Скільки триває акція «Святий Миколай іде до сиріт»?
– Долучитись можна до 13 грудня.
– Як пройшла тогорічна акція?
– Загалом у 2020 році святий Миколай подарував багато радості та приємних вражень для 2252 вихованців 22 спеціальних та інтернатних закладів. Їм були вручені подарунки за їхніми листами, солодощі, фрукти, навчальне приладдя, побутову техніку, канцтовари, книги, ігри, спортивні товари та товари господарського призначення. Усього разом було передано допомоги на суму 829 502,53 грн.
– Як ще можна допомогти святому Миколаю?
– Можна просто принести в наш офіс солодощі для дітей, придбати шкільне приладдя, надати транспортну допомогу або долучитись до приготування «Валізи в майбутнє».
Христина Ткачук
Залишити відповідь