(Недо)декомунізований Івано-Франківськ

З 2015 року Івано-Франківськ активно позбавляється залишків комунізму. Повалені монументи, перейменовані вулиці та знищені пам’ятки радянського часу свідчать про усвідомлення злочинності тодішньої влади. Втім, у місті ще залишилось декілька вулиць, назви яких, варто змінити. Директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби ім. С. Бандери Ярослав Коретчук розповів, які ще вулиці зберігають пам’ять про комуністичний режим. 

Вулиці Максимовича та Крайківського названі ще у радянський час на честь керівників Комуністичної Партії Західної України, водночас ці особи займали високі пости. Слід сказати, що я звернувся до Івано-Франківської міської ради листом від 14 січня 2020 р. про їхнє перейменування.

Згідно Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки” підлягають перейменуванню, адже комуністична партія та її репресивні органи несуть відповідальність за злочини проти українства.

 

Будуть перейменовувати…

Відбулося засідання Комісії про найменування та перейменування вулиць Івано-Франківської міської ради, які прийняли виважене рішення винести на розгляд сесії проект про відміну рішень міської ради 60-х років і затвердити нові назви. Вулицю Максимовича (Карла Саврича) планують перейменувати на вул. Михайла Максимовича – ректора Київського університету, історика. Вулицю П. Крайківського змінять на вул. Юліана Крайківського – вояка УГА, живописця. Таке вирішення питання повязане з тим, щоб мінімалізувати труднощі у виготовленні документів для мешканців та підприємств, які є на цих вулицях.

 

Максимович Михайло Олександрович (1804-1873)

Визначний учений-енциклопедист, історик, зоолог, ботанік, натураліст, археолог, ординарний професор російської словесності Імператорського університету Св. Володимира та перший його ректор. Велика заслуга М. Максимовича як історика полягає в тому, що він одним із перших піддав сумніву норманське походження Русі. Учений доводив, що Русь-Україна – це пряма спадкоємиця Давньої, Київської Русі. У низці своїх праць Максимович переконливо доводив, що козацтво – категорія історична і соціальна. Воно є частиною українського народу, а розвинулося козацтво з народного елементу. 

 

 Юліан Крайківський (1892 – 1975)

Живописець та вояк УГА. Його картки зі сценами з українського побуту детально вималюваними елементами українського народного костюму, хатнього інтер’єру були особливо популярні в Канаді в 1960-70-их рр. Автор проекту пам’ятника Т. Шевченку у Вінніпезі; портретів відомих українців, зокрема полковника А. Мельника, В. Сте­фаника; циклу листівок.

 

 

Окрім двох названих вулиць, вдалося встановити ще 2 вулиці які підлягають декомунізації. Це вулиці Островського та Богунська. Плануємо звертатися до органів місцевого самоврядування, щоб здійснили перейменування.

У місті є ще вулиці які носять радянські назви, але потрібне вивчення чи підлягають вони під Закон про декомунізацію. Зокрема, вулиця Танкістів, Гаркуші та ін. Інституції, яка б займалася цим у місті немає, тож вивчення цього питання лягає на громадських активістів.

 

Думка містян…

Значна частина мешканців підтримують перейменування. Звичайно, що думка громади враховується, адже можна проводити громадські слухання. Щодо вулиць Максимовича та Крайківського, то ці вулиці є промисловими на них розташовані підприємства та приміщення зі складами.

Важливість полягає у тому, щоб позбутись назв на честь осіб, які причетні до злочинного комуністичного режиму, який несе відповідальність за знищення мільйонів українців. Щодо того, що вулиці називатимуться нібито по старому, то я з друзями плануємо провести інформаційну кампанію. Вона включатиме інформування про те, хто такий Михайло Максимович та Юліан Крайківський. Те, якою саме буде інформаційна кампанія, ми ще не знаємо.

 

Усі монументи демонтовані ще у 90-х рр.

Окремі символи СРСР залишилися, ще на похованнях радянських вояків, але відповідно до Закону України “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки” вони не підлягають демонтажу.

 

Христина Ткачук

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *