Осінній баланс: в яких сезонних продуктах містяться всі необхідні вітаміни?

Повернення холоду, короткі дні, активізація вірусів, зміна сезону – все це впливає на психічний та фізичний стан кожного. З приходом осені, самопочуття зазвичай погіршується в більшості людей. Це можна співвідносити із так званою осінньою депресією, або ж просто зрозуміти, як покращити свій стан. Існує поняття сезонного авітамінозу. Про осінню нестачу вітамінів поговоримо далі.

Влітку кожен намагається “запастись” вітамінами на всю зиму. Та цього недостатньо. З приходом осені зазвичай в раціоні зменшується кількість корисних фруктів та овочів й загалом відбувається порушення збалансованого харчування. Втім, в цей час навпаки необхідно приділити увагу продуктам, які щоденно вживаємо.

Вчені стверджують, що вітамін С самостійно синтезується в організмі майже усіх тварин. Така властивість була притаманна і предкам людей, але за період еволюції, ця здатність втратилась. Тож тепер ми змушені поповнювати свій організм вітамінами за допомогою харчових продуктів.

Авітаміноз – це нестача вітамінів в організмі людини. Здебільшого усі вітаміни ми отримуємо через продукти харчування, а вітамін Д – через сонячне проміння. Вітамінна недостатність виникає внаслідок нераціонального харчування та відсутністю фізичного навантаження. Так, ці складові забезпечують наше хороше самопочуття.

Як зрозуміти, що організм потребує вітамінів?

Найпершими сигналами є зовнішні ознаки. Авітаміноз проявляється в погіршенні стану шкіри, волосся та загальному погіршенні самопочуття. Шкіра стає сухою та піддається подразненню. Те саме відбувається і з волоссям. Воно втрачає свій попередній привабливий вигляд і збільшується кількість втрачених волосин. Ще ознакою нестачі вітамінів є лущення шкіри навколо нігтьової пластини та тріщини на губах. Простими косметичними засобами важко подолати ці симптоми. Необхідно викорінювати проблему із середини.
Серед основних ознак ще розрізняють втрату апетиту, втому, головний біль, сонливість, апатію, часті застуди та слабкість.

Основна можливість відновити свій стан та покращити самопочуття – почати збалансовано харчуватись. Звичайно, не варто забувати про перебування на свіжому повітрі та достатню кількість сну.

Які вітаміни містяться у повсякденних продуктах?

Щоб збагатити свій раціон вітамінами, не потрібно витрачати шалені кошти на рідкісні фрукти та овочі. Більшість вітамінів міститься в повсякденних продуктах. Наприклад, у моркві, вершковому маслі, яйцях, гарбузах та квасолі міститься висока кількість вітаміну А. До речі, його відсутність сприяє погіршенню зору. Ще дефіцит вітаміну А провокує зростання чутливості організму. На його нестачу вказують зокрема білі смуга на нігтьових пластинах.

В горіхах, гречці та картоплі міститься достатня кількість вітаміну В1, а він відповідає за психоемоційний стан. З приходом осені в багатьох людей проявляється розгубленість, погіршення пам’яті, безсоння. Все це свідчить про нестачу вітаміну В1. Також у людей з дефіцитом цього вітаміну прослідковується постійна роздратованість та занепокоєння.

Щоб підняти рівень вітаміну С, варто вживати більше цитрусових, яблук, капусти та пити відвар із шипшини. Саме цей вітамін захищає організм від вірусних захворювань, як активізуються саме в осінній період.

В12 міститься в рибі, морепродуктах, молочних та м’ясних продуктах. Група вітамінів В допомагають у виробленні енергії, а отже забезпечують нашу діяльність.

Вітаміном Р наповнити свій організм можна завдяки малині, винограду, гречці, ожині та помідорам.
Окрім сонячного світла, деякі продукти теж насичують наш організм вітаміном Д. Зокрема варто звернути увагу на сир, гриби та масло. Нестача цього вітаміну може проявлятись у погіршенні зовнішнього вигляду волосся, шкіри, зубів.

Кальцій міститься в броколі та молочних продуктах. Він своєю чергою забезпечує міцність кісток та стійкість нервової системи.

Робота над подоланням авітамінозу не має мати випадковий характер. Зробити овочевий салат чи смузі раз на тиждень – це аж ніяк не змінить ситуацію. Варто регулярно та комплексно вводити більше корисних продуктів у свій раціон. До речі, можна використовувати народні поради для збагачення організму вітамінами. Здавна в осінній період заведено вживати відвар з калини. Ці плоди насичують організм багатьма вітамінами. Це може зробити й свіжий морквяний чи гарбузовий сік із додаванням меду. А справді вітамінною схованкою є відвар із шипшини. Він не тільки допомагає зміцнити імунітет, а й впливає на загальний тонус організму.

Які осінні продукти містять високу кількість вітамінів?

Гарбуз. Символ осені та неабиякий корисний продукт. Хоч ми звикли сприймати його як овоч, але наявність великої кількості кісточок свідчить про те, що гарбуз – ягода.

Недаремно наші бабусі дуже часто готували страви з гарбуза. Ця ягода справді містить багато корисних компонентів, які дуже необхідні в осінній період. Серед найважливіших властивостей цього продукту – зміцнення імунної системи. Він містить вітамін А, С, Е.


Баклажани. Причиною авітамінозу є й проблеми з травленням. Споживання баклажанів дозволяє виводити з організму зайву рідину, а пектин, який міститься в цих овочах, сприяє нормалізації травлення.

Цей продукт можна готувати різними способами, але від цього і залежить його користь для організму. Баклажани підвищують гемоглобін і виводять холестерин. В них міститься вітамін С та вітаміни групи В.


Обліпиха. Осіння “бомба” у вигляді обліпихи містить вітаміни С, Е та групи В. Споживання обліпихи знижує артеріальний тиск та зменшує ймовірність появи серцево-судинних захворювань.

Це хороший профілактичний та лікувальний засіб проти простудних захворювань. Обліпиха міститься велику кількість аскорбінової кислоти. Найпростішим способом вживання обліпихи є приготування чаю. Цей осінній продукт є справжнім скарбом у підтримці вітамінного балансу в організмі.


Шипшина. Рослина, на яку в сільській місцевості ніхто не звертає увагу, здатна наповнити наш організм вітаміном С та захистити в час загострення простудних захворювань.

Також ці плоди можна використовувати в лікуванні захворювань нирок, печінки та сечового міхура. З них варто готувати запашні чаї, які й даруватимуть організму необхідні вітаміни.


Яблука. Яка осінь без яблук? Хоч ці фрукти достигають ще влітку, все ж осіння пора надає їм особливого смаку та забарвлення. Це одні з найпотужніших антиоксидантів. Цим фруктам часто надається мінімум уваги, хоча й вони мають значний вплив на здоров’я. Наприклад, яблука допомагають боротись з алергіями та інфекціями. А ще вони можуть похизуватись антизапальними властивостями.

Дуже важливо вживати яблуко зі шкіркою, де й міститься скупчення вітамінів. Найбільше в яблука міститься вітаміну С. До речі, одне свіже яблуко вдень значно знижує можливість виникнення інсульту.

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *