Повідець – символ насильства: як правильно виховати собаку

Обрати собі друга в житті – не так легко. Все більше людей бажає повернутись додому і побачити завжди веселого, грайливого та слухняного домашнього улюбленця. Хтось обирає сувору німецьку вівчарку, а хтось – гордого пекінеса. Вибір чималий, але в кожному випадку ваша безтурботність залежатиме не від породи, а від вихованості собаки. Як стати для нього лідером? Коли найкраще почати дресирування? Яке харчування обрати? Як не втратити улюбленця завчасно? Відповіді на ці питання зазавичай господарі шукають на початку спільного життя з собакою. Та найращим вирішенням має стати консультація з кінологом. Володимир Волинський розповів, чому так важливо стати для собаки вожаком.

 

«Кінологія – це любов до собак

Більше 25 років тому я почав займатись вихованням собак. Пізніше зрозумів, що кінологія може стати моєю основною роботою. Це було одночасно і покликання, і бажання допомогти собакам. Насамперед, має бути любов до тварин, а вона в мене є. Я зрозумів, що можу допомогти людям зрозуміти поведінку собак, а вихованцям полегшити їхнє життя в оточенні людей. Якщо власник не розуміє собаку, вона тим більше не зможе зрозуміти першого. В результаті життя тварини закінчується у вольєрі.
Щоб бути професіоналом своєї справи, необхідно цьому приділити дуже багато часу. На жаль, більшість кінологів сприймає тварин, як засіб заробітку. Через це хочуть спрощеним методом заробити гроші, не беручи до уваги те, що буде з собакою. Кінологія постійно розвивається, але є люди, які ще понад 20 років тому вивчили механічний метод виховання тварин, так до цього часу ним і користуються.

 

Механічний метод дресирування – пройдений етап

Це є досить грубий метод часів радянського союзу, який жодним чином не враховує особливості собаки. Його можна побачити у багатьох відеороликах: фізично тренований чоловік тримає за повідець собаку і витягуючи передні лапи, вчить тварину лягати тощо. Байдуже на те, чи хотіла собака в цей час лягти, вона ляже, бо так захотів кінолог. На мою думку, такі методи не роблять спілкування з собакою цивілізованим, адже це може перелякати цуценя, знищити його довіру до людей. Якщо кінолог саме так починає заняття з вашим улюбленцем, то попрощайтеся з ним і зверніться до когось іншого.

 

Найкращий шлях – стати другом

У своїй практиці я насамперед стаю другом для собаки. Перші два тижні ми займаємось без повідця бо це символ насильства. До прикладу, на вулиці хтось витягує пістолет і вимагає в перехожого смартфон. Перелякана людина його віддасть, але це страх. Натомість можна переконати цього перехожого, що віддати телефон – це вигідно. Без будь-якого страху ця ситуація може вирішитись. В мене жодного сліду від укусу собаки, бо я з ними не конфліктую.
Тому кінологи та зоопсихологи започаткували нові способи навчання тварин. Щоб уникнути механічних методів у вихованні собак, я все роблю у вигляді гри. Собака не розуміє, що ви за неї віддали чималі гроші і вона має стати слухняною. Вона запам’ятовує ставлення, дії.

До речі, найжорстокіший метод використовували у Німеччині. Для того, щоб собака взяла в зуби предмет, її смикали за жорсткий нашийник. Собака стогнала від болю, а в цей час їй закладали в зуби необхідну річ і переставали смикати. Це був сигнал того, що поки предмет в зубах, то їй не буде боляче. Якщо тварина не виконувала вказівку, то дії повторювались.

 

Все варто робити вчасно

Коли до мене звертається власник 2-3 місячної собаки, я вже заочно поважаю цю людину. Проте, частіше маю справу з людьми, в яких виникають проблеми вже з дорослою собакою. Вона може проявити агресію чи не відповідати на команди господаря. Звичайно, я можу взятись за виховання цієї собаки, але саме я стану для неї авторитетом.
Дуже шкодую людей, які придбали щеня, звернулись до класичного кінолога, а він порадив зачекати до року. Тоді вже ці люди вертаються до мене, бо собаку важко контролювати. Якщо у 4-5 місяців собака ще виявляє зацікавленість, я можу її погладити, то вже після року вона захищає власну територію. Дуже важко встановити контакт, коли вже собака хоче відгризти руку, а не взяти з неї ласощі.

 

Вдома теж можна виховати собаку

Вдома, без спеціальних умінь все ж можна виховати собаку. Можна використовувати онлайн-уроки, які чітко пояснюють всі етапи та умови тренування.
Найважливіше у роботі з собакою  чесність. Собака виконала команду, то заохочуйте її, дайте їй щось смачненьке. Якщо собака зрозуміє, що людина їй потрібна, що вона вожак, то проблем ніколи не виникне. Якщо собака не сприймає вас, як лідера, вона буде приймати рішення самостійно. Так трапляються випадки, коли тварина кидається під автомобіль, женеться за іншими, проявляє агресію.
Собака сприймає людську сім’ю, як власну. Якщо вона почне сприймати господаря, як лідера, вона буде спокійна. Кожне рішення буде приймати людина, а собака буде виконувати. Тому залишається тільки два варіанти: або собака підкорюється вожаку, або стає вожаком. В другому випадку можна дуже постраждати від такої безвідповідальності. До того ж існує закономірність: коли собака вкусив свого господаря один раз, не забариться і наступний.

 

Стать собака впливає на процес дресирування

Так, це дуже впливає. Для собак жіночої статі важливо дати потомство. Вони не претендують на лідерство так, як пси. Якщо ви сумніваєтесь у своїх силах виховати собаку, не беріть самця. В іншому випадку, за умов неправильного виховання, ви будете жити за його правилами.

 

Харчування собаки безпосередньо впливає на її виховання

Собаки – хижаки, тому для них їжа надзвичайно важлива, і не просто, щоб вижити: їжа є одним із засобів підтримки соціальної ієрархії. Якщо собаку годувати сирим м’ясом, постійно давати кістки, ми будемо викликати в них природні інстинкти. Додавши до цього відсутність спілкування з твариною, ми отримаємо звіра. Потрібно давати класичну їжу: сирий корм, каша з м’ясом, ласощі для собак. Не варто забувати про дієту для кожної породи. Якщо собака проявляє агресію у поведінці, то можна забрати з раціону м’ясо, не викликати ще більше природних інстинктів. Сухий корм – для лінивих господарів. Не варто переходити виключно на таке харчування.

 

Є продукти, які категорично не можна давати собакам

Я не рекомендую давати собакам солодке. Це і людині не додає здоров’я, але ми вже звикли. Не варто ставитись до собаки, як до експерименту. Це насамперед жива істота.
Тренування чистокровних собак та метисів не відрізняється
Всі собаки мають однакові базові інстинкти, їхнє виховання дуже схоже. Має значення розмір собаки і підхід до навчання. Від цього буде залежати те, скільки часу варто буде витратити на тренування.
В процесі дресирування варто брати до уваги вік собаки. Велика собака досягає «пенсійного» віку приблизно в 7-8 років, маленька  після 10. Ці цифри дуже відносні, все залежить від догляду за собакою, умов його життя, здоров’я, спадкових факторів і ще багатьох чинників. Однак запам’ятайте: як тільки вашому вихованцеві виповнилося сім років, в його організмі починається незворотний процес старіння.

 

Шкідливі звички господаря впливають на собаку

Не можна дихати димом на собаку, адже в неї набагато гостріший нюх. Якщо цуценя сховається, то доросла невихована собака може агресивно відповісти. Ще собаки не люблять людей в стані алкогольного сп’яніння. Така людина ззовні подає ознаки хворої, незахищеної істоти. Собака не боїться підійти, вкусити».

 

Христина Ткачук

Роксолана Остапчук

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *