“Полетіли? Сьогодні я розкажу тобі дивовижну історію про одного сміливого хлопця, який і сам став дивом. Ага, як супергерой, тільки краще, бо справжній-справжнісінький… Називають його Привид Києва!”
Саме так починається сучасна патріотична казка від Міли Ярошевич.
Радіоведуча Міла Ярошевич пише казки для дітей. Повномасштабна війна вплинула на творчість письменниці. Тепер її казки про українських героїв, незламний народ та майбутню перемогу.
Щоб казки Міли Ярошевич почуло ще більше дітей, жінка разом з однодумцями публікує їх в Телеграм-каналі, де кожен може послухати аудіоказку про “Привида Києва”, “Чорнобаївку” чи “Трактора з Великим серцем”.
Міла Ярошевич: “Я працюю із дітьми вже багато років. До того ж в мене троє своїх дітей, а також я часто проводжу час із похресниками та племінниками. Тож не дивно, що я почала писати казки. Мені подобається спостерігати, як діти пізнають світ, а мої казки допомагають їм в цьому. Думаю, немає нічого ціннішого. В дітей немає фільтрів, вони не сприймають все в сірих тонах, натомість в них є велика віра”.
Щоб діти познайомились із сучасними героями, які боронять нашу країну, щоб зрозуміли, що таке війна, жінка вирішила говорити з ними на рівні. А що може бути краще за казку? Так розпочався цикл “Українських переможних казочок”.
Міла Ярошевич: “Моя подруга Аліса запропонувала написати декілька казок про війну, щоб пояснити дітям сьогоднішні події. Певний час я ходила із цією думкою. А потім вирішила, що мої казки не тільки допоможуть дітям все зрозуміти, а ще я сама проясню для себе багато важливого”.
Усі вагомі події останніх двох місяців Міла переносить в казки. Так з’явилась історія про “Чорнобаївку”, банку, яка знищила ворожий безпілотник, а першою у часі війни стала розповідь “Привид Києва”.
Міла Ярошевич: “Перша казка – про Привида Києва. Якщо говорити словами моєї доньки, то він мій “краш”. Звичайно, це збірний образ усіх пілотів, які захищають українське небо. Втім, така персоніфікація не робить його менш чудовим та менш героїчним”.
Створювати заспокійливі казки, коли довкола вирують емоції – не так вже й просто, зізнається авторка. Втім, саме з початком війни ми почали зовсім по-іншому дивитись на буденні речі. Наприклад, ми більше почали цінувати одне одного. Міла каже, що саме люди, які не сидять склавши руки, надихають її найбільше.
Міла Ярошевич: “Мене надихають люди. Зараз дуже гарно видно, які українці неймовірні. Дивишся, ніби звичайні, а коли беруться до роботи, то все перетворюється на диво”.
Щоб казки Міли Ярошевич були доступні широкому колу дітей, їх можна безплатно слухати в Телеграм-каналі “Добраніч Малятко”. Авторка зізнається, що її патріотичні казки стають в пригоді не тільки дітям.
Міла Ярошевич: “Аудіоверсія допомагає батькам не плутатись в думках, адже вони теж відчувають стрес. Ще казки допомагають вчити українську мову. Раніше я й не думала, що вони можуть мати таку місію”.
Щоб казка справді позитивно впливала на дитину, її обов’язково корегує психолог. Письменниця співпрацює із двома спеціалістами, які здебільшого спрощують текст для кращого сприйняття. А все для того, аби казка відповідала, а не залишала запитання.
Міла Ярошевич: “Під час написання казки треба балансувати між образами й реальністю. Тож усі мої історії перевіряють психологи, а вже тоді їх слухають діти. Спеціалісти вносять свої корективи, якщо це необхідно. Я співпрацюю із психологинями, яких мені порадили знайомі. Я вичитую казку, відсилаю психологам і вони вже корегують. Здебільшого вони змінюють деякі слова, щоб дітям було легше сприймати. Ми часто вживаємо звороти, які дітям потрібно пояснювати. Казка – це місце для сюжету, а вже потім – слова.
В казці, як і в житті, має бути урок. Якщо його не засвоїти, то зло може перемогти. Але це не про нас!”
Патріотичні історії від Міли Ярошевич стали популярні за дуже короткий час. Вперше презентували їх для підписників некомерційного Телеграм-каналу “Добраніч Малятко”. А озвучив неймовірні казки про українських героїв шоумен Богдан Гнатів.
Міла Ярошевич: “Якщо чесно, то я й не сподівалась на такий результат. Мені часто пишуть незнайомі люди, що казки їм допомагають вкладати дітей. Дуже приємно читати такі відгуки”.
Поки що казки є в аудіоверсії, а в майбутньому письменниця планує створити ще й книгу. Міла переконана, що книга із переможними казками обов’язково побуває в усіх куточках України.
Запитуємо, чи були все ж в Міли сумніви щодо написання таких казок.
Міла Ярошевич: “Сумніви є завжди. Я подумала, якщо зараз не на часі дбати про дітей, то що на часі? Діти – наше майбутнє. Саме за них бореться кожен наш воїн. Ми ніколи не забудемо того, що зараз відбувається. Спочатку всю правду діти будуть чути в казках, потім в книгах, а в майбутньому вже точно не дозволять, щоб історія знову повторилась”.
Найцікавішою казкою, зізнається авторка, буде історія про перемогу України. Також Міла впевнена, скоро ми її напишемо, всі разом.
Як і всі українці, Міла 24 лютого не могла сповна усвідомити, що почалась повномасштабна війна. Вона як і завжди поспішала на роботу, а увімкнувши телефон прочитала, що війна увірвалась в мирні українські міста.
Міла Ярошевич: “Для мене війна почалась із повідомлення…
Я працювала ведучою розважального ранкового шоу на радіо. Доводилось прокидатись дуже рано, щоб вчасно прибути на ефір. Того ранку я збиралась на роботу і як завжди перевірила чи діти ще сплять, покинула ліжко і взяла до рук телефон. Читаю. Шок. Потім в мене була найдивніша поїздка на роботу, бо дорогою в усіх телефони не замовкали”.
Про те, що патріотичні казки зараз дуже важливі для дітей, авторка говорить ще й як багатодітна мама. Саме її дітлахи є першими слухачами та критиками.
Міла Ярошевич: “Казки створені на реальних подіях. Це дуже важливо, бо від дітей неможливо приховати правду. Натомість потрібно подавати її дозовано і так, щоб дитячий розум її гарно сприймав”.
Поки що в арсеналі Міли Ярошевич п’ять патріотичних казок. Кожна – історія про героїчність українського народу. Простими словами про непрості події.
Міла Ярошевич: “Моя ціль – виховати маленьких патріотів, а складні гіперболи хай почекають”.
Христина Ткачук
Залишити відповідь