Сергій Дасевич: “Я не тільки позбувся проблем зі здоров’ям, а й отримав загартоване тіло”

Майже рік тому ми спілкувались із найстаршим моржем України й розпитували про його власний “еліксир” довголіття. Сьогодні хочемо розповісти про ще одного любителя зимових купань Сергія Дасевича. Чоловік не тільки практикує моржування, а й ділиться своїм досвідом у власному блозі.


Сергій полюбляє зелений туризм, активний відпочинок, садівництво, веде здоровий спосіб життя, а також вже понад 20 років моржує. З 2001 року чоловік при будь-якій температурі занурюється у відкриті водойми й каже, що моржування позбавило його від проблем зі здоров’ям.

Цього річ я “святкую” 21-річницю від дня свого першого занурення в ополонку. Досі моє моржування тільки позитивно впливає на здоров’я та самопочуття. Здоровий спосіб життя, загартовування я можу рекомендувати усім. Звичайно, моржування підійде не кожному. Як і в спорті, хтось обирає легку атлетику, а хтось – важку”, – запевняє Сергій.


Захоплюватись моржуванням Сергій почав через проблеми зі здоров’ям. Каже, спочатку любителів пірнути в крижану воду сприймав із подивом, називав їх диваками. А з часом і сам став тим дивакуватим відчайдухом.

Сергій: “Я мав проблеми зі здоров’ям – хронічний риніт, який пізніше переріс у гайморит. Дійшло навіть до операції. В результаті я мав стежити, щоб хвороба не повернулась, а це було не так вже й легко. Моя робота пов’язана із тривалим перебуванням на вулиці, тому доводилось приймати різні вітаміни, імуностимулятори, користуватись каплями та спреями, але при сирій і холодній погоді все поверталось. Одного разу лор мені порадив загартовувати свій організм і полоскати ніс водою із морською сіллю”.

Вже через деякий час Сергій позбувся захворювання, а моржування стало улюбленим захопленням. Втім, розпочинати цю справу чоловік вирішив тільки після вивчення та осмислення теми моржування. Згодом почав практикувати обтирання тіла водою кімнатної температури, далі – холодний душ. Вже через два місяці процедур, Сергій позбувся нежитю і чудово себе почував. Тож вирішив рухатись далі.

Сергій: “Після цього я почав обливатись водою із криниці. Втім, спочатку виконував фізичні вправи, виливав на себе воду, але голову не мочив. Потім руками вмивав обличчя. Пізніше почав обливатись повністю. Після процедури я витираюсь, виконую фізичні вправи й біжу в приміщення пити гарячий трав’яний чай. Так в мене розпочинались ранки все літо, осінь і аж до Водохреща”.

Сергій запевняє, що в обливанні важливо не переохолоджуватись, не виконувати вправи при втомі, на сильному вітрі чи в стані алкогольного сп’яніння. Про своє перше занурення в ополонку розповідає натхненно. Каже, це було незабутньо і дуже швидко.

Я запланував, що вперше пірну на Водохреща. Секунд 5 і я вже був на березі. Витерся рушником і тепло одягнувся. Тоді в мене зникли всі страхи пов’язані із моржуванням”, – розповідає чоловік.

 

Що важливе при моржуванні?

Сергій: “Якщо не враховувати, що дуже важлива погода, а саме зимова морозна атмосфера й ополонка, то не менш важливе ще й бажання. В цій справі варто відчувати силу волі, позитивний настрій, відсутність страху. Важливо дотримуватись усіх правил, бути поміркованим і дисциплінованим. Моржування не потребує багато часу чи фінансових витрат, але дарує здоров’я та хороші емоції”.

За словами Сергія, не менш вагомим є час перебування в ополонці. Втім, тут все індивідуально: залежить він від стажу моржування, погоди, температури води й навіть розміру ополонки. Загалом від декількох секунд до декількох хвилин.

Сергій: “Для початківців однозначно занурення в крижану воду має вимірюватись секундами. Перший рік моржування – приблизно 5 секунд. Тобто зайшли у воду, занурились і вийшли. Не варто встановлювати рекорди перебування в ополонці чи тривалий час плавати. Це все може принести шкоду для здоров’я. З часом з’являється потреба в збільшенні часу. Я не вимірюю, а орієнтуюсь на власні відчуття. Я можу зануритись на декілька секунд і все, якщо забракло часу. Втім, можу провести 3-6 годин на озері, разом із гарячим чаєм та бутербродами. В такі дні я занурююсь на 3-5 хвилин”.

Серед фізичних тренувань і різних видів загартовування, Сергій виділяє ходіння босоніж. Каже, що спочатку варто ходити вдома без шкарпеток, згодом на вулиці, але в теплу пору року, поступово збільшуючи час перебування і змінювати температуру, аж до сніжного покриву. Поверхня теж має значення. Найкраще, на думку Сергія, ходити по піску, камінні, траві.

Яка погода є найкращою для моржування?

Сергій: “З власного досвіду скажу, що найкращою для моржування є безвітряна, сонячна, морозна погода. Приблизно 10-15 градусів морозу. В таких умовах, окрім водних процедур, можна приймати ще й сонячні ванни. Найгірше моржувати при високій вологості, але з мінімальним морозом, а також при сильних поривах вітру”.

Сергій переконаний, що моржування має поєднуватись із фізичними вправами. Це допомагає розігріти тіло перед занурення, а також зігрітись після купання.

Сергій: “Розпочинаю із пробіжки, розминки. Після водних процедур виконую інтенсивні фізичні вправи: віджимання, присідання, робота на тренажерах. На завершення – розтяжки”.

Моржування стане корисним тільки якщо дотримуватись усіх правил. А їх, каже Сергій, є чимало.

Сергій: “Категорично забороняється пірнати в стані алкогольного сп’яніння. Не можна моржувати в період застуди чи загострення захворювання.Також категорично забороняється пірнати в ополонку головою вперед. Ну і варто обов’язково розігрітись перед зануренням і витерти себе насухо після купання”.

Як з роками змінилось ваше моржування?

Сергій: “За понад 20 років в мене не траплялось негативних ситуацій чи наслідків під час моржування. Я вже звик, що в літню пору обливаюсь водою з криниці. У вітряну погоду під час моржування я не занурююсь із головою. А при сильному вітрі взагалі намагаюсь утриматись від купання. Також пірнати варто обережно і поступово, дотримуючись заходів безпеки”.

Своїми думками Сергій поділився і щодо пірнання на Богоявлення.

Спершу варто відвідати храм, а після літургії та освячення можна пірнати в ополонку. Ще я рекомендую усім вірянам перед купанням звернутись до Бога в короткій молитві. Я традиційно пірнаю тричі”, – розповідає Сергій.

А до “зігрівання алкоголем” Сергій ставиться негативно. Особливо на Водохреща. Каже, найкраще грітись чаєм та фізичними вправами.

Сергій: “Не усім під силу займатись моржуванням. Важливим є психоемоційне налаштування. Якщо виникає страх чи стрес після таких процедур – це не ваше. Можливо, комусь підійде просто контрастний душ чи ходіння босоніж. Якщо робити усе правильно, то не варто боятись переохолодження чи простуди. Результат – здорове загартоване тіло”.

 

Христина Ткачук

 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *