Сергій Федорчук: “У джазі НЕ тільки дівчата”

Музика, що виникла серед пригнобленого, позбавленого прав населення, а потім поширилась на увесь світ. Зараз джаз – це музика душі.

Сергій Федорчук грає в таких оркестрах, як INSO, Da Capo, виступав на багатьох фестивалях, учасник колективу Lviv Jazz Orchestra, Sergey Fedorchuk projekt та інші. Свою гру на контрабасі музикант демонструє не тільки в Україні, а й далеко за її межами. Говоримо про джаз, контрабас та музичні проєкти.

– Яке українське місто можна назвати столицею джазу?

Головний осередок все ж залишається у Києві.

 

– В Івано-Франківську теж джазової музики стає все більше.

Так, але це завдяки приїжджим музикантам.

В столицю їдуть музиканти з різних міст, щоб реалізувати себе. Там одна з небагатьох джазових шкіл і академія музики ім. Р.М. Глієра, де варто навчатись.

 

Ти граєш не тільки на контрабасі. Втім, як розпочалась твоя історія з цим інструментом?

Я зростав у 90-ті роки. Вдома по телевізору транслювалось тільки два канали, зокрема УТ-1. Тоді пік популярності був у Яна Табачника, який награвав на клавішах відомі мелодії. Я дивився і  дуже мріяв про сцену, про акордеон. До речі, я завжди був ведучим шкільних свят. Батьки терпіли приблизно три роки, а потім разом з дідусем і бабцею вирішили зробити мені подарунок і принесли такий радянський, у футлярі з відірваною ручкою баян. Я пригадую, у пориві радості відкриваю той футляр, а звідти на мене дивиться старий, зелений музичний інструмент. З ним я й закінчив навчання в музичній школі. Згодом поїхав навчатись у Відень. Під час навчання мені запропонували грати на контрабасі. Так я познайомився з контрабасом і досі не пожалів.

 

Тобі складно було навчитись грати на контрабасі?

Це такий же інструмент, як і скрипка, але в рази ніжніший. В джазі контрабас – один з основних інструментів. Він тримає і метр, і темп, і буває стримує барабанщика. Це не рок-музика, де все змішано, а все ж контрабас – центральний, дуже важливий інструмент.

 

Кажуть, що в джазі тільки дівчата.

В джазі не тільки дівчата (сміється). Знаємо багато віртуозних контрабасистів, які можуть грати своє сольне шоу і не набридати слухачам. Серед музикантів існує такий жарт, що двоє бандитів намагаються розговорити чоловіка, а він не видає інформацію. Один з бандитів каже: “Зараз принесу контрабас. Всі розмовляють, коли він грає соло”. Є багато талановитих контрабасисток, наприклад, Есперанса Спалдінг. Я був на її концерті в Нью-Йорку і бачив, що вона дуже круто володіє інструментом, до того ж співає.

 

Ти разом з оркестром плануєш виступити для іванофранківців у травні. Що це буде?

Французький альянс в Івано-Франківську сприяє тому, щоб в травні ми приїхали сюди і зробили івент просто неба. Все буде відбуватись біля Палацу Потоцьких, люди зможуть їсти сир, пити вино і насолоджуватись музикою. Це буде більше, аніж концерт.

 

Ти є співорганізатором та автором ідеї проєкту “Love is…”

Так, вечір романтичної музики дуже довго виношувався, як ідея. Я хотів організувати те, що притягло б потрібну аудиторію слухачів. Я пригадав обгортку відомих жувальних гумок і вирішив, що вони стануть ілюстрацією проєкту. Програма готувалась для слухачів усіх вікових категорій: можна послухати сучасні композиції в джазовому виконанні й класичні твори.

 

Джаз – це досить романтична музика. Ти романтик?

Я невиправний романтик, буваю сентиментальним. Багато подорожую один, але завжди мені не вистачає другої половинки. Нові враження нічого не варті, якщо їх нема з ким розділити.

 

Які курйози в тебе траплялись під час виступів?

– Так, були такі випадки. Я грав у Німеччині й під час концерту в мене порвались дві струни. Я швидко вибіг за сцену, там ми в’язали струни як могли, скрутили і я вийшов догравати композицію. Під кінець ще одна струна порвалась. Такі курйози бувають. Контрабасові струни найдорожчі серед усіх музичних аксесуарів, тому не завжди є із собою запасні струни.

 

Які рекомендації ти б дав контрабасисту, який тільки починає грати?

Потрібно фізично підготуватись. Контрабас дуже помітний з-поміж інших інструментів. Тому ви завжди будете у центрі уваги. Володіючи цим інструментом ти ніколи не залишишся без роботи. На ньому можна грати й в симфонічному оркестрі, і в камерному, і в народному, і в ансамблі. Ну і якщо ви навчились грати на контрабасі, то зможете зіграти й на гітарі. Часто жартують, що хороший скрипаль завжди заробить на хліб з маслом, а контрабасист – ще й на ікру.

 

Радіошоу “Зроблено в Україні”

Христина Ткачук

Фото – особистий архів Сергія Федорчука

 

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *