Історія із публікацією шокуючого відео про насильницьке поводження із тваринами на птахофермі спричинила хвилю обговорень. Зоозахисники “Відкритих кліток” розпочали кампанію щодо заборони таких дій. Адже для отримання фуа-гра тварин не просто вбивають, їх фактично катують перед цим. Відгодовування відбувається за допомогою шлангу, котрий встромляють прямо в шлунок птахів через горлянки. Порції збільшують з кожним наступним прийманням їжі, щодня, аж до забою. Потік корму настільки сильний, що стравоходи деяких гусей не витримують та рвуться. Тому після закриття єдиної птахоферми для “вирощення фуа-гра” активісти разом із юристом готують до розгляду законопроект про повну заборону виробництва фуа-гра.
Євгеній Філатов
волонтер “Відкритих кліток”
Для тих, то раніше не знайомився з вашою діяльністю розкажіть, чим займається організація “Відкриті клітки”?
-Організація була створена у Польщі у 2012 році. В Україні є свій підрозділ та локальні групи по містах. Багато інших зоозахисних організацій займаються захистом собак, котів тощо. А от фермерським тваринам мало приділяється уваги у їх захисті. Тому ми зосереджуємо свою діяльніть саме на цих тваринах. Такими об’єктами є хутрові ферми, птахоферми, а також ті, в яких утримується ВРХ.
У нас є кампанія в боротьбі з утриманням тварин задля хутра. Зв’язуємось з дизайнерами, пропонуємо їм відмовитись від використання натурального хутра та підписати певні зобов’язання. Багато погоджується і це тішить. Також ми працюємо із ресторанами для того, щоб вони відмовилися від страви фуа-гра, адже задля неї птиць насильницьким методом вигодовують. Нажаль, цей продукт є дуже популярним.
Які акції ви проводите, або плануєте провести для захисту тварин?
-В Івано-Франківську ми проводимо різноманітні акції. Наприклад, нещодавно ми підтримали кампанію проти однієї відомої мережі гіпермаркетів. У Європі вони давно перейшли на яйця отримані в результаті ненасильницького утримання курей, а в Україні власники чомусь не дотримуються цього. Хоча позиціонують себе як екологічно свідому торгівельну мережу.
Також плануємо провести фестиваль, де можна зробити тату, а кошти підуть на підтримку тварин. Можна і просто прийти, провести час, скуштувати їжу без тваринних компонентів, послухати музику. Майстри робитимуть тату етичними матеріалами, які не випробовувалися на тваринах.
Розкажіть про історію яка зараз на слуху, щодо Снятинської птахофабрики.
-До нас на пошту анонімно прийшов лист із матеріалами, які зняла людина під час роботи на Снятинській птахофабриці. Ми не знаємо хто це, але якщо анонім забажав залишитися невідомим , то на це є причини. Ми змонтували відео з отриманих матеріалів та поширили його. В результаті вказана птахоферма припинила свою діяльність до вересня, обіцяючи, що відбудуться певні зніми. Ми не робили гучних закликів для припинення роботи ферми. Це було рішення самих власників. Нас дуже тішить, що все ж це маленька перемога, адже фуа-гра – це продукт жорстокості.
Відео набуло резонансу і вплинуло не тільки на українські ферми.
Який ваш наступний крок у питанні фуа-гра?
-Разом з юристом ми готуємо законопроект, який притягуватиме до відповідальності власників птахоферм, де насильницькими методами поводяться із тваринами.
Світлана Руденко
юрист “Відкритих кліток”
Як давно Ви працюєте над питанням птахоферм?
-Громадська організація “Відкриті клітки Україна”, як частина міжнародної європейської зоозахисної організації Anima International, є локальним представником альянсу, в який входить 9 країн Європи, що займається питанням добробуту сільськогосподарських тварин. Саме тому фуа-гра коло діяльності організації не обмежується. В Україні повинні відбутися зміни у системі поводження з тваринами, частиною яких організація намагається бути. Відповідно до Всеохоплюючої стратегії імплементації законодавства у сфері санітарних та фітосанітарних заходів (далі – СФЗ) до 2021 року Україна має адаптувати в національне законодавство, в тому числі, Директиви ЄС щодо добробуту тварин у промисловій сфері. Особисто мене питання захисту фермерських тварин цікавило завжди, але найбільших зусиль я докладаю зараз, коли другий рік є волонтером Відкритих кліток.
Розкажіть про закордонний досвід у такій практиці
-Чехія, Данія, Фінляндія, Нідерланди, Ірландія, Люксембург, Німеччина, Норвегія, Польща, Швейцарія, Швеція Великобританія, Італія, Аргентина, Австралія та ряд інших країн вже заборонили виробництво фуа-гра. Найбільшим виробником фуа-гра є Франція, де страва вважається національним надбанням. Така позиція деякою мірою не дозволяє у ЄС прийняти Директиву, що врегулювала би це питання на наднаціональному рівні.
З точки зору законодавства, історія із Снятинською птахофермою є виправданою?
-Щодо Птахофабрики Снятинська Нова не може бути однозначної відповіді. Для холдинга МХП активи птахофабрики не мали істотного впливу, але репутаційні ризики – великі. Покупцями продукції холдингу були європейські компанії, для яких невиправдана жорстокість до тварин – річ неприпустима, особливо в умовах, коли на своєму сайті виробник розміщує рекламний ролик, де тварини жваві, доглянуті купаються в озері. В будь-якому випадку, рішення про припинення виробництва фуа-гра – гарний показник етичнішого відношення до тварин, що має вітатися у цивілізованій державі. Тож, можна ще раз привітати МХП з вірним рішенням, та сподіватися, що і в інших галузях тваринництва виробник буде рухатись у напрямку покращення стандартів поводження з тваринами.
Чому раніше не було законодавчої ініціативи щодо повної заборони виробництва фуа-гра?
-Спроби покращити долю тварин вже були в Україні. Зокрема, Законопроект № 1264 від 17.12.2008 передбачав, в тому числі заборону відгодовування тварин для фуа-гра. Цей законопроект, був прийнятий парламентом 11.02.2010, що для зоозахисного законопроекту дуже висока планка – у 2019 році законопроекти навіть не входили до повістки денної ВРУ. Нажаль, 13.05.2010 колишній Президент Віктор Ющенко наклав вето на законопроект. Трохи пізніше Віктор Ющенко присвоїв голові правління акціонерного товариства “Миронівський хлібопродукт” (далі – МХП) Юрію Косюку звання Героя України. Холдингу МХП на той час належала ТМ “Фуа Гра”. Є припущення, що Віктор Ющенко знаний шанувальник фуа-гра.
Який законопроект ви готуєте до розгляду? Чи буде він загалом забороняти вигодовування птиці для фуа-гра? Хто працює окрім Вас над цим проектом?
–Зараз фуа-гра – є цілком законним «примхою-делікатесом», відповідно до Наказу МОЗ України № 694 від 06.08.2013 фуа-гра – печінка гусок або качок видів Cairina muschata або Cairina muschatax Anas platyrhynchos, які відгодовувалися у такий спосіб, щоб викликати жирову гіпертрофію клітин печінки. Птиця, з якої така печінка видаляється, повинна повністю стекти кров’ю, а печінка повинна бути однорідного кольору. Печінка повинна бути такої ваги: печінка качки – не менше 300 г; печінка гуски – не менше 400 г.
Ми плануємо подати законопроект, що передбачає зміни у ст. 21 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» та вимагає повної заборони виробництва фуа-гра. Наразі, ведемо перемовини з депутатами, що зголосяться стати ініціаторами подання.
Текст: Христина Ткачук
Фото: Анастасія Заяц
Залишити відповідь