Старість – радість?

Правду кажуть, що життя неможливо спланувати, передбачити, чи прожити точно так, як задумав. В молодому віці ми рідше замислюємось над тим, яка доля нас чекає в літніх роках. Живемо сьогоднішнім й не зазіхаємо на те, щоб спланувати старість.

В кожній країні світу люди старшого віку мають різний рівень життя. Хтось більше забезпечений завдяки державній соціальній політиці, чи власним заощадженням, хтось вважає, що саме в цей час варто насолоджуватися життям, а хтось потерпає чи то від хвороб, чи від матеріального недостатку.

Що ж в Україні, зокрема, в Івано-Франківську? Як живеться літнім людям, котрі з тих чи інших причин потрапили в геріатричний пансіонат. Кореспонденти «Вежі» відвідали Івано-Франківський геріатричний пансіонат та познайомились із його мешканцями. Літні люди поділились своїми турботами та проблеми, історіями й спогадами, а головне тим, як і чому потрапили до пансіонату. Більше шукайте у кожній з особливих історій.

 

САГАЙДАК МИРОН ДАНИЛОВИЧ
69 років

“У пансіонаті я вже 14 місяців, півтора року. Тут чудове обслуговування і тут чисто завдяки нашим нянькам. Мене дратує слово «санітарка», тут вони няньки. У мене проблеми із здоров’ям, але персонал мені дуже допомагає.

Звикнув до життя тут я досить швидко, оскільки готував себе до цього. Я знав, що зі мною буде, оскільки багато років я хворів. Хворіти я почав ще у 35 років. До того ж я одинокий, не одружений і не був, старий забитий холостяк (сміється). Я не з тих людей, які падають в паніку, я – оптиміст! З такими хворобами, люди довго не живуть. Цукровий діабет, відсутність нирки, та ще багато проблем… Саме тому я знав, що зі мною буде дальше. Проте, я не сподівався, що так довго буду жити. До речі, мені всі кажуть, що я гарно виглядаю, мені приємно від цього.

За спеціальністю я електрогазозварник, працював на заводі. Ми з командою будували водоканал, молокозавод та ще багато значних місць. Все своє життя, та й зараз, я досить активний. Незважаючи на те, що 15 місяців тому мені обрізали ногу через гангрену, я залишаюся позитивним та комунікабельним. Найважливіше – це спілкування з людьми та віра!

Моє захоплення – це читання. Одного разу, моя племінниця з Києва привезла мені близько 30-ти книг, то я здолав їх за кілька місяців. До того ж, я читаю багато літератури з бібліотеки пансіонату. Я щасливий від того, що маю племінників, якби не вони, то я б давно вже не жив”.

МЕЛЬНИК МАРІЯ МИХАЙЛІВНА
72 роки

“Я з Надвірнянського району. 15 років я живу сама. Мій чоловік помер, а сина привезли комісованого. Вже 36 років, як я його похоронила. Сину було тільки 20 років, коли він загинув у Афганістані. Більше дітей не було. Через хворобу не могла більше народжувати. З дитинства у мене проблеми із судинами.

Я не в силах вже проживати в селі. У нас в горах навіть вода не у всіх є, немає опалення, тому використовуємо дрова, а вони дорогі. Фізичної роботи багато, а я хворію. От і подумала, що за мною нікому доглядати, та й дорого проживати в селі, утримувати все. Я вирішила порівняти де мені буде краще. Я не в силах бути вдома”.

ГАРБЕР ДАРІЯ ІВАНІВНА

“В пансіонаті я вже сім років. Умові чудові, я дуже задоволена. Зважаючи на те, що пенсія мінімальна, розумію, що в домашніх умовах я б не прожила, а тут почуваю себе наче вдома. Ми маємо можливість вільного виходу у місто. Також нам організовують концерти, ми їздимо на екскурсії. В пансіонаті гарна територія для прогулянок. Між іншим, на наші концерти я вчу вірші та декламую їх.

Сюди я поступила 04.12.2010 року разом із чоловіком. Але зараз вже три роки, як вдова. Та життя продовжується, всі ми гості на цій землі. Я дякую Богу, що моє життя ще продовжується

Я завжди намагаюся залишатися красивою та енергійною жінкою. Щоб бути такою себе потрібно підтримувати, я ніколи не падаю духом. Бажаю всім нашим підопічним жінкам, аби всі так за собою доглядали. Оскільки гарний зовнішній вигляд приємний і собі, і оточуючим.

ІВАНЯК БОГДАН ФЕДОРОВИЧ
67 років

“У пансіонаті я вже рік і два місяці. У мене була тяжка хвороба – черепно-мозкова травма. Часто були сильні приступи. За час перебування тут, з допомогою лікарів, я вже у кращому стані. Головні болі ще присутні, але я сподіваюсь, що з часом це пройде. Я не дуже старий, тому мені хотілося б пожити ще на цьому світі.

Я був водієм вантажних автомобілів. Припинив роботу через сильні головні болі. Травму отримав ще в 74-му році. Близько 10-ти років було полегшення, а у 80-х роках знову почались болі. Щороку ставало гірше. Жодні знеболювальні не допомагали. Зараз я щасливий бути тут, і щасливий, що стає краще”.

БОЛЕХІВСЬКИЙ МИХАЙЛО МИКОЛАЙОВИЧ

70 років

“Знаєте, жити в цьому будинку – просто спасіння. Немає гіршого, аніж коли людина немає куди піти, котра стає безхатьком… На що здатна стара людина живучи вдома сама? Якщо у літньої людини є близькі, які мають час на догляд за нею – це чудово, проте не у всіх так складається. Тут щодня доглядають за людьми: прибирають, ставлять підгузки, годують. Хіба може бути краще місце для людини в такому віці та становищі?

Звісно, багато хто хотів би жити вдома, харчуватись не тим, що тобі пропонують, а тим, чого хочеться. Моє хобі тут? На одній з моїх стін є велика карта, яку я часто розглядаю. Спостерігаю за східною частиною України, за частиною, де наші воїни. Щодня слухаю з новин про те, куди бійці пересуваються і слідкую за ними на карті.

Раніше я працював монтажником. Проживав у Івано-Франківську. Склалось так, що мене зломила хвороба, тому я потрапив в пансіонат. Дякую Богу, що я тут зупинився і ніхто мені не заважає, я живу як серце бажає”.

Сніжана САМАНЧУК
Фото: Михайло ДЕМКІВ

 

ПОДІЛИТИСЬ

2 Comments

  1. Оля Reply

    Якось надто вже все оптимістично. Щось не правдоподібно.

    1. Саманчук Сніжана Reply

      Потрібно розуміти, що викликались відповідати люди, котрі готові були розповісти про себе журналістам. Зі всього пансіонату готові були тільки п’ятеро людей. От і відповідь.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *