У Пістині, що на Косівщині традиційно забавляє Маланка. Дійство вкотре відбувається 14 січня у свято Василя. Місцеві жителі та гості села збираються довкола центральної новорічної ялинки, щоб побачити вистави та яскраві образи Маланки. Глядачів розважають гучною музикою, танцями, смаколиками та реалістичним перевтіленням у різноманітні образи від самої Маланки. “Вежа” самостійно переконалась у дотриманні традиційного свята у селі.
Яскраві, смішні та лячні маски, колоритні хустки, кожухи, чоботя та кольорові перуки. Нестримні танці, жарти, живі театралізовані вистави не залишають присутніх без посмішок.
Маланку тут святкують по-особливому. Давні традиції живуть і осучаснюються. Приготування починаються ще задовго до 13 січня, коли ввечері гуртом ходять по господах і щедрують.
Село Пістинь одне з тих, яке щороку підтримує старі традиції своєї місцевості та приваблює цим туриста.
Маланка або Щедрий вечір – українське народне і церковне свято, вечір напередодні «старого» Нового року або святого Василія Великого (14 січня); новорічний обряд з традиційним переодяганням у тварин і фольклорних персонажів; учасник цього обряду; «переддень Нового Року». У XXI-сторіччі святкування Маланки, в автентичному вигляді, збереглося переважно у селах Галичини та Буковини.
Святкування Маланки походить від стародавнього, ймовірно, дохристиянського звичаю. За християнським календарем — це також день преподобної Меланії (Меланки, Маланки, Миланки). Меланка-Вода приходить на щедрий вечір разом із Василем-Місяцем сповістити господарів про наступні торжества та справити гостини, які в народі так і називають — гостини Меланки. В українській народній традиції дохристиянський та християнський обряди об’єдналися у свято Меланки.
Сніжана САМАНЧУК
Залишити відповідь