Для оздоблення чи для користі? Досі відкладаєте на край тарілки незрозумілі паростки? Не робіть так! Ця мікрозелень містить більше корисних елементів, аніж дорослі рослини.
Задля покращення свого здоров’я, люди вдаються до різних експериментів. Спорт, правильне харчування, вживання харчових добавок – тільки декілька варіантів самопіклування. Останніми роками популярності набирає мікрогрін. Молоді паростки гороху, соняшнику, гірчиці, та інших культур у віці до 10 днів все частіше прикрашають другі страви, супи чи смузі. Не тільки візуально оздоблюють, а й збагачують їжу вітамінами та корисними речовинами.
Про користь чи шкоду мікрогріну можна багато говорити. Дієтологи кажуть, що вживання паростків сприяє легшому схудненню. Вони не тільки приємні на смак, але й очищують організм від шлаків та токсин. Спеціалісти переконують, що мікрогрін ще й омолоджує клітини. Ці рослини не піддають впливам навколишнього середовища, тому є максимально корисними. Активна фаза росту вимагає скупчення максимальної кількості поживних речовин, тому молоді паростки корисніші за плоди.
Мікрогрін поділяють на паростки та мікрозелень. Паростки – пророщене насіння, яке вживається разом із корінням, а мікрозелень вживають без коріння. Вона має виразніші смакові ноти дорослої рослини.
Чому паростки? В них міститься в 40-50 разів більше корисних речовин, аніж в дорослій рослині. Тож додаючи таку зелень до страв, можна неабияк поповнити їжу корисними елементами. Вони ще й впливають на стан волосся та нігтів.
Дієтологи кажуть, особливо корисною є пророщена пшениця. Вона позитивно впливає на імунітет та шлунково-кишковий тракт.
В США дослідили, що мікрозелень червоної капусти, кінзи, червоного амарату мають найвищу концентрацію вітамінів С, Е, К та провітаміну А. У порівнянні з дорослими рослинами, мікрогрін цих культур містить в 5 разів більше вказаних вітамінів.
Вирощувати мікрогрін можна з будь-яких рослин. Це може бути пшениця, броколі, овес, люцерна, гірчиця, горох, соняшник, червона капуста, маш та інші. До речі, в них міститься добова норма вітаміну С.
Попри доведену користь вживання мікрогріну існують й застереження. Звичайно, корисно те, що не надміру. Так і з мікрозеленню. Допустима норма її вживання приносить тільки користь організму. Зменшити кількість варто людям із проблемами шлунково-кишкового тракту. Надмірне вживання може завдати зворотний ефект.
Паростки зерен можуть уповільнити процес травлення Тож їх варто перебивати блендером, а вже потім додавати в смузі чи інші страви. Мікрогрін варто вживати тільки у свіжому вигляді. Пророщену зелень можна помістити в рушничок та зберігати в холодильнику близько 3 днів.
Для вирощення мікрозелені не підходить картопля, баклажани, перець, помідори, квасолю та гарбузи. Паростки деяких є отруйними через вміст токсичних речовин. Дуже популярною у використанні та вирощенні є люцерна. Вживання цієї мікрозелені запобігає розвитку раку грудей і корисна для людей, в яких спостерігається нестача заліза в організмі.
Гіркуватий смак додає рукола. Вона проростає всього за пару днів і вимагає чи не найменше уваги. Найбільше впливає на зміцнення імунітету. Паростки руколи містять аскорбінову кислоту. Ще вчені переконані, що мікрогрін руколи покращує зір, тож її варто вживати людям, які постійно працюють за комп’ютером.
З приходом осені, у свій раціон варто додати мікрогрін базиліку. Вважається, що він допомагає боротись із депресією. При вирощенні він потребує більше уваги, бо насінини намокаючи утворюють оболонку зі слизу і можуть склеїтись, тож важливо рівномірно їх розмістити у посудині. Смакові якості теж дуже широкі. Деякі сорти дають солодкий, а деякі – кислий смак. Мікрогрін базиліку містить антиоксиданти, які допомагають при запальному процесі. Загалом базилік ще й має антибактеріальні властивості.
Популярною серед поціновувачів здорового способу життя є гречка. Вживати цей мікрогрін теж потрібно дозовано, бо надмірна кількість може викликати проблеми із чутливістю шкіри.
Вперше мікрозелень використали ще у 80-роках в США. Спочатку нею прикрашали страву, а вже потім почали додавати в ролі інгредієнта. В Україні мікрозелень стала трендом зовсім нещодавно. Приваблює вона насамперед легкістю вирощення. Це може зробити будь-хто навіть на власному підвіконні. Збір “врожаю” проводиться на стадії перших появи перших листків, тож мікрозелень готова до споживання вже через 1-2 тижні. Кухарі полюбляють додавати мікрогрін в страви передусім через насиченість смаку. Паростки досить невеликі за розміром, але містять стійкий смак та аромат дорослої рослини. Ну важливу роль відіграє поживність, про яку ми вже писали вище.
Щоб виростити мікрогрін вдома, необхідно запастись насінням, контейнерами та водою. Для субстрату не варто використовувати ґрунт, бо він не тільки непрактичний, а й може покритись пліснявою. Найкраще підходить льняний килимок. Економним варіантом буде використання паперових рушників чи туалетного паперу. Папір варто скласти в декілька шарів, вкласти на дно контейнера і добре змочити водою. Контейнер має накриватись утворюючи тепличку. І не варто забувати про світло та воду.
Насіння для мікрогріну має екологічно чистим без хімічної обробки. Найкращий варіант – зібрати насіння зі свого городу. Втім, якщо немає такої можливості, то можна обрати насіння в магазині. Необроблене насіння завжди продається за меншою вартістю.
Мікрогрін – нова і хороша можливість розпочати бізнес. Фермери кажуть, що на цьому можна заробити значно більше, аніж на петрушці чи іншій зелені. Цей бізнес не вимагає великої території, бо розпочати можна з власного балкона чи вікна. Насамперед варто спробувати з невеликої кількості насіння. Якщо вам сподобалось і бажання розпочати бізнес не зникло, то продовжуйте вивчати нові культури та пророщувати їх. Далі варто попрацювати над сторінкою в соціальних мережах і розробити рекламу своєї продукції. Варто розміщувати фото усіх культур, які ви вирощуєте. Описуйте процес та цікаві спостереження, щоб сторінка була активною. Ну і не варто забувати, що для продажу мікрозелені, варто мати сертифікати на продукцію.
Окрім зелені можна вирощувати ще і їстівні квіти. Вони ростуть як і звичайні, але безпечні у споживанні. Ця традиція родом із Китаю, Риму та Греції й має вже сотні років. Вони не мають такої користі як мікрогрін, але візуально оздоблюють страву.
Залишити відповідь