Під час війни більшість людей занурені в екстремальні події. Вони виснажуються і часом важко комунікувати, проявляти терпимість і розуміння. Впливає війна і на взаємини між чоловіком і жінкою. Розлучатись чи ні – саме з такими питаннями почали звертатись до психологині Олександри Собко. Чому під час війни люди розлучаються, як вберегти сім’ю і знайти точки дотику? Також ми говорили чи варто укладати шлюб парам, коли чоловік йде воювати.
– Чому у воєнний час між парами виникає ще більше труднощів?
– Бо війна – це великий стрес. Він настільки глибокий, що людина опиняється сам на сам, а на інших вже не залишається ресурсу. Партнер теж перебуває у стресі й не може підтримати, не може дати ту увагу, яка необхідна. Ні в кого не залишається додаткового ресурсу, тому люди починають віддалятись. В парі з’являються ті стосунки, яких раніше не було.
– Це залежить від характеру людини?
– Важливе значення має така риса характеру, як стресостійкість. В кожного різний рівень стійкості до стресу. Може так статись, що в чоловіка нижчий рівень, а жінка очікувала, що він захисник, що буде опікуватись, заспокоювати. І раптом жінка бачить його реакцію, як він біжить в бомбосховище, а буває біжить навипередки. В такі моменти жінка думає: “Та що ж це таке, я з ним стільки жила”. А це просто реакція, вона несвідома, так працює його тіло. Можна звинуватити його, а можна подумати, що йому теж тяжко. Те, як ми будемо вчиняти, покаже чи були в нас стосунки до того, чи не було їх.
– Тобто їх могло і не бути?
– Я часто запитую в пар, які приходять до мене: “На що схожі ваші стосунки?” Буває, що люди зупиняються на цьому питанні, вони ніколи не думали в цьому напрямку. Тоді я пропоную їм подумати, бо щоб поліпшити стосунки, треба знати, що саме поліпшувати. Коли у нас немає предмета, на який ми дивимось, ми не можемо нічого з ним зробити. Пара має розуміти, що стосунки мають образ, а це може бути будинок, троянда, сердечко… Одна дівчина дуже гарно сказала, що стосунки в її парі схожі на велосипед з двома педалями та двома рулями й вона з чоловіком може мінятись місцями. Її чоловік подумав і сказав, що додав би ще моторчик. Тобто це вже їх спільний образ, він дуже важливий в налагодженні стосунків. Дуже важливо на чому збудовані стосунки, які були мотиви, коли вони створювались. Мотивом може бути потреба отримати щось від партнера, а може бути необхідність дати щось другій половинці.
– Як в домашніх умовах налагодити стосунки?
– Тільки поруч з потрібною людиною ти можеш відчувати себе цінним. На самоті дуже важко це усвідомити. Від свого партнера людина потребує уваги, значущості, але й бажає це віддавати. Якщо присутня тільки потреба, то йдеться не про любов, а про залежність. Так партнер може вимагати, наприклад, щоб всі фінанси в нього зосереджувались, а він виділяв певну суму на потреби іншого. В такій залежності друга сторона почувається меншовартісною. А те, що партнер теж робить багато домашньої роботи? Буває, що в період великого стресу людина ніби прозріває. Будь-які залежні стосунки рано чи пізно розірвуться.
– Хто найчастіше виступає ініціатором розірвання стосунків?
– Той, хто відчуває себе пригніченим, але має внутрішню силу визнати це. Може бути той, хто зрозумів, що стосунки не мають підґрунтя. Жінки мають більше внутрішньої енергії й тому часто приймають такі рішення, а чоловіки бажають спокою.
– Що мають зробити партнери, щоб самостійно налагодити стосунки?
– Вони мають побачити, що в їхніх стосунках теж є холодна війна. Треба зрозуміти, що кожен може дати в ці відносини. Коли ми говорили про образ стосунків – це про простір, який будується між чоловіком і жінкою. Цей простір кожен може наповнити, але не контролюючи, а просто вкладаючи все від щирого серця. Кожен може брати з цього простору стільки, скільки потрібно. Наприклад, тільки чоловік заробляє гроші, але він не вважає їх тільки своїми. Жінка може взяти потрібну суму і потратити на те, щоб чоловік пішов на роботу ситий і гарно одягнутий. Тобто ніхто не дорікає, не міряється, а просто робить. Тоді цей простір захищає їх. Коли, наприклад, жінка з дитиною виїхали за кордон, а чоловік залишився в Україні, то простір розділився, але ніхто з них не почуватиметься самотнім.
– Потрібно говорити партнеру про те, що не подобається?
– Так, варто говорити. Спершу потрібно зрозуміти власні потреби, а вже потім – говорити про них.
– Як війна впливає на взаємостосунки?
– Пари соромляться визнавати проблеми, бо зараз є важливіші питання – війна. Втім, холодна війна в сім’ї ніяк не допомагає країні. Буває, що жінка визнає холод в стосунках, але одночасно вона розуміє, що кохає його. Каже, що він підтримує її та дітей, а я відповідаю, щоб вона приділила більше уваги його підтримці, подякувала. Варто подякувати так, щоб він відчув свою гідність, значущість. Якісні кроки жінки – усвідомлення, переосмислення, допомога у закінченні війни в стосунках. Будуймо стосунки не на залежностях, а на потребах. Це допоможе уникнути війни в сім’ї і закінчити війну в країні. Зараз Україна – символ любові до своєї землі, один до одного, ми згуртовані, бо так діє любов.
– Зараз бачимо ще інші ситуації в стосунках: деякі пари намагаються швидко зареєструвати свій шлюб. Чи правильною є така мотивація?
– Будь-яке рішення має свою мотивацію. Вона може бути матеріальною чи моральною. Думаю, що час покаже чи було це рішення поспішним. Втім, чоловік, який йде на війну, має право дати своєрідне підґрунтя людині, яку любить. Він ніби каже, що хоче захистити її, що б не сталось.
– Які Ви б виокремили рекомендації для одружених пар?
– Одружені пари – єдине ціле. Вони мають допомагати одне одному згладжувати усі кути в стосунках, від цього залежить навіть стан їхніх дітей. Коли я говорю про міцні стосунки, то часто маю на увазі, що цьому треба навчатись змалечку. Навіть в школі потрібно розмовляти про стосунки. Було б гарно, якби ми цього навчались в родині, але не завжди вона достатньо міцна. Існують принципи та закони побудови стосунків, коли їх знаєш, то це робити легше. Я свято вірю, що школа це може робити на благо людям і державі. Стосунки, довіра, гідність – найважливіше.
Радіопрограма “Все буде добре”
Олена Коновалова
Залишити відповідь