Мистецтво буває різне… Комп’ютерні технології творять дива. За допомогою віртуальної анімації можна вміло доповнити будь-який виступ, демонстрацію і навіть виставу.
Андрія Пролорензо працює художником з мультимедіа в Івано-Франківському академічному обласному театрі ляльок ім. Марійки Підгірянки. Саме він створює графіку, анімації та інші віртуальні доповнення до вистав, які потім споглядають юні іванофранківці.
Як відбувається процес роботи Андрія? Чи має попит в Івано-Франківську професія художника з мультимедіа? Читайте в нашому інтерв’ю з Андрієм Пролорензо.
– Хто такий художник з мультимедіа?
– Це людина, яка використовує комп’ютерну анімацію, графіку у своїй роботі. Тобто я мультимедією доповнюю звичні лялькові вистави. Наші глядачі – це дуже вимогливі “критики” (посміхається), тож ми робимо усе, щоб вистави були цікавіші. В мої обов’язки входить створення та супровід вистав з використанням мультимедійного обладнання.
– Як і коли ти почав працювати в театрі ляльок?
– Це сталось влітку 2020 року. Дирекція театру шукала людину, яка б могла налаштувати проєктор, дещо підказати в технічній частині. Мене порекомендували наші спільні знайомі, і ось так відбулось моє знайомство з новою роботою. Їм, мабуть, сподобалось моє ставлення до роботи й мене запросили працювати.
– Раніше де ти працював?
– Працював у різних сферах. Це була і громадсько-політична діяльність, і підприємницька.
– Коли ти зацікавився мультимедією?
– Насправді я ще з дитинства полюбляв це. Пригадую, цікавився різноманітними технологіями, комп’ютерами, усім, що з цим пов’язане. В тому числі й мультимедіа.
– Чому мультимедіа – важлива складова лялькових вистав?
– За допомогою мультимедіа можливо зробити те, що не зробиш тільки зі світлом, декораціями чи ляльками. Анімації додають глибину виставі, можна створити інтерактивного віртуального персонажа. Сучасні діти дуже вибагливі в цьому.
– Опиши процес створення мультимедійного доповнення до вистави?
– Все починається з ідеї. Далі відбуваються тривалі розмови з режисером, обговорюємо його бачення картинки, пропозиції, я розповідаю про технічні можливості. Потім починається найцікавіше – робота з художниками, акторами, світло інженерами, фото і відео монтаж, репетиції, корекції в ході роботи й фінальний результат – прем’єра.
Художники створюють ескізи, передбачають, як буде виглядати майбутня вистава, персонажі, декорації. Актор співпрацює з проєкцією, а із художниками з освітлення працюємо найчастіше.
Наша робота тісно пов’язана. Кожна деталь дуже важлива у створенні єдиної атмосфери. Наприклад, світло може перекрити проєкцію і її просто не буде видно. Може бути, що і проєкція дасть небажані тіні й тоді її варто розбавити світлом. Вся наша робота має бути синхронною, плавною, узгодженою.
– Як відбувається мультимедійний супровід до вистави?
– Це досить тривалий процес. Підбирається основна картинка згідно з задумами режисера і художника. Далі ми додаємо дрібні елементи. При створенні проєкції, ми використовуємо різні джерела, серед них і власні напрацювання. При потребі анімуємо.
Головне – не перепрацювати. У виставі все ж увага має зосереджуватись на ляльці.
– Які саме бекграунди ти створюєш?
– Це може бути статичне чи анімоване тло для різних сцен вистави. Наприклад, зачарований ліс, інтер’єр хатинки Миколая, бархани Савани. Може бути навіть персонаж чи елемент, з яким співпрацює актор.
– Чи бувало, що доводилось змінювати мультимедійні ілюстрації перед самою прем’єрою?
– Якщо режисер погоджується змінити, то я це роблю. Репетиції – це не тільки можливість повторити текст, а й подивитись, як все поєднується. Репетиції – можливість щось змінити, забрати чи додати.
Корегування буває і перед прем’єрою. Буває, що навіть між виставами. Сцена – це живий організм, який завжди рухається, змінюється. Двох однакових вистав, мабуть, не буває.
– Що тобі подобається у твоїй роботі?
– Найбільше мені подобаються усмішки та емоції наших юних глядачів після перегляду вистави.
– Що ти відчуваєш, коли бачиш захват дітей від твоїх анімацій?
– Звичайно, я відчуваю задоволення. Загалом я отримую насолоду від роботи, від команди, від дитячої радості.
– Зараз професія художника з мультимедіа має попит?
– Так, зараз відбувається великий попит на аудіовізуальне оформлення різноманітних подій. Так набагато краще сприймається, засвоюється інформація.
– В яких ще сферах може працювати художник з мультимедіа?
– У своїй роботі я використовую доволі широкий набір програм, редакторів фото та відео. З цим досвідом можна реалізуватись в багатьох сферах. Можна працювати графічним дизайнером, аніматором, відеомонтажером тощо. Список можна продовжувати довго.
– Що найскладніше у твоїй роботі?
– Найскладніше – йти в ногу з часом. Наші глядачі завжди вимогливі й саме їх емоції ніколи не бувають фальшивими.
Христина Ткачук
Залишити відповідь