Леся Ікалюк та Ната Квіта – керівниці театральної лабораторії в Івано-Франківську.
Їхнє захоплення акторською майстерністю, театральним мистецтвом переросло у професійну діяльність. Так філологиня та юристка створили театральну лабораторію. Серед учнів – діти й дорослі, професіонали й аматори.
Як Леся і Ната створили театральну студію? Як проходять заняття і хто навчає театралів?
– Як відбулось ваше знайомство із театральним мистецтвом?
Леся: За освітою я філологиня, працюю доцентом кафедри англійської філології Прикарпатського університету імені Василя Стефаника. До того ж я є співвласницею і директором освітнього центру.
Цікавитись театром я почала ще з дитинства, тому навчалась в Заслуженої артистки України Ольги Шлемко, а ще брала уроки у Валентини Шиманської. Після закінчення університету я керувала молодіжним театром “Штука”, який був створений при факультеті іноземних мов ПНУ. Після цього в моєму житті розпочалась театральна перерва тривалістю в 17 років.
Ната: Близько трьох років тому, я познайомилась із театром, як акторка. Це був досвід навчання в одній із театральних студій нашого міста. Процес знайомства із цим мистецтвом, навчання, опанування акторської майстерності настільки мене захопило, що я почала повністю віддаватись цій справі. До речі, навіть мій псевдонім Ната Квіта виник в результаті акторської роботи. Наталя – моє справжнє ім’я, а Квіта – ім’я персонажа, роль якого я зіграла у своїй першій виставі.
В мене юридична освіта, а ще я пов’язана із туристичною сферою.
Леся: Три роки тому я стала учасницею однієї театральної студії, а згодом і її співвласницею. Втім, мої погляди на розвиток студії розійшлися із міркуваннями інших членів команди, і так разом із Натою Квітою ми вирішили створити власну театральну лабораторію.
Ната: Театральне життя мене так захопило, що я із задоволенням прийняла пропозицію Лесі щодо створення нашої власної театральної студії. Тож тепер найбільше мого часу займає розвиток нашої театральної лабораторії.
– Якою була початкова ідея вашої театральної студії?
Ідея нашої театральної лабораторії полягає в тому, щоб об’єднати однодумців, які прагнуть самореалізуватись у театральному мистецтві. Насамперед ми з Натою підтримали одна одну, а згодом до нас доєднались актори із нашої попередньої театральної студії і разом ми створили першу виставу – міфологічний трилер “У лісі, лісі темному…”
– Хто відвідує ваші заняття?
В нашій студії можуть займатись усі охочі. Зараз маємо дві дорослі групи, одну із новачками, одну групу підлітків і групу акторів із попереднім досвідом. Викладачі нашої лабораторії – професійні актори. Наприклад, режисером та викладачем акторської майстерності в нас працює Анна Садова – професійна акторка та режисерка. Учасниками нашої театральної студії є представники різноманітних професій: дизайнери, юристи, перекладачі, вчителі та інші.
– Які знання і уміння можна отримати під час навчання у вашій студії ?
Ми пропонуємо людям пізнати себе та розкритись за допомогою акторської майстерності, позбутись комплексів, психологічних та фізичних затисків. Для більшої продуктивності ми розпочали заняття із хореографічної пластики. До речі, плануємо ще запровадити заняття з вокалу. Ми вже придбали все, що необхідно, тож скоро розпочнемо.
– Що можна розвинути в собі за допомогою ваших занять?
Насамперед – впевненість в собі та своїх силах. Ми вчимось розвивати свої таланти, про які і не здогадувались. В межах нашої студії збираються однодумці, весело і з користю проводимо час. Дітки мають змогу зрозуміти, чи підходить їм ця професія.
– Хто частіше приходить на ваші заняття: діти чи дорослі?
До нас приходять і діти, і дорослі. Втім, дорослі більше цікавляться театральними заняттями. Думаю, це пов’язано із тим, що вони відчувають більшу потребу в емоційному вивільненні. Щобільше, багато людей, які до нас приходять, роблять це за рекомендацією психолога. Театр – це чудова психотерапія.
– Як проходять заняття у вашій студії?
Заняття розпочинаються із тренажів на вдосконалення дикції, вправ на вміння зосереджувати увагу на декількох предметах, технік для відчуття ритму. Ми проводимо ігри на творче мислення, тренуємо уяву. Коли група готова до постановки вистави, тоді обираємо п’єсу та розпочинаємо підготовку.
– Чи запрошуєте ви відомих акторів та режисерів для тренінгів чи занять?
Наші учні брали участь у майстер-класі видатного кінорежисера Костянтина Коновалова. Ми завжди раді до співпраці з акторами, режисерами та іншими спеціалістами, які працюють в цій сфері. Плануємо запрошувати спеціалістів з різних галузей мистецтва, щоб наші актори-аматори могли почерпнути щось цікаве для себе.
– Кому може знадобитись акторський досвід?
Насправді, природа щедро наділила кожну людину можливістю творити. Потрібно тільки віднайти ці можливості. Такі заняття потрібні для всіх, хто відчуває потребу в самопізнанні, бажає розкритись і спробувати свої сили на сцені.
– В Івано-Франківську є ще такі театральні лабораторії?
Так, в Івано-Франківську є декілька таких студій. Ми приваблюємо своїх учнів професіоналізмом і чесністю. В нас працює професійна акторка та режисерка, а мало студій нашого міста можуть таким похизуватись. Здебільшого, викладачі, які проводять заняття, є акторами без режисерської освіти. Звичайно, це непогано, але ми пишаємось, що в нашому складі є такі професійні люди.
– Як ви допомагаєте учням позбутись дискомфорту під час перших занять?
Ми створюємо дружню атмосферу та відчуття єдиного простору. Здебільшого ми дружимо і за межами занять, ділимось порадами, щось святкуємо і часто просто зустрічаємось, щоб цікаво провести час.
– Які перспективи відкриваються перед учнями вашої студії?
Майбутня перспектива полягає у виступах на різних мистецьких просторах та фестивалях. Наприклад, один із наших акторів, після занять в лабораторії зрозумів, що надалі хоче розвиватись в цій сфері й цьогоріч став студентом Національної академії керівних кадрів культури й мистецтв у Києві. Ми можемо підказати шлях, допомогти зрозуміти, а далі – це вибір кожного.
– Розкажіть про ваші вистави.
Всі наші заняття з акторської майстерності є сходинками до організації вистави. Зараз у нас є дві постановки – “Макбет” за мотивами однойменної п’єси Шекспіра, яку ми демонстрували у Палаці Потоцьких, а також міфологічний трилер “У лісі, лісі темному…”
– Чи варто дітям молодшого шкільного віку відвідувати театральну студію?
Однозначно варто, адже такі заняття допомагають позбутись сором’язливості, налагодити стосунки з однолітками, розвинути самосвідомість, впевненість, талант.
– Як вам очолювати театральну студію?
Це дуже цікавий досвід, бо потребує умінь менеджера, психолога і часто навіть дипломата.
– Чи складно в нашому місті розвивати театральну справу?
Будь-яку справу розвивати легко, якщо ти любиш це робити, маєш однодумців і конкретне бачення розвитку.
– Як надалі плануєте розвивати свою студію?
Плануємо ставити нові вистави та співпрацювати з різними спеціалістами та професіоналами мистецької справи. Для показу вистав будемо підбирати цікаві локації.
Христина Ткачук
Залишити відповідь