Затребуваний бізнес: як розпочати власну успішну справу

Ти або працюєш задля збагачення керівництва, або започатковуєш власну справу… Такий вибір стоїть перед кожним на початку дорослого життя. Здебільшого, ці рутинні думки закінчуються працевлаштуванням та довгими роками роботи на чиюсь мрію. Тільки одиниці готові бунтувати та втілювати власну ідею ще з юних років. 

Андрій Бойко – успішний співзасновник та генеральний директор креативної агенції. Попри свій юний вік, хлопець знає, як започаткувати власну справу, сформувати творчу команду та залучати клієнтів. Андрій розпочинав власний рекламний бізнес з одним фотоапаратом та штативом, а зараз – це популярна креативна агенція зі сформованим колективом. 

 

Андрій Бойко

 

“Ще з дитинства в мене було багато амбітних цілей. Однією із них була мрія заснувати власну справу. Ось зараз цією справою стала креативна агенція”.

“Думаю, почалось все з громадської діяльності. Ще студентом я заснував громадську організацію, агітував усіх друзів вступити та зумів організувати декілька проєктів. Одним із них був “Станіславський щоденник”. Ми знімали різноманітні програми на камеру мого друга – співзасновника агенції. Це були бліц-питання на шкільну тематику для перехожих, інтерв’ю з (як нам тоді здавалось) відомими людьми, а ще новини в досить кумедному форматі. Ця ініціатива проіснувала близько року. Одночасно я навчався в університеті, працював, займався організацією і щоб все встигати, доводилось навіть хитрувати із керівництвом. З часом я зрозумів, що можу розвивати власну справу. На той час нас було 5 чи 6 друзів-засновників рекламної агенції. Втім, зараз залишилось тільки двоє. Маю сказати, що кожен із засновників вклав багато в розвиток справи й без них агенція б не була такою, як є зараз”.

 

Чому саме креативна агенція?

“Оскільки ми вже мали навики створення відеозйомок, вирішили створити продакшн, бо нам здавалось, що це досить пафосно. На той час ми мали тільки фотоапарат і штатив, але це був хороший початок.
Пізніше нас хтось із клієнтів запитав чи ми не займаємось SMM. Ми не думаючи сказали, що так, хоч і до кінця не знали, що передбачає ця робота. Так почали працювати і в цьому напрямку теж, залучили клієнтів, орендували офіс. До речі, перший наш офіс був подалі від центру та без вікон. Тож маю сказати, ми поступово йшли до того, що маємо зараз.
Загалом ідея агенції – це спільна розробка усіх засновників. Кожен розповідав своє бачення і так ми дійшли до креативної рекламної агенції.

 

“Започаткувати власний бізнес – це залучити немалу кількість фінансів”.

“Звичайно, людські ресурси та час теж важливі, але передусім варто мати стартовий капітал. А в цій сфері ми мали початкові навики й залишалось тільки придбати деякі меблі та комп’ютери в офіс. Інший бізнес потребував би значно більших вкладень. Тай креативна сфера – дуже цікава діяльність”.

Як ти створював власну команду?

“Зараз в нас справді команда професіоналів. Кожен компетентний і креативний у своєму вузькому напрямку. Це і є запорукою успішної команди. Наприклад, наша фотографиня або як тепер кажуть контент-мейкер, працює з відомими брендами і її роботи дуже професійні. Або наш дизайнер і мій друг Саша, який потрапив у команду дещо випадково, але за два роки настільки виріс і сформувався професійно, що можна тільки захоплюватись. Кожен з нас не тільки працює, а й розвивається. Напевне, не останнє місце в цьому відіграє наша рівність у колективі. Так як і в будь-якій агенції, в нас є посади, але відсутнє саме поняття керівник-підлеглий. Ми всі на одному рівні й це допомагає краще розуміти один одного і не боятись проявляти креативність.Маю в планах збільшувати команду, тож дуже сподіваюсь, що кожен з нас готовий до певних змін.

Ще однією нашою відмінністю від більшості агентств є те, що ми не покладаємось на освіту чи оцінки в дипломі. Ми охоче беремо у свою команду людину з бажанням працювати, можливо і без досвіду роботи та вищої освіти. Щобільше, жоден університет України не дасть тих знань, які можна здобути на практиці. На мою думку, за рік роботи можна отримати більше знань та навичок, аніж за чотири роки навчання в університеті. Єдине, працівник має постійно навчатись та професійно рости, якщо хоче залишитись в нашій команді.

 

З твого досвіду, що є головним для керівника новоствореної агенції? 

Для керівника головне не створювати власних ілюзій своєї справи. Я і Роман (співзасновник агенції) розуміємо, що наша агенція ще має куди рости, тож ми завжди продовжуємо навчатись. Намагаємось конкурувати не з локальними агенціями, а з масштабнішими, що теж додає нам снаги у рості.
Креативна агенція бере на себе величезну відповідальність. Я дуже не люблю, коли хтось каже ніби основна наша робота – зняти “відосік”. Насправді, це тривала робота, яку можна поділити на технічну, математичну та креативну частини. Одночасно ми несемо велику відповідальність, бо нам делегують розвиток підприємства з ким ми працюємо”.

 

З якими клієнтами починала працювати ваша агенція?

“Ми починали працювати із малим бізнесом. Бувало, ми приходили на підприємства, пропонували власні послуги й так залучали клієнтів. З часом набрались досвіду і почали працювати із середнім та великим бізнесом. Втім, не перестаємо працювати із малим бізнесом, бо це досить цікаво. Часто нам доводиться займатись рекламою новоствореної компанії й тут креативність може розгулятись”.

Як створити результативну рекламу?

“Якщо креативна агенція гарантує результат – це шахраї. В цій сфері неможливо прогнозувати 100% результат. Ніколи агенція не обіцятиме, що розроблена реклама залучить, наприклад, 967 чи 1050 клієнтів. Потрібно досконало вивчати підприємство, продукцію, конкурентів і аж тоді створювати рекламу й щось прогнозувати”.

Як досягти успіху в розвитку власної справи?

“Успіх агенції – її команда”.

“Найважливіше формувати професійну та творчу команду. Бо ми працюємо комплексно, це не тільки “зняти відео”, як може хтось подумати. В цій роботі багато аналізу, звітності, стратегій, опитувань, які передують створенню креативної ідеї. Цим самим ми допомагаємо компаніям рости, популяризувати свій бренд і покращити фінансові показники. Тобто все дуже пов’язано і робота креативної агенції вимагає чіткої та відповідальної роботи.

Ще однією передумовою успіху є амбітна ідея, до якої варто крокувати. За цей шлях можна дуже гарно вивчити свого бізнес-клієнта: від їхнього фінансового стану до клімату в колективі. Наприклад, ми залучили нового клієнта для підприємства, але він не здійснює необхідні покупки. В такому випадку проблема на підприємстві: погане обслуговування, неякісний продукт чи послуги. Тож це ми теж маємо вивчити й зрозуміти, як усунути проблему.

Перевагою є й те, що ми працюємо комплексно. Клієнту не потрібно працювати із декількома агентствами, бо ми створюємо комплексну рекламу”.

 

“Креативна сфера – дуже цікава діяльність, яка вимагає чіткої роботи, визнання своїх слабких сторін та постійного вдосконалення. А основним у роботі з клієнтами є довіра і максимальна довіра”.

 

Христина Ткачук

ПОДІЛИТИСЬ

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *